Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Debalcevėje – dešimtys paimtų į nelaisvę ir dingusių, šeimininkauja kazokai

BNS, ELTA, DELFI.lt 2015.09.08 13:45

Prorusiškiems separatistams užėmus svarbų Debalcevės miestą, į nelaisvę buvo paimta daugiau nei 90 ukrainiečių karių, dar 82 kariai dingo be žinios, ketvirtadienį pranešė Ukrainos kariuomenė.

Prorusiškiems separatistams užėmus svarbų Debalcevės miestą, į nelaisvę buvo paimta daugiau nei 90 ukrainiečių karių, dar 82 kariai dingo be žinios, ketvirtadienį pranešė Ukrainos kariuomenė.

Pasak pranešimo, kariuomenė dingusiųjų paieškai mobilizavo „tam tikras pajėgas“ ir paprašė Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) padėti nustatyti jų buvimo vietą.

Ukrainos generalinio štabo pranešime sakoma, kad per atsitraukimą žuvo 13 karių ir dar 157 buvo sužeisti.

Kijevo pajėgos pranešė Debalcevėje į nelaisvę paėmusios „kelias dešimtis“ sukilėlių kovotojų, kuriuos ruošiasi apklausti.

Vienas Ukrainos kariuomenės atstovas ketvirtadienį sakė, kad daugiau negu 90 proc. vyriausybės pajėgų jau atsitraukė iš Debalcevės ir šio strategiškai svarbaus miesto apylinkių, bet kada atsitraukimas bus visiškai baigtas, nežinia.

Tuo metu separatistai ketvirtadienį tęsė kovos veiksmus, atakuodami Šyrokynės miestelį, esantį šalia Kijevo vyriausybės kontroliuojamo Mariupolio uostamiesčio, pranešė kariškių atstovas Anatolijus Stelmachas.

„Šyrokynė buvo bombarduojama praktiškai apskritą parą. Per pastarąją parą buvo 13 minosvaidžių ir artilerijos atakų. Be to, priešai naudojo tankus. Galime pasakyti, kad Šyrokynė tapo kovos veiksmų epicentru“, – sakė A. Stelmachas ketvirtadienį per spaudos konferenciją Kijeve.

A. Stelmachas taip pat sakė, kad separatistai apšaudė kelis kitus miestelius Donecko ir Luhansko srityse. Pasak jo, per pastarąją parą įvyko iš viso apie 40 tokių incidentų.

Šeimininkauja Rusijos kazokai

Naujienų agentūros „The Associated Press“ žurnalistai, aplankę apie pusę Debalcevės rajonų, matė, kad visur šeimininkauja separatistų kovotojai, iš pažiūros – daugiausia kazokai.

Rusijos kazokų lyderis Nikolajus Kozicynas, kuris yra įtakingas separatistų pajėgų vadas Rytų Ukrainoje, buvo pastebėtas važinėjantis kariniu visureigiu, atimtu iš vyriausybės pajėgų.

Pergalę švenčiantys kazokai juokėsi, glėbesčiavosi ir pozavo nuotraukoms.

Tačiau viena kazokus vežusi mašina užvažiavo ant minos už maždaug 200 metrų nuo žurnalistų. Per šį įvykį vienas kovotojas buvo sužeistas, o kitas žuvo.

P. Porošenka: Minske gavome keistą pasiūlymą

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka informavo, kad vykdant derybas Minske „Normandijos formatu“ Rusija reikalavo nustatyti ugnies nutraukimo režimą po 20 dienų.

Apie tai P. Porošenka pranešė pradėdamas Ukrainos nacionalinio saugumo tarybos posėdį.

Kaip praneša UNIAN, jis priminė, kad vykdant derybas „Normandijos formatu“ Minske naktį iš vasario 11 į 12 d., kuriose dalyvavo Ukrainos, Vokietijos, Prancūzijos ir Rusijos vadovai, daugiausiai dėmesio buvo skirta susitarimams dėl ugnies nutraukimo.

„Iš pradžių gavome labai keistą pasiūlymą dėl ugnies nutraukimo po 20 parų, t.y., faktiškai tris savaites ukrainiečiai turėtų mirti nuo Rusijos samdinių paleistų kulkų, o tai reikštų, kad Ukrainai tektų sumokėti labai didelę kainą“, – patikino P. Porošenka.

Ukrainos pajėgos trečiadienį traukėsi iš apsupto strategiškai svarbaus Debalcevės miesto po prorusiškų separatistų surengto šturmo, kurį Europos Sąjunga pavadino tarptautinės bendruomenės palaikomos paliaubų sutarties „aiškiu pažeidimu“.

Pasitraukimas iš Debalcevės – strategiškai svarbios geležinkelio jungties, esančios tarp dviejų separatistų kontroliuojamų Donecko ir Luhansko miestų – yra rimtas pralaimėjimas Ukrainos prezidentui Petro Porošenkai, kuris prieš užimdamas šias pareigas žadėjo numalšinti separatistų sukilimą.

P. Porošenka, kuris vykstant atsitraukimui skrido į fronto liniją, jį pavadino „planuotu ir organizuotu (pajėgų) išvedimu“. Pasak jo, iš miesto pasitraukė 80 procentų jame buvusių karių, iš kurių tik „30 yra sužeisti“.

Išsekę kariai purvinomis uniformomis, kurie dešimtimis tankų ir automobiliais arba tiesiog pėsčiomis pasitraukė į šalia Debalcevės esantį Artemivską, prieštaravo P. Porošenkos žodžiams.

„Negirdėjome nieko apie įsakymą trauktis. Mes apie tai sužinojome, kai pradėjo trauktis mūsų sunkioji ginkluotė“, – vienas pavardės nenorėjęs skelbti karys sakė naujienų agentūrai AFP.

„Mums reikėjo pasitraukti anksčiau“, – karčiai pridūrė kitas.

Į Artemivsko lavoninę atvežta mažiausiai 13 nukautų karių. Eilė laikinų karstų sudėta lauke ant sniego laukė transporto, kuris išvežtų lavonus, vis dar uniformuotus.

Debalcevėje patirtas stiprus smūgis europiečių tarpininkautoms paliauboms, dėl kurių buvo sutarta praėjusią savaitę, siekiant nutraukti jau 10 mėnesių nesiliaujantį konfliktą,per kurį žuvo daugiau kaip 5600 žmonių.

Vokietijos kanclerės Angeloss Merkel atstovas sakė Berlyne, kad separatistų puolimas Debalcevėje sukėlė „didelių sunkumų“ taikos viltims.

„Susitarė dėl naujų pastangų“

Prancūzijos, Vokietijos, Ukrainos ir Rusijos lyderiai ketvirtadienį per pokalbį telefonu susitarė imtis naujų pastangų, kad būtų įgyvendintas vasario 12 dienos Minsko susitarimas dėl paliaubų Rytų Ukrainoje, sakoma Prancūzijos prezidentūros paskelbtame pareiškime.

Eliziejaus rūmai nurodė, kad lyderiai pasmerkė paliaubų pažeidimus pastarosiomis dienomis ir susitarė, kad Baltarusijos sostinėje Minske priimtas priemonių paketas turi būti įgyvendinamas „griežtai ir visiškai“.

„ESBO (Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos) atstovai turėtų susitikti su (konflikto) šalimis, kad tos priemonės būtų greitai įgyvendintos“, – sakoma pareiškime.

Jame taip pat nurodoma, jog minėtų keturių šalių lyderiai šio plano detales aptars vėliau ketvirtadienį.

Kijevas: nepaisant paliaubų, separatistai toliau puola Ukrainos kariuomenę

Kijevo kariuomenė ketvirtadienį pranešė, kad prorusiški separatistai toliau vykdo atakas prieš vyriausybines pajėgas Rytų Ukrainoje, nepaisydami paliaubų ir Kijevo karių atitraukimo iš Debalcevės miesto, skelbia „Reuters“.

Sukilėliai, pasitelkdami raketas, artileriją ir tankus, surengė 46 atakas prieš Ukrainos pajėgas. Išpuoliai surengti vyriausybės kontroliuojame Mariupolio uostamiestyje, esančiame Pietryčių Ukrainoje, šalia Azovo jūros.

Kariai tvirtina, kad separatistai surengė tankų ir artilerijos atakas prieš Mariupolį iš Širokino miestelio, esančio 25 km į vakarus.

Kariuomenės atstovas Mariupolyje ketvirtadienį pranešė, kad naktį atakų nebuvo ir padėtis buvo rami.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi