Pasaulyje

2019.03.27 22:05

Ukrainoje – purvini rinkimų žaidimai

Ukrainoje, likus keturioms dienoms iki prezidento rinkimų pirmojo turo, paskelbtos apklausos rodo, kad komikas Volodimiras Zelenskis dvigubai lenkia prezidentą Petro Porošenką ir dar labiau – jo nesutaikomą priešininkę Juliją Tymošenko. Nors didžiausia intriga jau seniai yra, kuris iš jų dviejų pateks į antrą turą ir susirungs su V. Zelenskiu, rinkimuose dalyvauja net 39 kandidatai. Ir kandidatų sąraše, ir per visą kampaniją būta tiek nemalonių staigmenų, kad stebėtojai vadina ją purviniausia per visą istoriją.

Balsalapyje jis irgi pažymėtas Ju. Tymošenko, nes tai – tikras Jurijaus Tymošenko vardas ir pavardė. Ir mažai žinomas parlamentaras neigia, kad įrašytas tik tam, kad atimtų mažiau akylų rinkėjų balsų iš kitos Ju. Tymošenko – politikos veteranės, ekspremjerės Julijos Tymošenko.

„Julija Volodymirivna netikiu nė kiek. Niekad nepamiršiu vaizdų, kur ji kikeno su Vladimiru Putinu. Tas kikenimas man pasako viską. Tai ji – pakišta kandidatė, kartu su oligarchais nusprendė padaryti viską, kad pakenktų eiliniam liaudies žmogui ir neleistų tam paprastam žmogui prasibrauti į viršų, kad ten jis apgintų saviškius nuo oligarchų“, – sakė kandidatas į Ukrainos prezidento postą Jurijus Tymošenko.

Bet iš kur gali sau leisti prarasti 82 tūkst. eurų vien kaip rinkimų užstatą, kai tiek kainuoja butas Kijeve, ir tiek uždirbti visai jo šeimai prireiktų 10 metų? Jis sako, kad pasiskolino, ir kad laimės.

Julija Tymošenko įžiūri purviną prezidento žaidimą iš jos atimti šansą patekti į antrąjį turą.

„Jeigu, pone prezidente, dar liko bent krislas garbės, orumo ir pagarbos savo postui, tučtuojau atsiimkite savo kloną Jurijų Volovymirovičių Tymošenko iš prezidento rinkimų ir ištrinkite iš balsalapio. Jeigu paliksite savo marionetę kandidatu į prezidentus, tai rodys, pone prezidente, kad garbingai konkuruoti nesugebate“, – kalbėjo kandidatė.

Ištrinti jį kažkas mėgino ir kitaip. Sulaikyti du asmenys, siūlę kyšį, dukart didesnį už užstatą, kad jis pasitrauktų. Bet jo pavardė lieka nematytame 80 centimetrų balsalapyje. Kaip ir dar trijų dešimčių mažai žinomų kandidatų, kuriems negaila dešimčių tūkstančių eurų, nes tikroji kova jau seniai vyksta tik tarp 3 kandidatų.

Ir joje naudojami visi metodai. Vidaus reikalų ministerija, laikoma artima J. Tymošenko, pradėjo tyrimą, kad biudžeto rinkėjai papirkinėjami balsuoti už P. Porošenką. Saugumo tarnyba, laikoma artima P. Porošenkai, pradėjo tyrimą, kad neteisėtų lėšų gavo J. Tymošenko partija.

Aršiomis kalbomis ir dosniais pažadais garsėjanti veteranė negali paaiškinti milijonų eurų mįslingų aukų. Kaimo kasininkė, aukojanti didžiulę sumą, vienodos aukos iš kelių asmenų, vieno asmens aukos iš kelių bankų skirtinguose miestuose, aukos, kurias aukotojai neigia – konkuruojančios tarnybos tiria šimtus konkuruojančių politikų skundų.

O kur dar pasiklausymo skandalai – vienų specialiųjų tarnybų kovos su kitomis. Maidano ir karo su Rusija veteranai nusivylę, kad jų pastangos atnešė purviniausią ir gėdingiausią kampaniją per visą istoriją. O juk toje istorijoje jau yra Oranžinė revoliucija, protestuojant prieš korupcijos pergalę, ir daug kitų purvinų rinkimų.

P. Porošenka turėjo gėdingai atleisti artimą bendražygį, kai atskleista, kad jo sūnus pelnėsi iš karo – išpūstomis kainomis pardavinėjo Ukrainos kariuomenei įrangą, kontrabanda įvežtą iš Rusijos.

Ir, jei nusivylusiems politika rinkėjams visa tai atrodo tarsi komedija, jie pasiryžę valstybės vairą atiduoti tikram komikui – V. Zelenskiui. Jis du kartus lenkia P. Porošenką. Nors nei sugeba pateikti aiškių pozicijų dėl svarbiausių klausimų, nei išsklaido įtarimų, kad Rusijoje išsaugojo slaptą verslą.

„Korupcija? Korupcija visur. Turime sumažinti jos poveikį valdžiai, žmonių gyvenimui“, – sakė kandidatas į Ukrainos prezidento postą V. Zelenskis.

Ir jis ne šiaip nori būti prezidentas. Jis jau vadovauja Ukrainai du populiaraus televizijos serialo sezonus – vaidina kaimo mokytoją, tapusį prezidentu po aršios kalbos prieš korupciją.

Jei aplink potvynis, gi griebsite bet kokį šiaudą, kurį tik pamatysite. Šiandien jis – tasai šiaudas. Viltis.

Vienam iš nuožmiausių P. Porošenkos priešų priklausanti televiziją, nepaisydama agitacijos ribojimų, kaip tik dabar rodo trečią serialo sezoną, kur pasakojama, kaip gera gyventi su prezidentu V. Zelenskiu.

„V. Zelenskis – tai pasityčiojimas iš prezidento institucijos. Kai vyksta karas, tik įsivaizduokite, kad kariaujančioje Ukrainoje į vyriausiojo kariuomenės vado postą nori ateiti geras, puikus, linksmas, bet komikas ir klounas“, – piktinosi kandidatas į Ukrainos prezidento postą Jurijus Tymošenko.

Net kai rinkimų išvakarėse galios agitacijos draudimas, nebus pašalinti ir gatvių transparantai, kur kandidatai pasirūpino palikti tik šūkius, o ne savo pavardes. Oligarcho televizija toliau rodys V. Zelenskio komedijų šou. Rodys ir V. Zelenskio įgarsintą filmą apie aktorių, tapusį prezidentu – Ronaldą Reaganą.

Panorama