Pasaulyje

2019.03.28 14:41

Ukrainos rinkimai: pirmą kartą renkasi ne tarp Rytų ir Vakarų

Ukraina sekmadienį rinks prezidentą. Viena pagrindinių rinkimų temų – taika. Analitikai sako, kad tuo siekia pasinaudoti prorusiški kandidatai, žadėdami baigti penkerius metus trukusį karą. Tačiau apklausos rodo, kad prorusiški kandidatai nesulauks didelio palaikymo.

Pirmą kartą ukrainiečiai nesirenka tarp Rytų ir Vakarų. Visi populiariausi kandidatai palaiko provakarietišką Ukrainą.

Karas Donbase – pagrindinė Ukrainos prezidento rinkimų tema.

„Tas kas pažadės mums taiką, atstatyti mūsų namus, už tą ir balsuosim, – sako Zaicevės Donecko srityje gyventojas. – Taika, taika. Visi sako, reikia sėstis ir susitarti. Visi sako. Taikos, mums reikia taikos.“

Apklausų lyderis Volodymyras Zelenskis žadėjo derėtis ir su pačiu velniu, kad tik karas baigtųsi. Dabartinis prezidentas Petro Porošenka žadėjo sugrąžinti okupuotas teritorijas.

Tačiau taikos temą labiausiai naudoja prorusiškais laikomi kandidatai.

„Skirtinais sociologų duomenimis, nuo 13 iki 15 procentų ukrainiečių yra proputiniški. Jie palaiko ne Rusiją, o V. Putiną. Daugelis ukrainiečių nori taikos ir rinkimuose dalyvaujantys prorusiški kandidatai, politinės jėgos pasirinko taikos temą. Jie spekuliuoja šia tema ir žada greitą taiką, tačiau ši taika būtų pagal Rusijos sąlygas“, – sako politologas Mykola Davydiukas.

Tarp tokių prorusiškų kandidatų yra Oleksandras Vilkulas, buvęs nuversto prezidento Viktoro Janukoviyčiaus bendražygis. Tačiau Mariupolyje jo agitacinė palapinė tuščia ir kad jis nepopuliarus pripažįsta net už jį agituojanti mergina.

„Per penkerius metus pavargau nuo liūdnų žinių apie konfliktą ir norisi paprasčiausiai galvoti apie ką nors gera. Stengiuosi į tą pusę nebekreipti dėmesio, – sako ji. – Norisi jau ramiai gyventi. Vaikai auga, norisi ateities, o ne netikrumo, kai kuri planus ir galvoji, o jei staiga atsitiks taip ar kitaip.“

Nepasitikėti Ukrainos rytuose taiką siūlančiais kandidatais ragina ir nuo Rusijos atsiskyrusi Ukrainos stačiatikių bažnyčia. Esą taika gali reikšti pasidavimą priešui.

Analitikai neabejoja, kad jei ir norės keisti valdžią, ukrainiečiai keis tik ją, bet ne provakarietišką politiką.

„Geriausias scenarijus Rusijai – jei laimėtų taip vadinamas ponas chaosas. Tai scenarijus, jei prasidės protestai, neramumai. Tačiau tai – mažai tikėtinas scenarijus“, – mano Ukrainos analitikas Valerijus Pekaras.

Analitikai sako, kad prorusiškų kandidatų nepopuliarumą lėmė ir nesugebėjimas susitarti dėl vieno kandidato. Ir šiuos rinkimus jie jau vadina pirmaisiais, kai pasirinkimas – ne tarp Rytų ir Vakarų, o kova tarp skirtingų kartų.