Naujienų srautas

Pasaulyje2015.02.18 00:02

V. Putinas numatė kovas Debalcevėje

BNS, LRT.lt 2015.02.18 00:02

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sako, kad jis numatė susidūrimų tam tikrose Ukrainos vietose atsinaujinimą, nepaisant pasirašyto taikos susitarimo, praneša BBC.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sako, kad jis numatė susidūrimų tam tikrose Ukrainos vietose atsinaujinimą, nepaisant pasirašyto taikos susitarimo, praneša BBC.

Jis taip pat pridūrė, kad po savaitgalį prasidėjusių paliaubų pastebimas žymus mūšių intensyvumo sumažėjimas.

Vengrijoje viešintis V. Putinas aiškino, kad tikėjosi, jog ugnies nutraukimo susitarimų laikysis abi pusės.

Jo teigimu, konfliktas negali būti išspręstas karinėmis priemonėmis, bet pridūrė, kad tai, kas vyksta Debalcevėje, yra suprantama ir tai buvo galima numatyti.

„Tikiuosi, kad Ukrainos valdžia netrukdys Ukrainos kariuomenei nusiginkluoti“, – sakė V. Putinas, pridurdamas, kad kariams turėtų būti leista grįžti pas savo šeimas, jei jie pasiduotų.

Avyko į Budapeštą

V. Putinas antradienį atvyko į Vengriją derybų, kurių viena svarbiausių temų yra bendradarbiavimas energetikos srityje.

Vizito pradžioje Rusijos prezidentas padėjo gėlių prie Nežinomojo kario kapo prie Vengrijos tūkstantmečio paminklo.

Po to V. Putinas dalyvavo memorialo sovietų kariui atidengimo ceremonijoje po rekonstrukcijos centrinėse Budapešto kapinėse, kur palaidota daugiau kaip penki tūkstančiai sovietų karių. Rusijos prezidentas padėjo gėlių vainiką, perrištą Rusijos vėliavos spalvų juosta su užrašu „Nuo Rusijos Federacijos prezidento“.

Vėliau prasidėjo V. Putino ir Vengrijos ministro pirmininko Viktoro Orbano pokalbis, po kurio numatytos derybos kartu su delegacijomis. Derybos turėtų baigtis dvišalių dokumentų pasirašymu.

Rodo, kad turi sąjungininkų

Nors V. Putinas gali tikėtis tam tikro palaikymo Bulgarijoje, Slovakijoje, Graikijoje ir Italijoje, neabejotina, kad V. Orbanas yra jo artimiausias sąjungininkas. Paskutinėmis Vengrijos komunistinio režimo dienomis 9-ajame dešimtmetyje jis buvo pagarsėjęs kaip griežtai prie Maskvą nusistatęs antikomunistinio judėjimo lyderis.

Nuogąstavimai, kad griežtą retoriką mėgstantis V. Orbanas tampa vis draugiškesnis V. Putinui, paskatino apie 2 tūkst. žmonių pirmadienio vakarą išeiti į Budapešto gatves protestuoti prieš Rusijos lyderio pirmąjį vizitą Vengrijos sostinėje nuo 2006 metų.

„Mus piktina, kad Orbanas palieka Vengriją kvailio vietoje, pakviesdamas Putiną čia sudarinėti slaptų susitarimų, kai kaimyninėje Ukrainoje vyksta karas“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas iš protesto organizatorių Martonas Gulyasas.

V. Putinas, kurį pastaraisiais mėnesiais dauguma Europos lyderių ignoravo dėl įvykių Ukrainoje ir žmogaus teisių problemų Rusijoje, atskris į Budapeštą kelias valandas truksiančio vizito, per kurį padės vainiką kritusiems kariams ir aptars dujų tiekimo klausimus bei susitarimus dėl branduolinės energetikos plėtros.

„Ši kelionė aiškiai svarbesnė Putinui negu Orbanui, – Suomijos tarptautinių reikalų instituto analitikas Andrasas Raczas sakė naujienų agentūrai AFP. – Putinas gali pademonstruoti Vakarų šalims, kad jis turi sąjungininkę, kuri yra ES ir NATO narė, kad ES vienybė nėra jau tokia stipri.“

Analitikas sakė, kad Vengrijos sąjungininkai nerimauja, kad Budapeštas, būdamas NATO narys, stiprina savo ryšius su Rusija, nepaisydamas konflikto kaimyninėje Ukrainoje.

Vengrija pernai palaikė sankcijas, kurias Rusija paskelbė Rusijai dėl Ukrainos krizės, bet dažnai pasisakydavo dėl jų neigiamo poveikio.

Praėjusias metais V. Orbanas pareiškė, kad blokas „šovė sau į koją“, susigadindamas prekybos ryšius su Maskva.

V. Putinas gali spausti V. Orbaną toliau trikdyti Europos sankcijas.

„Putinas gali prašyti Orbaną pasidarbuoti prieš ES sankcijas. Jis nori įsitikinti, kad Vengrija išlaiko tą patį kursą“, – energetikos politikos ekspertas Andrasas Deakas iš Pasaulio ekonomikos instituto sakė AFP.

V. Putinas atvyksta į Budapeštą po V. Orbano vizito pernai Maskvoje. Rusija ketina finansuoti Vengrijos vienintelės atominės jėgainės plėtrą, suteikdama 10 mlrd. eurų paskolą.

Antradienį taip pat bus tariamasi su Rusija dėl naujos lanksčios ilgalaikio dujų tiekimo programos, nes ankstesnė sutartis liausis galioti vėliau šiais metais. Be to, abi šalys planuoja pasirašyti sutarčių dėl sveikatos apsaugos, švietimo ir regioninio bendradarbiavimo.

Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto praeitą savaitgalį sakė, kad V. Putino vizitas bus lemiamas šalies energetiniam saugumui.

Tačiau į Budapešto gatves išėję protestuotojai reiškė susirūpinimą.

„Didžioji dalis mano gyvenimo praėjo valdant komunistams. Nenoriu, kad šalis vėl pakliūtų į Rusijos įtaką“, – sakė 67 metų protestuotoja Maria Toth, kuri laikė plakatą su užrašu „Putinui – ne! Europai – taip!“

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi