Naujienų srautas

Pasaulyje2015.02.12 20:44

P. Porošenka: Minsko susitarimą įgyvendinti bus sunku

BNS, ELTA 2015.02.12 20:44

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka ketvirtadienį Briuselyje pasakė, kad paliaubų Ukrainos rytuose susitarimą, pasirašytą Minske, bus sunku įgyvendinti.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka ketvirtadienį Briuselyje pasakė, kad paliaubų Ukrainos rytuose susitarimą, pasirašytą Minske, bus sunku įgyvendinti.

„Derybos Minske buvo sunkios, ir jų įgyvendinimo procesas bus sunkus“, – sakė jis per spaudos konferenciją, surengtą kartu su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Donaldu Tusku.

P. Porošenka pasakė, kad Ukraina labai atsakingai žiūri į Minsko susitarimų įgyvendinimą, „ne taip, kaip kitos šalys“.

„Kaip tik todėl aš atvykau į Briuselį, kad suderintume mūsų būsimus žingsnius su partneriais Europoje. Jie, kaip visada, parodė tikrą partnerystę su Ukraina. Aš noriu padėkoti prezidentui (Donaldui) Tuskui ir visiems ES šalių lyderiams už stiprų palaikymą“, – sakė Ukrainos prezidentas.

Be kita ko, P. Porošenka prisipažino per pastarąsias tris paras miegojęs tik penkias valandas.

Susitarimas ugnį Ukrainos rytuose nutraukti tik nuo vasario 15 dienos buvo pasiektas dėl Kijevo valdžios priešų pozicijos; Kijevas primygtinai siūlė ugnį nutraukti nedelsiant, sakė P. Porošenka.

„Esminis elementas yra ugnies nutraukimas. Mes reikalaujame ugnį nutraukti nedelsiant. Deja, jie reikalavo, kad mes suteiktume jiems bent 70 valandų iki ugnies nutraukimo pradžios“, – aiškino P. Porošenka.

Ukrainos prezidentas dar pranešė, kad vos tik pasirašius trišalės kontaktinės grupės susitarimus, prieš Ukrainos pajėgas kovojančios formuotės pradėjo puolimą.

„Todėl mums labai svarbu spausti, laikantis susitarimų nutraukti ugnį, kad būtų paleisti visi įkaitai, išvestos užsienio pajėgos ir samdiniai iš Ukrainos teritorijos. Tai esminiai mano šalies suverenumo elementai“, – pabrėžė P. Porošenka.

Jis pareiškė, kad Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir nepripažintų Donecko ir Luhansko respublikų atstovų parašai kelia atsakomybę už pasiektų susitarimų vykdymą į aukštesnį lygį.

„Su prezidentu Putinu mes patvirtinome deklaraciją dėl Minsko sutarties įdiegimo priemonių palaikymo, ir šį paketą pasirašė trišalė kontaktinė grupė. Tai pakėlė atsakomybės lygį, kad tame pakete išdėstyti pažadai būtų vykdomi“, – sakė Ukrainos prezidentas.

Šitaip, anot jo, pavyko susitarti dėl ugnies nutraukimo. „Ir tai yra pasiekimas, nes jie nenorėjo nutraukti agresijos“, – pažymėjo P. Porošenka.

Jis dar pareiškė, kad buvo sutarta, jog Rusija paleis kalėjime laikomą Ukrainos lakūnę Nadiją Savčenko.

„Mes susitarėme ne tik paleisti įkaitus, bet ir paraginome Rusiją paleisti Nadiją Savčenko, kuri jau daugiau kaip 60 parų badauja ir yra lieka sulaikyta neteisėtai“

Kremliaus atstovas: N. Savčenko negali būti paleista kaip karo belaisvė

Nėra šansų, kad Rusijoje kalinama Ukrainos karo lakūnė Nadežda Savčenko būtų paleista pagal karo belaisvių apsikeitimo susitarimą tarp Ukrainos ir vadinamųjų Donecko ir Luhansko „liaudies respublikų“. Tokią nuomonę per ketvirtadienį vykusią spaudos konferenciją išsakė Maskvos žmogaus teisių komiteto vadovas Aleksandras Brodas.

„Ji nėra tik karo belaisvė. Ta moteris kaltinama pagal Baudžiamojo kodekso rimtus straipsnius – bendrininkavimas dviejų Rusijos žurnalistų žmogžudystėje. Turi būti laikomasi visų formalumų – tyrimo, teismo proceso ir objektyvaus rimtų kaltinimų svarstymo. Jei ji bus pripažinta kalta – jos lauks bausmė, jei ne – ji bus paleista“, – įsitikinęs A. Brodas.

„Karo belaisvių apsikeitimas jai negalioja. Yra teisingumas ir privalomosios taisyklės, kurių turi būti laikomasi. Tikiu, kad apsikeitimas įvyks tarp Ukrainos ir Donecko ir Luhansko „respublikų“, – pridūrė Kremliaus atstovas.

Rusijos Valstybės Dūmos užsienio reikalų komiteto pirmininkas Aleksejus Puškovas anksčiau taip pat sakė, kad Rusijos įstatymai automatiškai nesuteikia laisvės kaltinamajai Ukrainos pilotei N. Savčenko ir jos nekaltumas privalo būti įrodytas teisme.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka taikos derybose Minske iškėlė Rusijoje laikomos ukrainiečių lakūnės N. Savčenko paleidimo klausimą ir ji buvo įtraukta į asmenų, kuriais bus apsikeista tarp Ukrainos ir Luhansko bei Donecko, sąrašą.

Nyderlandai baiminasi, kad liks nenubausti dėl lėktuvo numušimo Ukrainoje kalti asmenys

Po Minske pasiekto paliaubų susitarimo Nyderlandai būgštauja, kad dėl jame numatytos amnestijos liks nenubausti asmenys, atsakingi už keleivinio lėktuvo numušimą virš Rytų Ukrainos.

Nebaudžiamumo negali būti, ketvirtadienį Hagoje Nyderlandų radijui pareiškė užsienio reikalų ministras Bertas Koendersas. „Šiuo metu mes dar nežinome tikslių faktų, tačiau Nyderlandams prioritetas yra, kad nusikaltėliai būtų persekiojami ir nubausti“, – pabrėžė jis,

Nyderlandų parlamentas pareikalavo skubaus paaiškinimo ir garantijos, kad baudžiamasis tyrimas bus nekliudomai tęsiamas.

Malaizijos oro bendrovės „Malaysia Airlines“ keleivinis lėktuvas 2014 metų liepos 17-ąją buvo numuštas virš Rytų Ukrainos. Žuvo visi jame buvę žmonės, daugumą kurių sudarė olandai.

Viename dabar Minske pasiekto susitarimo punkte užsimenama apie amnestiją už galimus su konfliktu susijusius nusikaltimus.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi