Pasaulyje

2015.02.15 16:46

Ukrainoje paskelbtos paliaubos, pranešama apie pažeidimus

BNS, ELTA, DELFI.lt 2015.02.15 16:46

Sekmadienį nuo vidurnakčio įsigaliojo paliaubos konflikto draskomuose Ukrainos rytuose. Kijevas pranešė apie pavienius paliaubų pažeidimus ir provokaciją, tačiau šie galiausiai liovėsi.

Sekmadienį nuo vidurnakčio įsigaliojo paliaubos konflikto draskomuose Ukrainos rytuose. Kijevas pranešė apie pavienius paliaubų pažeidimus ir provokaciją, tačiau šie galiausiai liovėsi.

Ukrainos kariuomenės pozicijų šalies rytuose apšaudymas nuo sekmadienio 3 val. ryto liovėsi, pranešė ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo atstovas Vladyslavas Selezniovas.

„Antiteroristinės operacijos zonoje paliaubų iš esmės laikomasi nuo vidurnakčio, nors būta pavienių apšaudymų iš neteisėtų ginkluotų formuočių pusės. 3 val. ryto apšaudymai liovėsi“, – sakė V.Selezniovas per spaudos konferenciją Kijeve.

Pagal Minske sudarytą taikos susitarimą dėl paliaubų tarp Ukrainos karinių pajėgų ir separatistų, paliaubos įsigalioja nuo vasario 15 dienos.

„Aš noriu taikos, todėl įsakau Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms, Nacionalinei gvardijai, Valstybės sienos apsaugos tarnybai ir kitoms nuo vasario 15-osios vidurnakčio nutraukti ugnį“, – per televiziją prieš vidurnaktį paskelbė P. Porošenka.

Prezidentas nenurodė, kokių veiksmų bus imtasi, jei prorusiški separatistai nesilaikys paliaubų susitarimo, tačiau pabrėžė: „Gavę smūgį į vieną skruostą, kito mes neatsuksime“.

Ukrainos vadovas patvirtino, kad Ukrainos pajėgos „sudės ginklus“, kaip ir buvo sutarta Minske, o iš Ukrainos pusės nebus „jokių nerūpestingų žingsnių“. To paties tikimasi ir iš kitų konflikto dalyvių, kalbėjo P. Porošenka.

Pranėšė apie pažeidimus ir provokaciją

Po vidurnakčio paskelbta, kad separatistai iš „Grad“ ėmė šaudyti į Rusijos teritoriją, paskelbė Ukrainos antiteroristinių operacijų (ATO) pajėgos. Apie tokią ruošiamą separatistų provokaciją šeštadienį anksčiau skelbė „Unian“. Po vidurnakčio tinklalapyje paskelbta, kad provokacija įgyvendinta – šaudoma iš gyvenvietės Bezimianoje į Rusijos Federaciją, Samsonovo kryptimi.

Ukrainos feneralinio štabo atstovas Vladislavas Selezniovas pareiškė, kad per pirmas keturias ugnies nutraukimo režimo valandas Donbaso separatistai šešis kartus pažeidė paliaubas – tris sykius buvo apšaudyta Černuchino gyvenvietė ir tiek pat – Zolotojės gyvenvietė, praneša „Lenta.ru“.

Pasak Ukrainos generalinio štabo atstovo, buvo šaudoma „nesistemiškai ir lokaliai“, kariškiai nepatyrė nuostolių.

Savo ruožtu Ukrainos saugumo tarnybos pirmininkas Valentinas Nalivaičenka per spaudos konferenciją pranešė apie vieną ugnies nutraukimo režimo faktą per pirmąsias 90 jo galiojimo minučių.

L. Linkevičius: padėtis išlieka sudėtinga

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad paliaubos yra svarbus žingsnis siekiant sureguliuoti konfliktą, tačiau padėtis šalies rytuose išlieka sudėtinga.

„Tai, kad paliaubos įsiteisėjo vertinu labai teigiamai, bent jau kol kas nematome bandymų eskaluoti padėtį, stebimi tik pavieniai šaudymai. Galima konstatuoti, kad nuo 3 valandos nakties paliaubų laikomasi, todėl belieka stebėti situacija ir žiūrėti, kaip ji vystysis toliau“, – BNS sakė L. Linkevičius.

Pasak jo, nereikėtų skubėti su išankstiniais vertinimais ir prognozėmis, kaip toliau galėtų keistis padėtis Ukrainoje.

Ministras teigia, kad įsigaliojus paliauboms netrukus turi prasidėti ne mažiau svarbus sunkiosios ginkluotės atitraukimo etapas.

„Tada irgi matysime kaip viskas vyks. Paliaubų išvakarėse buvo labai pablogėjusi situacija, buvo labai suintensyvėję mūšiai, buvo pritraukta Rusijos karinės technikos prie Debalcevės miesto ir tas nieko gero nežadėjo. Todėl dar neaišku, kaip čia bus toliau“, – BNS sakė L. Linkevičius.

Prorusiški separatistai ir Kijevas sutarė dėl ugnies nutraukimo ketvirtadienį, po įtempto derybų maratono Minske tarp Rusijos, Ukrainos, Vokietijos ir Prancūzijos vadovų.

Žlugus paliauboms Vokietija įspėja apie „didžiulę kainą“

Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Wateris Steinmeieris šeštadienį įspėjo apie skaudžias pasekmes Europai, jei žlugs paliaubos Ukrainoje.

Kalbėdamas Limoje per kelionę į Pietų Ameriką, Vokietijos diplomatijos vadovas sakė, kad bus „didžiulė žala“ Europai, jei nebus laikomasi paliaubų, kurios įsigaliojo sekmadienį vidurnaktį.

„Jei mūsų pastangos dabar žlugs, visos dalyvaujančios šalys... sumokės didžiulę kainą“, – įspėjo F.-W. Steinmeieris.

Prorusiški separatistai ir Kijevas sutarė dėl ugnies nutraukimo ketvirtadienį, po įtempto derybų maratono Minske tarp Rusijos, Ukrainos, Vokietijos ir Prancūzijos vadovų.

„Raginu visas konflikto šalis elgtis atsakingai ir vengti bet kokios tolesnės eskalacijos“, – sakė ministras.

Pasirengę ir nesekmės atvejui

DELFI šeštadienį skelbė, kad jeigu įsigalėjus paliaubų laikui neįsivyrautų taika Ukrainos prezidentas P. Porošenka ketina nedelsiant pateikti Aukščiausiajai Radai svarstyti teisės aktų pakeitimus, kurie padės užtikrinti greitesnę ir efektyvesnę mobilizaciją.

„Mums reikia apsvarstyti savo veiksmus, jeigu taikos planas žlugs. Dar prieš Minsko derybas Vyriausybei sakiau, kad, jeigu taikos nebus, mes privalėsime priimti sunkų, bet būtiną sprendimą ir visoje šalyje įvesti karo padėtį. Tokiu atveju karo padėtis būtų įvesta ne tik Luhansko ir Donecko regionuose, bet visoje Ukrainoje“ , – kalbėjo Ukrainos prezidentas P. Porošenka.

„Jeigu numatytu laiku neįsivyraus taika – iškart pateiksiu Aukščiausiajai Radai svarstyti teisės aktų pakeitimus, kurie leis mums greičiau ir efektyviau susitelkti ir koncentruotai ginti mūsų žemę“ , – pridūrė Ukrainos prezidentas.

Rusija siunčia dar vieną „humanitarinį“ konvojų

Iškart po oficialių paliaubų įsigalėjimo sekmadienį Ukrainą pasieks dar viena „humanitarinio konvojaus“ vilkstinė.

Apie tai šeštadienį Kijeve „Unian“ žurnalistams paskelbė Ukrainos antiteroristinės operacijos (ATO) pajėgų atstovas spaudai Andrejus Lysenka. Rusija ruošia keturioliktąjį „humanitarinį konvojų“ į Donbaso regioną.

„Nepaisant didelių teroristų nuostolių dar vienas, taip vadinamas, „humanitarinis konvojus“ iš Rusijos, pasieks Donbasą vasario 15 d. Krovinius turėtų gabenti ne motorizuotos transporto priemonės kaip iki šiol, bet kariniai orlaiviai“ , – sakė A. Lysenka.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.