Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Kairas ir Maskva sutarė statyti pirmąją atominę elektrinę Egipte

BNS, ELTA 2015.09.08 13:45

Egipto prezidentas Abdel Fattah al-Sisi antradienį pranešė, kad Kairas ir Maskva sutarė dėl plano kartu statyti pirmąją Egipte atominę elektrinę.

Egipto prezidentas Abdel Fattah al-Sisi antradienį pranešė, kad Kairas ir Maskva sutarė dėl plano kartu statyti pirmąją Egipte atominę elektrinę.

Atitinkamą susitarimo memorandumą pasirašė Egipto ir Rusijos pareigūnai per Rusijos prezidento Vladimiro Putino vizitą, kuris Egipte prasidėjo pirmadienį, sakė A. F. al-Sisi.

Antradienį baigėsi šis V. Putino dviejų dienų vizitas, kurio tikslas buvo stiprinti ryšius su Egiptu, plėsti Rusijos įtaką daugiausia gyventojų turinčioje arabų pasaulio šalyje tokiu laiku, kai Kairo ir Vašingtono santykiai yra kiek pakrikę.

V. Putinas yra ryškiausias ne arabų šalyse A. F. al-Sisi rėmėjas, kai Vašingtonas griežtai kritikuoja Egipto prezidentą dėl mirtino susidorojimo su savo oponentais po 2013 metų liepos, kai buvo verčiamas islamistų lyderis Mohamedas Mursi.

V. Putinas, atvyko į Egiptą pirmą kartą po dešimties metų, ir po 2011-ųjų sukilimo, nuvertusio diktatoriškąjį Hosni Mubaraką, su kuriuo bendravo atvykęs į šią šalį 2005-aisiais.

Anot ekspertų, V. Putinas šiuo vizitu norėjo taip pat parodyti, kad tarptautinėje erdvėje jis nėra izoliuotas, nepaisant krizės Ukrainoje.

Antradienį V. Putinas ir A. F. al-Sisi padarė trumpą pareiškimą žurnalistams, kai Egipto ir Rusijos pareigūnai pasirašė susitarimo memorandumą dėl atominės elektrinės statybos Daboje Viduržemio jūros pakrantėje – tai bus pirmoji Egipte tokio tipo elektrinė.

Egiptas dar praėjusio šimtmečio devintajame dešimtmetyje mėgino paleisti pirmąją atominę elektrinę Daboje, bet atsisakė šio projekto po Černobylio elektrinės sprogimo 1986 metais.

Pirmadienį į atvykęs V. Putinas, oro uoste sutiktas prezidento A. F. al-Sisi nuvažiavo tiesiai į Operos rūmus sostinės Zamaleko rajone stebėti kultūrinio renginio, o vėliau vakarieniavo garsiajame Kairo Bokšte.

V. Putinas Egipto vadovui įteikė ypatingą dovaną – „Kalašnikovo“ automatą, rašo „spiegel.de“.

Fotografams pavyko užfiksuoti pirmadienio vakarą vykusią sceną, kaip V. Putinas ištraukia ginklą iš dėklo, o A. F. el Sisi džiaugsmingai ištiesia rankas ir šypsosi.

Prezidentai V. Putinas ir A. F. al-Sisi turi keletą bendrybių: abu yra izoliuoti tarptautiniu mastu ir kritikuojami Vakarų. V. Putinas pirmiausiai dėl Ukrainos, A. F. al-Sisis – dėl griežtų veiksmų Musulmonų brolijos, demonstruotojų ir žurnalistų atžvilgiu.

A. F. al-Sisi, kuris būdamas kariuomenės vadu nuvertė nuo valdžios išrinktąjį Egipto prezidentą Mohammedą Mursi, yra rusiškų ginklų gerbėjas. Ankstesniame susitikime su V. Putinu praėjusią vasarą jam Sočyje buvo pademonstruota rusiška ginkluotė – Maskva tikisi pelningų ginklų sandorių.

Ar „Kalašnikovas“ yra tinkama dovana A. F. al-Sisiui? Protestuotojai greičiausiai mano, kad ne. A. F. al-Sisi pajėgos nuo revoliucijos ne kartą šaudė į beginklius protestuotojus. Praėjusį sekmadienį per susirėmimus tarp futbolo aistruolių ir policininkų žuvo mažiausiai 20 žmonių.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.