Pasaulyje

2015.09.08 13:45

„Financial Times“: V. Putinas neapsisprendžia

DELFI.lt 2015.09.08 13:45

Žinutė labai aiški – Vakarai neturėtų manyti, kad Minsko susitarimas ilgai galios.

Žinutė labai aiški – Vakarai neturėtų manyti, kad Minsko susitarimas ilgai galios.

Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir Ukrainos vadovo P. Porošenkos ketvirtadienį pasiektas susitarimas suteikia kad ir nedidelę viltį, kad konfliktas Ukrainos rytuose galbūt išsispręs. Optimistiškiau vertinti trapią pažangą būtų naivu, skelbia „Financial Times“.

Po 16 valandų trukusių įtemptų derybų Rusijos ir Ukrainos lyderiai sutarė dėl plano, kaip nutraukti susirėmimus, pražudžiusius daugiau nei 5 tūkst. žmonių.

Nepaisant to, panašus 2014 metų rugsėjį tame pačiame Minske pasirašytas susitarimas netrukus žlugo. Bet koks optimizmas dėl antrojo bandymo susitarti reikalauja naivaus tikėjimo, kad V. Putinas netikėtai rimtai susirūpins dėl santykių su Ukraina ir Vakarais gerinimo.

Svarbiausias susitarimo elementas – paliaubos, įsigaliosiančios nuo vasario 15 dienos. Bus sukurtas demilitarizuotas koridorius, skiriantis Ukrainos ir prorusiškai nusiteikusias pajėgas.

Nepaisant to, liko labai daug palaidų galų, galinčių pasitarnauti kaip pretekstas konflikto atnaujinimui – jeigu tik Rusijos prezidentui vėl užvirs kraujas.

Pavyzdžiui, susitarimo tekste leidžiama kovoti dar dvi dienas, o sunkiosios ginkluotės atitraukimui duotos dvi savaitės.

Apsuptų Ukrainos karių statusas strategiškai svarbiame Debalcevės mieste pavojingai neaiškus.

Net jeigu abi pusės nuspręs nutraukti kraujo praliejimą, išlieka problema, kaip rasti ilgalaikį šio klausimo sprendimą.

Ketvirtadienį parengtas paktas numato išsamų politinį susitarimą, kuriame numatyta, kad Kijevas perduoda galią prorusiškai nusiteikusiems Donecko ir Luhansko regionams. Ir čia V. Putinas nesunkiai rastų, kuo pasinaudoti – jeigu tik panorėtų.

Susitarime numatyti ir keli P. Porošenką džiuginantys elementai. Dokumente kalbama apie valdžios „decentralizavimą“ separatistų kontroliuojamiems regionams.

Parinktas žodis žymiai silpnesnis nei „federalizacija“, kurios taip primygtinai reikalavo Rusija. Donecko ir Luhansko regionai turės savą policiją ir įstatymų sistemą, tačiau negavo veto teisės dėl Ukrainos užsienio ir gynybos politikos, o tai reiškia, kad jie negalės užkirsti kelio šalies narystei Europos Sąjungoje ar net NATO.

Tačiau šios pergalės, lyginant su nuolaidomis, kurias suteikti buvo priverstas P. Porošenka, atrodo gana niekingos. Rusija niekada nepripažino, kad Ukrainoje yra šalies karių, o susitarime nėra nurodyta jokių terminų, kada jie turėtų išvykti.

Taip pat susitarime nenumatyta, kad Kijevas nedelsiant atgauna sienų su Rusija, kuri per sieną siųsdavo tiek sunkiąją ginkluotę, tiek karius, kontrolę.

Susitarime numatyta, kad Ukraina tokią kontrolę susigrąžins tik 2015 metų pabaigoje – ir tik tokiu atveju, jeigu bus sutarta dėl Konstitucijos. Lyginant su pirmuoju Minsko susitarimu, tai skaudi netektis – tuomet Kijevas be jokių išankstinių sąlygų galėjo kontroliuoti savo sienas.

Vasario 12 dieną priimtas susitarimas duos naudos tik tuo atveju, jeigu V. Putinas nuspręs ieškoti bendros kalbos su Ukraina ir Vakarais.

Kol kas ženklų, kad jis pasirengęs tai padaryti, nėra. Daug veiksnių, tarp kurių Rusiją apėmusi ekonominė krizė ir Rusijos žiniasklaidos vykdoma prieš

Vakarus nukreipta propagandinė kampanija, leidžia daryti išvadą, kad Kremliaus lyderio ambicijos vien Ukraina neapsiriboja – jis norėtų sutvirtinti Rusijos poziciją visoje Rytų Europoje.

Visą laiką, kiek trunka krizė, V. Putinas niekaip neapsisprendžia, ką derėtų daryti, siekiant užsibrėžtų tikslų – rinktis karinę jėgą ar paskutinės minutės diplomatiją.

Jis nuolat keičia nuomonę. Būtų išmintingiausia manyti, kad Minske vasario 12 dieną pasiektas susitarimas tėra taktinė pauzė. Net ir dabar Vakarai turėtų galvoti apie atsakomųjų priemonių variantus – tarp kurių ir naujos sankcijos Maskvai ir karinė pagalba besiginančiai Ukrainai.

Tik tokiu būdu pavyktų užkirsti kelią naujam agresyviam Rusijos žingsniui.

www.DELFI.lt