Naujienų srautas

Pasaulyje2015.02.17 19:24

Separatistų ir Kijevo atstovai pirmąkart tiesiogiai derėjosi dėl ugnies nutraukimo

Vadinamųjų „liaudies respublikų“ Donecke (DLR) ir Luhanske (LLR) ginkluotųjų pajėgų atstovai antradienį pirmą kartą tiesiogiai derėjosi su Kijevo atstovais bendrame ugnies nutraukimo kontrolės ir koordinavimo centre.

Vadinamųjų „liaudies respublikų“ Donecke (DLR) ir Luhanske (LLR) ginkluotųjų pajėgų atstovai antradienį pirmą kartą tiesiogiai derėjosi su Kijevo atstovais bendrame ugnies nutraukimo kontrolės ir koordinavimo centre.

„Šiandien įvyko bendrojo ugnies nutraukimo kontrolės ir koordinavimo centro pasitarimas, kuriame mūsų kariškiai tiesiogiai kontaktavo su Ukrainos atstovais“, – sakė per spaudos konferenciją Donecko separatistų vadinamosios Gynybos ministerijos vadovo pavaduotojas Eduardas Basurinas.

Jis dar nurodė, kad ketinama pradėti atitraukti artileriją kai kuriuose ruožuose.

„Mes ketiname pradėti artilerijos atitraukimą tuose baruose, kur laikomasi paliaubų“, – sakė E. Basurinas žurnalistams.

Tuo tarpu Debalcevėje urkainiečiai raginami sudėti ginklus.

„Mes dar kartą siūlome Ukrainos kariams išeiti iš Debalcevės „katilo“, palikus ginklus“, – pridūrė E. Basurinas.

Sužeistas vadinamosios DLR vadovas A. Zacharčenka

Antradienį per mūšį prie Debalcevės sužeistas vadinamosios Donecko liaudies respublikos vadovas Aleksandras Zacharčenka. Jis nugabentas į ligoninę Luhanske.

Tai žurnalistams pranešė šaltinis vadinamosios Luhansko liaudies respublikos vadovybėje.

Išsamesnės informacijos apie A. Zacharčenkos būklę kol kas negauta. Pasak kai kurių šaltinių, sužeidimas nėra sunkus.

Ukrainos kariškiai pranešė apie grupę į nelaisvę paimtų karių

Ukrainos gynybos ministerija antradienį pareiškė, kad prorusiški separatistai paėmė į nelaisvę grupę Ukrainos karių Debalcevėje, kur vyriausybės pajėgų pozicijas atakuoja separatistų kovotojai.

Tačiau ministerija neigia Rusijos žiniasklaidos pranešimus esą paimta daugybė karių ir tvirtina, kad tai yra melas, kuriuo siekiama sukelti paniką vyriausybės pajėgose.

Mieste vyksta gatvių mūšiai, šarvuotos technikos ir artilerijos remiamos „neteisėtos ginkluotos formuotės kontroliuoja dalį miesto“, Ukrainos pajėgos manevruoja ir „daro viską, kad sulaikytų teroristų agresiją“, sakė antiteroristinės operacijos štabo atstovas Oleksandras Motuzianikas.

Įsiplieskė gatvių mūšiai, separatistai skelbia apie laimėjimus

Ukrainos rytiniame Debalcevės mieste antradienį kilo vyriausybės pajėgų ir prorusiškų separatistų susirėmimai, o ši žinia tapo skaudžiu smūgiu prieš tris dienas įsigaliojusioms trapioms paliauboms.

Kautynės šio miesto gatvėse užvirė pirmą kartą – anksčiau ten vyko tik artilerijos susišaudymai tarp tūkstančių miestą ginančių vyriausybės pajėgų karių ir jį apsupusių gerai ginkluotų separatistų.

Separatistai skelbia jau užėmę didžiąją dalį Debalcevės – strategiškai svarbaus miesto, per kurį einanti geležinkelio linija jungia sukilėlių kontroliuojamus Donecko ir Luhansko miestus.

Vienas neįvardytas separatistų atstovas kiek anksčiau antradienį agentūrai „Interfax“ sakė, kad sukilėliai kontroliuoja miesto geležinkelio stotį ir Debalcevės rytinius pakraščius.

„Užimtas miesto milicijos skyrius ir geležinkelio stotis; didžioji miesto dalis kontroliuojama DLR (separatistinės „Donecko liaudies respublikos“); valymas tęsiasi“, – sakė Donecko separatistų atstovas, kurį citavo „Interfax“.

Jis pridūrė: „Šiandien pasidavė kelios dešimtys Ukrainos karių. Jie buvo palikti likimo valiai savo vadų, todėl neturėjo kitos išeities, tik pasiduoti“.

Tuo tarpu Ukrainos kariuomenės atstovas Andrijus Lysenka paneigė, kad separatistai jau kontroliuoja svarbius objektus mieste, sakydamas, kad kautynės tęsiasi.

„Separatistai čia dar nieko nekontroliuoja. Jie mėgina užimti stotį, bet kautynės tęsiasi. Tęsiasi mūšiai tiek dėl stoties, tiek dėl miesto pakraščių“, – sakė A. Lysenka telefonu.

Debalcevės milicijos viršininkas Viačeslavas Abroskinas taip pat paneigė pranešimus, kad separatistai užėmė milicijos būstinę.

„Žiniasklaidoje skelbiama apie Debalcevės miesto (milicijos) skyriaus pastato užėmimą. Tai netiesa. Pastatas buvo iš dalies sugriautas į jį pataikius separatistų sviediniams. Mano įsakymu milicininkai paliko pastatą ir persikėlė į kitą, labiau įtvirtintą“, – parašė V. Abroskinas socialiniame tinkle „Facebook“.

L. Linkevičius ragina reaguoti į paliaubų nesilaikymą

Padėtis Rytų Ukrainoje ir po paliaubų paskelbimo yra labai sudėtinga, tikina Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Kaip jis teigia LRT Televizijai, tarptautinė bendruomenė turėtų aiškiai reaguoti į paliaubų nesilaikymą.

„Padėtis tikrai yra prasta. Ir ji ne tik negerėja, o tampa visai sudėtinga. Jei ir toliau lauksime kažko, tas laukimas nieko gero nežada. [Reikia] didinti spaudimą, didinti sankcijas, turėtų būti izoliacija, kurios dabar nėra“, – sako Lietuvos diplomatijos vadovas L. Linkevičus.

Jo manymu, aukščiausio lygio susitikimai suteikia vilties, tačiau kai kam – ir laiko. „Kai kam jie suteikia laiko, kai kam – gal iliuzijų, kad kažkas sprendžiasi, bet iš rezultatų matome, kad nelabai kas sprendžiasi“, – teigia Lietuvos užsienio reikalų ministras.

Užsienio žiniasklaida skelbia, kad strategiškai svarbiame Debalcevės mieste vyksta mūšiai tarp ukrainiečių karių ir prorusiškų separatistų. Tai patvirtina abiejų pusių atstovai. 

Oficialiais duomenimis, per praėjusią parą vėl žuvo penki Ukrainos kareiviai ir yra 14 sužeistų.

ES ragina nedelsiant atitraukti sunkiąją ginkluotę nuo fronto linijos Ukrainoje

Europos Sąjunga antradienį paragino nedelsiant atitraukti sunkiąją ginkluotę nuo fronto linijos rytinėje Ukrainoje ir išreiškė susirūpinimą dėl suintensyvėjusių kovos veiksmų strategiškai svarbiame mieste.

„Mes dar kartą primename apie būtinybę visoms šalims griežtai laikytis praėjusią savaitę pasirašyto sutarčių paketo sąlygų ir neatidėliojant jas vykdyti“, – sakė Europos Komisijos atstovė Catherine Ray spaudos konferencijoje.

Ukrainos pajėgos ir prorusiški sukilėliai turi „nutraukti karinę operaciją ir šiandien pradėti sunkiosios ginkluotės atitraukimą“, – sakė ji, kalbėdama apie praėjusią savaitę pasirašytos trapios paliaubų sutarties sąlygas.

„Mums toliau kelia nerimą užsitęsusios kovos Debalcevėje ir aplink ją“, – kalbėjo C. Ray po ankstesnių pranešimų apie separatistų apsiausto miesto gatvėse prasidėjusias kovas.

ES taip pat išreiškė susirūpinimą dėl trukdymo Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojų, kurie neįleidžiami į Debalcevę, darbui.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi