Pasaulyje

2019.03.30 11:24

JAV specialiojo prokuroro Muellerio tyrimo ataskaitą planuojama paskelbti balandį

BNS 2019.03.30 11:24

JAV specialiojo prokuroro Roberto Muellerio ataskaita dėl Rusijos kišimosi per 2016 metų Amerikos prezidento rinkimus bus paskelbta balandžio viduryje, penktadienį nurodė generalinis prokuroras Williamas Barras.

W. Barro laiške Atstovų Rūmų ir Senato teismų komitetų pirmininkams sakoma, kad jis šiuo metu redaguoja šį nekantriai laukiamą dokumentą, šalindamas iš jo viešai neskelbtiną politiškai jautrią medžiagą.

Teisingumo departamento vadovas pridūrė, kad R. Muelleris, buvęs Federalinio tyrimų biuro (FTB) direktorius, padeda jam atlikti šią užduotį.

„Mūsų pažanga tokia, kad tikiuosi, jog galėsime paskelbti ataskaitą iki balandžio vidurio, jeigu ne greičiau“, – sakė W. Barras.

Pasak jo, beveik 400 puslapių ataskaitoje „dėstomos specialiojo prokuroro išvados, jo analizė ir išvadų pagrindimas“.

W. Barras, praeitą savaitę paskelbęs ataskaitos „pagrindines išvadas“, buvo spaudžiamas demokratų paskelbti visą dokumentą.

„Kaip ir jūs trokštu užtikrinti, kad Kongresas ir visuomenė turėtų galimybę perskaityti specialiojo prokuroro ataskaitą“, – sakoma generalinio prokuroro laiške.

„Greitai visi galės ją perskaityti patys, – rašo W. Barras. – Nemanau, kad visuomenės interesą atitiktų, jeigu mėginčiau apibendrinti visą ataskaitą ar skelbčiau ją dalis po dalies arba tik jos atskiras dalis.“

Pasak generalinio prokuroro, šiuo metu iš teksto siekiama pašalinti medžiagą, kurią „žvalgybos bendruomenė laiko galinčia pakenkti jautriems šaltiniams ir metodams“.

Redagavimas taip pat susijęs su reikalais, kuriuos specialusis prokuroras buvo pavedęs tvarkyti kitiems Teisingumo departamento biurams. Jų atlikti tyrimai ir pateikta informacija gali sukelti pavojų „periferinių trečiųjų šalių“ privatumui.

W. Barras nurodė, kad ataskaita nebus pateikta peržiūrėti Baltiesiems rūmams ir kad prezidentas Donaldas Trumpas pavedė jam spręsti, kaip turi būti pasielgta su visomis dokumento dalimis, dėl kurių valstybės vadovas galėtų pasinaudoti savo vykdomosiomis galiomis.

Kalbėdamas apie „pagrindines išvadas“ W. Barras nurodė, kad specialusis prokuroras nenustatė, jog D. Trumpo kampanija buvo susimokiusi su Rusijos vyriausybe pakreipti 2016 metų rinkimus respublikonų kandidato naudai.

R. Muelleris taip pat paliko generaliniam prokurorui nuspręsti, ar D. Trumpas trukdė vykdyti teisingumą. Teisingumo departamento vadovas padarė išvadą, kad prezidentas „neįvykdė trukdymo vykdyti teisingumą nusikaltimo“.

Vis dėlto R. Muelleris ataskaitoje pabrėžė, kad „nors šioje ataskaitoje nedaroma išvada, jog prezidentas įvykdė nusikaltimą, ji taip pat jo nereabilituoja“.

Savo laiške W. Barras patvirtino esąs pasiruošęs liudyti Senato ir Atstovų Rūmų teismų komitetams per gegužės 1-2 dienomis vyksiančius posėdžius.