Pasaulyje

2019.03.28 11:31

Rusiškų raketų užsakymas pastatė Erdoganą į keblią padėtį tarp NATO ir Maskvos

BNS 2019.03.28 11:31

Dėl kontrakto pirkti rusiškų raketų Turkijos prezidentui Recepui Tayyipui Erdoganui tenka laviruoti tarp NATO sąjungininko Vašingtono ir naujos partnerės regione Maskvos, rizikuojant susipykti ir su JAV, ir su Rusija.

Ir taip apkartusiems Turkijos santykiams su Jungtinėmis Valstijomis galėtų reikšmingai pakenkti galimos JAV sankcijos, jei Ankara neatsisakys susitarimo pirkti modernių raketinės gynybos sistemų S-400.

JAV pareigūnai ne kartą perspėjo, kad ši sutartis gali kelti grėsmę Turkijos dalyvavimui radarais sunkiai susekamų modernių naikintuvų F-35 programoje.

Tačiau jei Ankara išsižadėtų kontrakto, galėtų atstumti Rusiją tokiu metu, kai Maskva tapo pragmatiška Turkijos strategijos Sirijoje partnerė.

Iškiltų pavojus Rusijos ir Turkijos susitarimui stabdyti Sirijos režimo puolimą vienoje džihadistų kontroliuojamoje provincijoje.

Maskva taip pat tikriausiai imtųsi atsakomųjų ekonominių priemonių, galbūt neleisdama vykti į Turkiją milijonams rusų turistų, sako ekspertai.

Sankcijos ar netikėtos pasekmės iš abiejų pusių ateitų itin nepalankiu metu, kai Turkijos ekonomika po praėjusių metų valiutos krizės išgyvena pirmą nuo 2009-ųjų recesiją.

JAV sankcijos, padėjusios sukelti tą suirutę, pademonstravo, kokia pažeidžiama gali būti Turkijos ekonomika.

JAV gynybos departamento atstovas Charlie Summersas neseniai perspėjo, kad Ankaros laukia „sunkios pasekmės“, jei Turkija pirks sistemų S-400. Pasak analitikų, tai rimtas grasinimas.

„JAV vyriausybė ir Kongresas neskelbia tuščių grasinimų, perspėdami Turkiją netęsti rusiškų S-400 pirkimo“, – sakė Amanda Sloat iš Brookingso instituto.

„Vašingtone ir Europoje labai nerimaujama dėl NATO sąjungininkės (sprendimo) pirkti Rusijos gynybos įrangą“, – pridūrė ji.

Amerikiečiai baiminasi, kad su S-400 technologija bus galima rinkti duomenis apie NATO lėktuvus, o rusai galės gauti šią informaciją.

„Yra NATO klausimų virtinė dėl medžiagos, kuri nebus suderinama su NATO, pirkimo ir poveikio, kurį tai padarys Aljanso suderinamumui“, – sakė vienas aukšto rango JAV pareigūnas.

„Negali būti nė kalbos“

R. T. Erdoganas sakė, kad sistemų S-400 reikia Turkijos sienoms apsaugoti. Pasak jo, jis rusišką įrangą pasirinko todėl, kad tuo metu nebuvo priimtino susitarimo dėl JAV raketų.

Pirmosios sistemos S-400 Turkijai turėtų būti pristatytos liepą.

„Mums apie atsitraukimą nuo šios sutarties negali būti nė kalbos“, – neseniai sakė R. T. Erdoganas.

Tai galėtų reikšti potencialias Vašingtono sankcijas Ankarai pagal JAV įstatymą „Dėl atoveikio Amerikos priešininkams per sankcijas“ (CAATSA), sako ekspertai.

Pagal CAATSA bet koks subjektas, turintis verslo reikalų su Rusijos valstybiniais ir privačiais gynybos bei žvalgybos sektoriais, rizikuoja sulaukti sankcijų.

Turkų užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu pernai sakė, kad Turkija „absoliučiai reaguotų“ į bet kokias JAV sankcijas.

JAV pareigūnai ne kartą teigė, kad Turkijos dalyvavimas F-35 programoje turėtų būti apribotas, jei susitarimas su Rusija bus įgyvendinamas.

Turkija planuoja nupirkti 100 lėktuvų F-35, o kai kurie turkų pilotai jau pradėjo treniruotis su kolegomis Jungtinėse Valstijose.

JAV generolas Curtisas Scaparrotti šį mėnesį pakartojo, kad Vašingtonas turėtų blokuoti F-35 pristatymą, jei Ankara įgyvendins susitarimą su Rusija.

Turkija į F-35 programą investavo daugiau kaip 1 mlrd. dolerių (0,89 mlrd. eurų) ir bet koks JAV sprendimas neleisti naikintuvams pasiekti Turkijos būtų kontrakto sąlygų pažeidimas, tačiau esama požymių, kad Vašingtonas būtų pasirengęs grąžinti pinigus Ankarai.