Pasaulyje

2015.02.15 16:45

Kopenhagos teroro įtariamasis buvo specialiųjų tarnybų akiratyje

BNS, ELTA2015.02.15 16:45

Danijos Saugumo ir kontržvalgybos tarnybos (PET) direktorius Jensas Madsenas sekmadienį per spaudos konferenciją pranešė, kad Kopenhagoje prie geležinkelio stoties policininkų nušautas žmogus, įtariamas dviem teroro aktais, „anksčiau buvo patekęs į specialiųjų tarnybų akiratį“.

Danijos Saugumo ir kontržvalgybos tarnybos (PET) direktorius Jensas Madsenas sekmadienį per spaudos konferenciją pranešė, kad Kopenhagoje prie geležinkelio stoties policininkų nušautas žmogus, įtariamas dviem teroro aktais, „anksčiau buvo patekęs į specialiųjų tarnybų akiratį“.

Bet PET vadovas kol kas nežino, ar šis vyras lankėsi Sirijoje, Irake ir kitose konfliktų zonose. Pasak PET direktoriaus, asmenys, apsilankę „karštuosiuose taškuose“, įgyja radikalių pažiūrų bei kovos veiksmų įgūdžių ir, grįžę namo, kelia grėsmę Danijos vidaus saugumui.

Nušautas vyras buvo atpažintas, papasakojo Kopenhagos policijos direktorius Thorkild Fogde, bet tyrimo interesais atsisakė pateikti informacijos apie jį. Policijos inspektorius Jorgenas Skovas (Jorgen Skov) informavo, kad teroristas greičiausiai veikė vienas. „Tyrėjai neturi duomenų apie bendrininkus“, – pažymėjo pareigūnas. Policija kol kas nieko negali pranešti apie nusikaltimo motyvus, bet mano, kad jį „įkvėpė“ sausio teroro aktas Paryžiuje.

Išpuolius, įvykdytus kiek daugiau nei mėnuo po 17 gyvybių pareikalavusių islamistų atakų Paryžiuje, Danijos premjerė Helle Thorning-Schmidt pavadino „cinišku teroro aktu“.

Vyras, kuris, kaip manoma, įvykdė išpuolius, buvo nušautas po to, kai netoli geležinkelio stoties pradėjo šaudyti į policininkus.

Šeštadienį prieš 16 val. vietos laiku per šaudynes kultūros centre „Krudttonden“, ten vykstant seminarui apie islamą ir žodžio laisvę, tarp kurio dalyvių buvo švedų menininkas Larsas Vilksas, 2007-aisiais užsitraukęs musulmonų neapykantą virtine islamo pranašo Mahometo karikatūrų, žuvo 55 metų vyras, o jau po vidurnakčio prie netoliese esančios Kopenhagos pagrindinės sinagogos buvo nušautas jaunas žydas.

Be to, per abu išpuolius buvo sužeisti penki policininkai.

„Manome, jog abejas šaudynes surengė tas pats žmogus. Taip pat manome, kad asmuo, kurį policijos pareigūnai nušovė Niorebro rajone, yra tų atakų vykdytojas“, – per spaudos konferenciją sakė policijos atstovas Torbenas Moelgaardas Jensenas.

Šios pirmosios per kelis dešimtmečius kruvinos atakos Danijos teritorijoje buvo pasmerktos Vašingtone ir visame pasaulyje.

Įtariamo išpuolių vykdytojo žūtimi baigėsi policijos surengtos didžiulio masto gaudynės. Susišaudymas įvyko prieš pat aušrą Kopenhagos Niorebro rajone, kur policija stebėjo vieną butą.

Pasak policijos, vaizdo kamerų įrašai rodo, jog pareigūnų nušautas vyras įvykdė abu išpuolius, tačiau reikės didelio tiriamojo darbo siekiant įsitikinti, kad jis tikrai veikė vienas.

Baimės naktis

Susišaudymas įvyko baigiantis maždaug milijoną gyventojų turinčio miesto baimės nakčiai.

Kopenhagos centras, kuriame yra ir minima sinagoga, ir judriausia šalyje Nioreporto geležinkelio stotis, buvo apsuptas policininkų su automatais. Švedijos saugumo tarnybos AFP sakė, kad buvo paskelbusios parengtį dėl galimo įtariamojo bandymo kirsti tiltą, jungiantį Daniją su Švedija.

Šiaurės šalių žydų saugumo tarybos pirmininkas Michaelis Gelvanas sakė, kad sinagogoje buvo nušautas jaunas žydas, kuris rūpinosi ten vykusios ceremonijos saugumu.

Danų policija paskelbė įtariamo atakos kultūros centre vykdytojo fotografiją, kurioje matyti vyras su juoda striuke, ruda balaklava ir juodu krepšiu.

Policija nurodė, kad iš antro išpuolio vietos pabėgęs užpuolikas vilkėjo juodas kelnes ir šviesiai pilką striukę su spalvotomis detalėmis, avėjo juodus batus.

„Charlie Hebdo“ atakos šmėkla

Kultūros centro „Krudttonden“ languose matėsi kulkų paliktos skylės, o BBC paskelbė šiurpų garso įrašą, kaip vieno seminaro dalyvio kalbą nutraukia šūviai.

Prancūzijos ambasadorius Danijoje Francois Zimeray, kuris dalyvavo tuose debatuose, bet nenukentėjo, iš karto po atakos sakė, kad šis išpuolis buvo bandymas atkartoti sausio 7-osios ataką satyrinio žurnalo „Charlie Hebdo“ redakcijoje Paryžiuje, kur žuvo 12 žmonių.

„Jie šaudė iš lauko (ir) turėjo tuos pačius ketinimus kaip „Charlie Hebdo“ (redakcijoje), tik jiems nepavyko patekti vidun, – sakė jis. – Intuityviai pasakyčiau, kad buvo mažiausiai 50 šūvių, o policija čia sako, (kad) 200“.

„Kulkos perskrodė duris ir visi puolė ant grindų“, – pridūrė jis.

„Charlie Hebdo“, kaip ir L. Vilksas, papiktino islamo ekstremistus pranašo Muhammado karikatūromis ir islamo satyra.

„Šįvakar visi esame danai“

Policija iš pradžių pranešė, kad iš to kultūros centro automobiliu „Volkswagen Polo“ pabėgo du įtariamieji. Maždaug dvi valandos po atakos tas automobilis buvo rastas paliktas.

Prieš tai, kai įtariamas užpuolikas buvo nušautas, Danijos premjerė sakė: „Visa verčia mus manyti, kad tos šaudynės buvo politinė ataka ir todėl – teroro aktas“.

Išpuoliai buvo įvykdyti tokiu metu, kai Europoje buvo sustiprintas saugumas ir vis labiau nuogąstaujama dėl islamistų smurto.

Nuo sausio vidurio visoje Europoje buvo areštuota dešimtys įtariamų džihadistų, aptikta ginklų ir sprogmenų.

L. Vilksas po jo prieštaringai vertinamų karikatūrų paskelbimo ir jam pareikštų grasinimų mirtimi gyvena saugomas policijos.

„Charlie Hebdo“ skiltininkas Patrickas Pelloux po išpuolio prieš renginį, kuriame dalyvavo L.Vilksas, pasakė: „Šįvakar visi esame danai“.

Jis paragino menininkus nepasiduoti savicenzūrai iš baimės ir AFP sakė: „Privalome išlikti tvirti ir nebijoti“.

„Danijai smogė teroras“

Pareigūnai įtariamojo neidentifikavo, bet sako, jog įmanoma, kad jis mėgdžiojo praėjusio mėnesio teroro atakas Paryžiuje, kur po skerdynių „Charlie Hebdo“ redakcijoje buvo įvykdytas išpuolis prieš žydus košerinio maisto parduotuvėje.

„Danijai smogė teroras, – sekmadienį sakė H. Thorning-Schmidt. – Mes nežinome įtariamo kaltininko veiksmų motyvų, bet žinome, jog yra jėgų, kurios nori pakenkti Danijai“.

Danijos žydų bendruomenė paskelbė, kad sinagogoje žuvęs vyras yra 37 metų Danas Uzanas. Jis saugojo pastatą už sinagogos per bar micvos ceremoniją. Kulka jam pataikė į galvą. Taip pat buvo nesunkiai sužeisti du ten buvę policininkai.

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu pasmerkė išpuolį ir sakė, kad jo vyriausybė planuoja skatinti žydų „didžiulę imigraciją“ iš Europos.

„Žydai vėl buvo žudomi Europos teritorijoje vien dėl to, kad yra žydai, – sekmadienį prasidedant vyriausybės posėdžiui sakė B. Netanyahu. – Ši atakų bangaveikiausiai tęsis ... Žydai nusipelno saugumo kiekvienoje šalyje, bet mes sakome savo broliams ir seserims žydams: „Izraelis yra jūsų namai“.

Per pirmąsias šaudynes užpuolikas iš automatinio ginklo šaudė pro „Krudttoenden“ langus. L. Vilksas nenukentėjo, jį skubiai išvedė asmens sargybiniai, bet buvo nušautas kitas seminaro dalyvis. Trys policininkai buvo sužeisti.

Po antro išpuolio, kuris buvo įvykdytas sekmadienį prieš 1 val., policija susekė įtariamąjį, jam grįžus į vieną butą, kurį pareigūnai stebėjo. Tyrėjai nurodo, kad įtariamasis buvo 25-30 metų amžiaus, sportiško kūno sudėjimo, turėjo juodą automatinį ginklą.

68 metų L. Vilksas AP sakė manantis, kad buvo išpuolio per tas diskusijas „Menas, šventvagystė ir raiškos laisvė“ taikinys.

Europos šalių lyderiai pasmerkė smurtą Kopenhagoje ir išreiškė paramą Danijai. Švedijos saugumo tarnyba dalijasi informacija su danų kolegomis, o JAV Nacionalinės saugumo tarybos atstovė Bernadette Meehan sakė, kad JAV pareigūnai yra pasirengę padėti tyrimui ir bendrauja su danais.

Pranašo vaizdavimą daugelis islamo išpažinėjų laiko įžeidžiamu. Pagal pagrindinę islamo tradiciją, bet koks fizinis pranašo vaizdavimas – net ir pagarbus – yra šventvagystė.

Nors daugelis musulmonų reiškė pasibjaurėjimą ataka prieš „Charlie Hebdo“ darbuotojus, daugelį jų taip pat labai įžeidė leidinio publikuotos pranašo karikatūros.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt