Pasaulyje

2019.03.27 19:52

„Brexitą“ įgyvendinti pasiryžusi May žada trauktis iš premjerės posto

atnaujinta
BNS2019.03.27 19:52

Susidūrusi su visišku „Brexit“ proceso kontrolės praradimu, Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May trečiadienį žengė desperatišką žingsnį: užsiminė, kad atsistatydins, jei parlamentarai pritars jos išsiderėtam susitarimui su Europos Sąjunga.

Konservatorių lyderė pastaruoju metu vis garsiau būdavo raginama atsistatydinti dėl JK apėmusios politinės krizės, praėjusią savaitę privertusios ją prašyti Briuselio pusei mėnesio atidėti „Brexito“ datą.

Daug parlamentarų dabar siekiant, kad šis laikotarpis būtų pratęstas dar ilgiau, arba norint apskritai atšaukti visą procesą, Th. May paskutinįkart pamėgino užsitikrinti britų įstatymų leidėjų paramą savo išsiderėtam „Brexito“ susitarimui.

Savo Konservatorių partijos parlamentarams 1922-ųjų komitete Th. May trečiadienio vakarą pareiškė, kad „nestos skersai kelio“ naujam lyderiui prieš „antrą „Brexitą“ derybų etapą“. Vis dėlto premjerė nenurodė, kada tiksliai tai gali įvykti.

Tai ji pareiškė likus vos porai valandų iki parlamento balsavimo dėl „Brexito“ variantų pradžios.

Istorinė pareiga

Th. May pareiškė nevadovausianti deryboms dėl JK ateities santykių su ES, kai šalis bus išstojusi iš bloko.

„Mūsų šaliai ir partijai tai buvo išbandymų kupinas laikotarpis. Jau beveik pasiekėme („Brexitą“)“, – premjerė cituoja Dauningo gatvė.

„Žinau, kad antrame „Brexito“ derybų etape norima naujo požiūrio ir naujo lyderio, ir aš nestosiu tam skersai kelio“, – pareiškė premjerė.

„Tačiau mums reikia prastumti susitarimą ir įgyvendinti „Brexitą“. Esu pasirengusi palikti šias pareigas anksčiau nei ketinau, kad padaryčiau tai, kas naudinga mūsų šaliai ir partijai“, – kalbėjo Th. May.

„Prašau visų, esančių šiame kabinete paremti susitarimą, kad galėtume užbaigti savo istorinę pareigą: įgyvendintume Britanijos žmonių sprendimą ir sklandžiai bei tinkamai išstotume iš Europos Sąjungos“, – pridūrė ji.

Iždo sekretorius Philipas Hammondas pareiškė, jog Th. May „dar kartą pademonstravo, kad sklandų „Brexitą“ ji iškelia virš visko“.

Buvęs užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas, aktyvus „Brexito“ šalininkas, aršus premjerės kritikas ir potencialus kandidatas užimti vyriausybės vadovo postą, kolegoms toriams po minėto Th. May pareiškimo sakė, kad galbūt balsuos už susitarimą, pranešė britų žiniasklaida.

Be to, vis daugiau griežto kurso „Brexito“ šalininkų sako esantys taip pat pakeisti savo poziciją po to kai anksčiau šiemet dukart nepritarė premjerės susitarimui.

Vyriausybė nurodė, kad tikisi surengti trečiąjį balsavimą dėl „Brexito“ sutarties ketvirtadienį arba penktadienį.

Laikas baigėsi

Anksčiau Th. May būdavo giriama už savo ryžtą ir sugebėjimą ištverti itin sudėtingą politinę suirutę po „Brexito“ referendumo prieš beveik trejus metus.

Tačiau jos pozicija finišo tiesiojoje – atsisakymas susitaikyti, kad parlamentarams nepatiko jos susitarimas ir sprendimas atidėti „Brexitą“, kad vis tiek jį prastumtų, – supykdė visas puses.

T. May valdžia pakibo ant plauko, kai 30 jos pačios Konservatorių partijos parlamentarų pirmadienį ignoravo premjerės nurodymus ir balsavo už parlamento darbotvarkės kontrolės perėmimą iš vyriausybės. Be to, trys ministrų pavaduotojai balsavo prieš vyriausybės poziciją ir atsistatydino.

Šį savaitgalį, po dar vieno žeminančio ES viršūnių susitikimo Briuselyje, britų laikraščiai buvo pilni pranešimų apie Th. May kolegų siekį ją išversti iš posto.

Dešiniųjų pažiūrų žurnalas „The Spectator“ pareiškė, kad Th. May yra „blogiausia premjerė mūsų istorijoje“, bei pasmerkė jos „vaizduotės stygių, nesugebėjimą vadovauti komandai ir spręsti sudėtingas problemas“.

Buvusi jos komunikacijos vadovė Katie Perrior laikraštyje „The Times“ parašė, kad Th. May buvo „keleivė tuo metu, kai šaliai reikėjo lenktynininko“.

Geriausiai parduodamas Britanijos laikraštis „The Sun“ gyrė Th. May „nepaprastą atsparumą susidūrus su nuolatiniais pažeminimais“, bet pareiškė, kad jos „laikas baigėsi“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.