Naujienų srautas

Pasaulyje2015.02.18 19:15

Kovose prie Debalcevės žuvo 22 Ukrainos kariai

BNS, ELTA 2015.02.18 19:15

Kovose su prorusiškais separatistais prie Debalcevės, kur yra strategiškai svarbus geležinkelio mazgas, nukauti 22 Ukrainos kariai, sužeista daugiau kaip 150, sakoma Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo pranešime.

Kovose su prorusiškais separatistais prie Debalcevės, kur yra strategiškai svarbus geležinkelio mazgas, nukauti 22 Ukrainos kariai, sužeista daugiau kaip 150, sakoma Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo pranešime.

„Iš viso per pastarąsias tris įnirtingų mūšių dienas žuvo 22 kariškiai, iš jų šeši – organizuoto atsitraukimo iš Debalcevės metu“, – sakoma Generalinio štabo viršininko pirmojo pavaduotojo Henadijaus Vorobjovo ataskaitoje prezidentui Petro Porošenkai.

Taip pat pranešta kad iki „17 val. trečiadienį iš Debalcevės išvesti 2459 kariai“, perdislokuota 200 technikos vienetų, tarp kurių buvo 15 tankų ir 50 šarvuočių.

Toks pranešimas paskelbtas po vyriausybės pajėgų pasitraukimo iš strateginio Debalcevės miesto po kelias savaites nesiliovusių separatistų apšaudymo iš artilerijos, raketų sistemų ir tankų bei pėstininkų atakų.

Tuo tarpu apsišaukėliškos Donecko liaudies respublikos (DLR) kariškiai anksčiau trečiadienį minėjo, kad Ukrainos karių prie Debalcevės žuvo nuo dviejų iki trijų tūkstančių.

„Mūsų vertinimu (Debalcevės) katile buvo apie 10 tūkst. Ukrainos karių, trys tūkstančiai sunaikinta“, – sakė DLR gynybos viceministras Eduardas Basurinas.

ESBO atstovai greitai bus įleisti į Debalcevę

Trečiadienį „Donecko liaudies respublika“ (DLR) pranešė, kad greitai į Debalcevės teritoriją galės atvykti Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) atstovai, skelbia TASS.

„Debalcevėje tebesigirdi šūviai ir sprogimai, bet manau, kad ESBO galės greitai atvykti į šį miestą“,– komentavo DLR lyderis Maksimas Leščenka.

ESBO antradienį pranešė, kad misija į Debalcevę jau parengta, bet kol kas atstovai dar neįleidžiami į apsuptą miestą. ESBO atstovai kreipėsi į Kijevą ir LLR bei DLR lyderius, kad nutrauktų ugnį ir leistų ESBO patekti į teritoriją bei sukurtų saugią zoną darbui.

JAV ir Rusijos atstovai Ukrainos situaciją aptarė telefonu

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry ir Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas trečiadienį telefonu kalbėjosi apie paliaubų sutarties įgyvendinimą Ukrainoje, rašoma Rusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime.

„Ministras atkreipė dėmesį į tiesioginio dialogo tarp Kijevo, Donecko ir Luhansko svarbą, skubų ginkluotų susirėmimų Debalcevės rajone nutraukimą, ir dar kartą priminė apie Ukrainos valdžios įsipareigojimus vykdyti konstitucinę reformą ir suteikti Donbasui specialų statusą“, – nurodoma jame.

Pokalbyje, kuris vyko amerikiečių iniciatyva, „aptarti ir kai kurie kiti klausimai: kaip padėties Sirijoje sureguliavimas ir galimų dvišalių kontaktų grafikas“, – pranešė Rusijos URM.

Netoli Debalcevės į lavoninę atvežta 13 nukautų karių

Mažiausiai 13 Ukrainos karių palaikai trečiadienį atvežti į Artemivsko miesto lavoninę netoli Debalcevės mūšio zonos, kai vyriausybės pajėgos pasitraukė iš šio strategiškai svarbaus transporto mazgo, sakė lavoninės pareigūnas.

Morgo direktorius Ruslanas Fedoniukas sakė naujienų agentūrai AFP, kad atvežti 13 ukrainiečių karių kūnai. AFP reporteris matė juos juoduose lavonmaišiuose ir laikinuose karstuose prie lavoninės vyriausybės kontroliuojamame Artemivske.

Ukrainos kariai trečiadienį traukėsi iš rytinio Debalcevės miesto, kuris pastarosiomis savaitėmis buvo pagrindinis mūšių su separatistais židinys, o Europos Sąjunga pareiškė, kad prorusiškų sukilėlių surengtas jo šturmas yra tarptautinės bendruomenės remiamų paliaubų akivaizdus pažeidimas.

Tūkstančiai vyriausybės pajėgų karių buvo sutelkti šiame strategiškai svarbiame geležinkelio mazge tarp pagrindinių separatistų tvirtovių – Donecko ir Luhansko, bet Ukrainos prezidentas Petro Porošenka trečiadienį pranešė, kad apie 80 proc. tų pajėgų jau atsitraukė.

Kalbėdamas snieguotame aerodrome šalia Kijevo, prieš išskrisdamas į kovos veiksmų zoną, P. Porošenka gyrė Ukrainos pajėgas, įvykdžiusias savo pareigą ginant Debalcevę, sakydamas, kad kariai pademonstravo pasauliui „banditų ir separatistų, kuriuos remia Rusija, tikrąjį veidą“.

Anksčiau pirmasis apie pasitraukimą iš debalcevės pranešė Ukrainos parlamento narys, bataliono „Donbas“ vadas Semionas Semenčenka savo „Facebook“ paskyroje.  

„Pajėgos iš Debalcevės išvedamos pagal planą ir organizuotai. Visos pasakos apie Lohvynovės kontrolę ir tebuvo pasakos – moliūgas nepavirto karieta. Kelio tarp Debalcevės ir Artemivsko mes nekontroliuojame būtent dėl Lohvynovės“, – rašė S. Semenčenka.

Pasak S. Semenčenkos, kitus kelius kontroliuoja Kijevo vyriausybės pajėgos.

„Kitus kelius tvirtai gina Nacionalinė gvardija, „Donbas“ ir Ukrainos ginkluotųjų pajėgų daliniai“, – sakoma jo pranešime, paskelbtame socialiniame tinkle „Facebook“.

Bataliono vadas pridūrė, kad „priešas mėgina atkirsti tuos kelius ir sutrukdyti dalinių atsitraukimui“, kuris vykdomas dengiant Kijevo pajėgų artilerijai.

„Pradėjo dirbti mūsų artilerija, kuri neleidžia priešui susitelkti į smogiamąsias grupes, slopina jo ugnies taškus“, – aiškino jis, pridūręs, kad pajėgų atitraukimą dengia „haubica, (salvinės raketų ugnies sistemos) „Grad“ ir „Uragan“, minosvaidžiai, tankai“.

Tuo metu prorusiški separatistai paskelbė, kad šimtai Kijevo vyriausybės pajėgų karių pasidavė Debalcevėje.

„Debalcevėje (vyriausybės) pajėgos masiškai sudeda ginklus. (Pasidavusieji) skaičiuojami šimtais“, – separatistų naujienų agentūra DAN citavo Donecko sukilėlių atstovą Maksimą Leščenką.

Kiek anksčiau S. Semenčenka paragino Ukrainos prezidentą Petro Porošenką duoti nurodymą dėl galingo smūgio separatistų pajėgoms Debalcevės rajone.

Naujienų agentūros AFP žurnalistas, esantis netoli Debalcevės, bet negalėjęs patekti į patį miestą, pranešė matęs dešimtis armijos tankų ir karinių mašinų, išvežančių išsekusius karius.

Separatistų šturmas Debalcevėje tapo skaudžiu smūgiu Europos lyderių pastangomis priimtam paliaubų susitarimui, kurį konflikto šalys pasirašė praėjusią savaitę, siekdamos užbaigti jau 10 mėnesių vykstantį karą, nusinešusį per 5,6 tūkst., žmonių gyvybių.

Vakarų šalys dėl nesiliaujančio smurto kaltina Rusiją, sakydamos, kad Maskva ciniškai išnaudoja paliaubų susitarimą, siekdama išlaikyti nestabilumą Ukrainoje.

„Rusijos remiamų separatistų veiksmai Debalcevėje yra aiškus paliaubų pažeidimas, – sakoma trečiadienį paskelbtame ES užsienio politikos vadovės Federicos Mogherini pareiškime. – Separatistai privalo nutraukti visus karinius veiksmus.“

Ji pridūrė, kad sukilėliai turi užtikrinti saugų koridorių visiems, norintiems pasitraukti iš tos teritorijos.

V. Putino raginimas pasiduoti

ES ir Kanada šią savaitę išplėtė sankcijas Rusijai dėl jos numanomo karinio vaidmens konflikte.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kuris ne kartą neigė, kad Maskva tiesiogiai padeda separatistams, antradienį ragino Debalcevėje apsuptus Ukrainos vyriausybės pajėgų karius pasiduoti.

„Aišku, pralaimėti visuomet blogai – pralaimėjusiems visuomet vargas, ypač jeigu pralaimi vakarykščiams šachtininkams arba traktoristams, – sakė V. Putinas per vizitą Vengrijoje. – Bet gyvenimas yra gyvenimas – jis tikrai tekės toliau.“

Separatistų pajėgų atstovas Eduardas Basurinas trečiadienį Rusijos televizijai sakė, kad daugiau negu 300 ukrainiečių karių jau pasidavė sukilėliams.

Debalcevės rajono milicijos viršininko pavaduotojas Ilja Kiva, kalbėdamasis telefonu su naujienų agentūra AFP, sakė, kad dalis vyriausybinių pajėgų karių pateko į nelaisvę, bet neįvardijo jų skaičiaus.

I. Kiva patvirtino, kad kariai išvedami, bet pridūrė, jog kai kur tęsiasi susirėmimai gatvėse.

Žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ išreiškė susirūpinimą dėl elgesio su belaisviais Ukrainos konflikte, pažymėdama, kad abi pusės elgiasi brutaliai.

Manoma, kad Debalcevėje yra įstrigę apie 5 tūkst. civilių, kuriems stinga maisto ir vandens.

Žurnalistai ir paliaubas prižiūrintys Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojai nebuvo įleidžiami į Debalcevę miestą apsupusių separatistų, todėl negalėjo patvirtinti, kokia ten padėtis.

Didžiulės netektys

P. Porošenka, kuris trečiadienį išvyko aplankyti kovos veiksmų zonos, sakė, kad atsitraukimas iš Debalcevės yra planuotas ir organizuotas.

P. Porošenka gyrė Ukrainos pajėgas, įvykdžiusias savo pareigą ginant Debalcevę, sakydamas, kad kariai pademonstravo pasauliui „banditų ir separatistų, kuriuos remia Rusija, tikrąjį veidą“. Jis pakartojo, kad JAV ir ES turėtų imtis griežtų veiksmų prieš Maskvą.

JAV Baltieji rūmai paskelbė pareiškimą, kuriame griežtai pasmerkė separatistų pajėgų, veikiančių išvien su Rusijos pajėgomis, paliaubų pažeidimą, taip pat perspėjo, kad kaina Rusijai didės, jeigu toliau bus nevykdomi prisiimti įsipareigojimai.

Netoli Debalcevės esančiame Horlivkos mieste vienas ligoninės darbuotojas AFP sakė, kad trečiadienį paryčiais buvo skubiai operuoti keli kariai.

Miesto apylinkėse girdėjosi pavieniai artilerijos sviedinių sprogimai. Horlivkos miesto tarybos narė Tatjana Demenčenko sakė, kad bombardavimas nesiliovė visą naktį.

„Tikimės, kad visa tai labai greitai liausis. Praradome daugybę žmonių, daug civilių“, – sakė ji, pridūrusi, kad sekmadienį, pirmąją paliaubų dieną, per artilerijos apšaudymą netoli jos namų žuvo du vaikai – dvimetis ir keturmetis.

„Nuo to laiko apšaudymas nesiliovė. Štai kaip čia atrodo paliaubos“, – skundėsi T. Demenčenko.

ATO: tęsiasi kovinė operacija

Per spaudos konferenciją Kijeve Antiteroristinės operacijos (ATO) štabo atstovas spaudai Anatolijus Stelmachas pranešė, kad separatistų kovotojai Debalcevėje susprogdino geležinkelio bėgius ir kelis privažiavimo kelius, o mieste tęsiasi kovinė operacija.

„Per pastarąją parą priešas, grubiai pažeisdamas taikius susitarimus, po koncentruoto apšaudymo pradėjo Debalcevės šturmą. Vos per parą teroristai penkis kartus apšaudė miestą iš „Grad“, – sakė jis.

„Diversinės žvalgybos grupės įsiveržė į miestą ir pradėjo ciniškai naikinti infrastruktūrą. Sugadintas susisiekimas geležinkeliais, keli privažiavimo keliai, pažeisti elektros tinklai“, – nurodė A. Stelmachas.

„Mūsų kariškiai po persigrupavimo toliau priešinasi priešui. Šiuo metu Debalcevėje tęsiasi kovinė operacija“, – pažymėjo jis.

Maždaug 3 tūkst. Ukrainos vyriausybės pajėgų karių yra užspeisti rytiniame Debalcevės mieste, o sukilėliai nuolat plečia savo kontroliuojamą teritoriją, trečiadienį pareiškė prorusiškų separatistų pajėgų atstovas Eduardas Basurinas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi