Pasaulyje

2015.02.14 17:02

Prancūzijos prezidentas į Minską vyksta nusiteikęs ryžtingai

BNS, ELTA2015.02.14 17:02

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as antradienį pareiškė vykstąs į Minską apimtas stipraus ryžto pasiekti taikos Ukrainoje susitarimo per keturšales vadovų derybas, kuriose dalyvaus ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as antradienį pareiškė vykstąs į Minską apimtas stipraus ryžto pasiekti taikos Ukrainoje susitarimo per keturšales vadovų derybas, kuriose dalyvaus ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

Šiose derybos trečiadienį Baltarusijos sostinėje bus ir Rusijos bei Ukrainos lyderiai. Tuo tarpu Ukrainos rytuose kautynės tebešėlsta.

Minske jau ir anksčiau buvo rengiami pokalbiai konfliktui išspręsti. Tačiau kodėl derybos vyksta čia, nors Minskas tradiciškai nėra diplomatinių pastangų arena?

Baltarusija laikoma paskutiniąja Europos diktatūra. Tai paskutinioji žemyno šalis, kurioje vis dar vykdomos mirties bausmės – šūviu į pakaušį.

Baltarusiją nuo 1994 metų autoritariškai valdo prezidentas Aleksandras Lukašenka. Dėl rimtų žmogaus teisių pažeidinėjimų kritikuojamas šalies vadovas anksti pasisiūlė būti tarpininku Ukrainos konflikte. 60-metis palaiko gerus santykius su Ukrainos prezidentu Petro Porošenka ir Kremliaus lyderiu Vladimiru Putinu. Ekonomiškai Baltarusija yra priklausoma nuo Rusijos.

Tarpininkaujant Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai (ESBO), Minske nuo pat pradžių vyko Ukrainos, Rusijos ir separatistų atstovų susitikimai. Minskas rusams ir ukrainiečiams yra neutrali teritorija. Alternatyvios derybų vietos, tarkim, Vakaruose, de facto neįmanomos ir todėl, kad daugeliui aukštų sukilėlių atstovų galioja kelionių draudimas.

Baltarusija, kuriai Europos Sąjunga (ES) ir JAV taiko sankcijas, iš tarpininkės vaidmens tikisi ir tarptautinio dėmesio. „Geležine ranka“ valdantis A. Lukašenka šiais metais sieks dar vienos kadencijos prezidento poste. Stebėtojai mano, kad Vokietijos kanclerės Angelos Merkel ir Prancūzijos prezidento F. Hollande`o, kurie šiaip aplenktų Minską, apsilankymas vietos valstybinės žiniasklaidos, be kita ko, bus įvertintas kaip ES parama Baltarusijai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt