Pasaulyje

2019.03.27 16:12

Britų parlamentas spręs, kokio „Brexito“ nori

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.03.27 16:12

Per netradicinį balsavimą Jungtinės Karalystės parlamentas trečiadienį spręs dėl kelių „Brexito“ scenarijų. Tarp galimų pasirinkimų – Theresos May sutarties pataisos, ir ilgesnis „Brexito“ atidėjimas ar net išstojimo stabdymas. Tiesa, abejojama ar bent viena krypčių sulauks parlamentarų daugumos. Tad Theresa May tvirtina, kad jos sutartis – vienintelis kelias į „Brexitą“.

Nuo „Brexito“ sustabdymo ar antrojo referendumo iki pataisų Th. May sutarimui su Briuseliu – Jungtinės Karalystės parlamentas perima „Brexito“ kontrolę ir trečiadienį balsuos už kelis ateities scenarijus. Jų pateikta keliolika, o  pagrindinius balsavimui atrinks parlamento primininkas. Prieš derybas dėl scenarijų Th. May tikra – tik jos,  o ne joks kitas planas gali vesti į „Brexitą“.

„Kiti pasirinkimai ves į atidėjimą, į nežinomybę ir riziką, kad „Brexitas“ niekada neįvyks“, – teigė britų premjerė.

Parlamentui diskutuojant dėl pasirinkimų, pati Th. May susitiks su įtakingu konservatorių komitetu, ieškos paramos trečiajam balsavimui dėl „Brexito“ sutarties. Dalis premjerės partijos narių tikina, susitarimą palaikysiantys tik jei May paskelbs atsistaydinimo datą. Bet analitikų teigimu, iš pirmo žvilgsnio pralaimėjimas – „Brexito“ proceso perdavimas parlamentui, premjerei gali išeiti į naudą.

„Manau balsavimas dėl May susitarimo dabar atsidurs geresnėje situacijoje, nes parlamento balsavimai gali lemti minkštesnį „Brexitą“, o tai įtikintų kietojo „Brexito“ šalininkus, kad Theresos May susitarimas geriau nei jokio, nes pritarus susitarimui Jungtinė Karalystė paliktų Bendriją“, - samprotavo analitikas Tony Traversas.

Konservatoriai, palaikantys kietąjį „Brexitą“, analitikų svarstymus patvirtina, kad May sutartis gali tapti vienintele išeitimi.

Pasak Jacobo Reeso-Moggo, „palikti Bendriją be sutarties būtų pirmasis mano pasirinkimas, antrasis – ponios May sutartis, kitu atveju – išstojimas gali apskritai neįvykti“.

Bet bendros „Brexito“ krypties parlamentarai, pasak analitikų, veikiausiai neras. Jei ir rastų, vyriausybė plano teisiškai neprivalo vykdyti. Kita vertus, ir May sutartis parlamente tikriausiai būtų atmesta trečiąkart.

Tad kitoje Lamanšo pusėje Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris daro išvadą: „Jei palygintume Didžiąją Britaniją su sfinksu, sfinksas būtų atvira knyga. Palaukime, kaip ta kita knyga kalbės kitą savaitę.“

Donaldas Tuskas primena, kad tarp britų parlamentarų pasirinkimų gali atsirasti ir „Brexito“ stabdymas ar dar ilgesnis išstojimo atidėjimas.

„Negalima išduoti 6 milijonų žmonių, kurie pasirašė peticiją atšaukti 50-ą straipsnį. Milijonas žmonių žygiavo už dar vieną balsavimą, dauguma, norinti likti Europos Sąjungoje auga“, – kalbėjo Europos Vadovų Tarybos pirmininkas D. Tuskas.

Bet likus kiek daugiau nei dviem paroms iki pirmosios „Brexito“ datos, perimę tariamą išstojimo kontrolę britų parlamentarai už su Briuseliu suderėtą išstojimo nukėlimą dar nėra balsavę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt