Pasaulyje

2019.03.29 16:44

Britų parlamentas trečiąkart tarė „ne“ May „Brexito“ sutarčiai

LRT.lt2019.03.29 16:44

Didžiosios Britanijos parlamentas trečią kartą atmetė premjerės Theresos May suderėtą „Brexito“ sutartį. Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas pranešė, kad balandžio 10 dieną šaukia Tarybos susitikimą.

Prieš „Brexito“ planą balsavo 344 parlamentarai, jį palaikė 286.

„Parlamento sprendimo pasekmės yra labai rimtos. Pagal esamą teisinį kelią, Jungtinė Karalystė turi palikti Europos Sąjungą balandžio 12 dieną. Liko tik 14 dienų. Tiek laiko neužteks sutarti, priimti ir ratifikuoti susitarimą, tačiau parlamentas aiškiai pareiškė, kad neleis išeiti be sutarties. Tad turime sutarti dėl alternatyvaus kelio pirmyn“, – po balsavimo parlamente sakė Th. May.

Penktadienį Bendruomenių rūmams balsavimui vėl buvo pateikta sutartis, kurią Theresa May išsiderėjo su ES, tik su svarbiu pokyčiu. Šį kartą nebuvo balsuojama dėl sutarčiai priklausančios politinės deklaracijos, reguliuojančios būsimus Jungtinės Karalystės santykius su ES.

Ši dalis ir šiaip nebūtų teisiškai įpareigojanti. Tačiau tai, kad deklaracija buvo išbraukta iš balsavimo, apskritai suteikė naujo balsavimo galimybę. Parlamento pirmininkas Johnas Bercow reikalavo „iš esmės“ pakeisti sutartį, kad leistų sutartį pateikti trečiam balsavimui. Dar 1604-aisiais priimta taisyklė draudžia kiek nori kartų balsuoti dėl to paties pasiūlymo.

Tai buvo jau trečias kartas, kai išstojimo sutartis pateikta balsavimui. Per pirmuosius du premjerė patyrė istorinio masto pralaimėjimus.

Premjerė parlamentarams sakė, kad tai jų „paskutinė galimybė užsitikrinti Brexitą“.

Trečią kartą atmetus Th. May „Brexito“ sutartį, Didžiajai Britanijai lieka dvi galimybės: arba pasitraukti iš ES balandžio 12 dieną be jokios sutarties, arba prašyti atidėti išstojimą ilgesniam laikui, mažiausiai pusei metų.

Tokiu atveju britai turės išsirinkti savo atstovus į naująjį Europos Parlamentą.

Dabar iki balandžio 12 dienos britų vyriausybė turi pranešti Briuseliui, ką ketina daryti toliau.

Išstojimo iš ES be sutarties variantą parlamentas jau yra atmetęs.

Tokį scenarijų atmetė ir Th. May, kalbėdama parlamente po balsavimo.

„Ši vyriausybė ir toliau primygtinai palaikys tvarkingo „Brexito“ variantą, kurio reikalauja referendumo rezultatai“, – sakė ji.

Reaguodamas į balsavimo rezultatą, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas „Twitter“ tinkle paskelbė: „Bendruomenių rūmams atmetus pasitraukimo sutartį, nusprendžiau sušaukti Europos Vadovų Tarybą balandžio 10 dieną.“

Europos Komisijos atstovė po penktadienio balsavimo perspėjo, kad dabar „tikėtinas scenarijus“ yra, kad Jungtinei Karalystei balandžio 12-ąją gali tekti palikti Europos Sąjungą neturint jokio susitarimo. Ji sakė, jog Briuselis yra „visiškai pasirengęs“ JK pasitraukimui iš Bendrijos be susitarimo.

Leiboristų opozicijos lyderis Jeremy Corbynas paragino premjerę atsistatydinti ir sušaukti naujus parlamento rinkimus.

Pirmadienį Bendruomenių rūmuose bus balsuojama dėl alternatyvių „Brexito“ variantų. Vis dėlto Th. May perspėjo, kad parlamentarams aiškia dauguma atmetus išstojimo be sutarties variantą, Jungtinė Karalystė „beveik neabejotinai“ turės rengti Europos Parlamento rinkimus gegužės mėnesį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt