Pasaulyje

2019.03.27 12:02

Lordas Evansas: negaliu žiūrėdamas į akis pasakyti, kad „Brexitas“ įvyks

Davidas Evansas, Jungtinės Karalystės Lordų rūmų narys, sako nesantis įsitikinęs, kad „Brexitas“ įvyks. Lietuvą ir Britaniją politikas vadina „draugais“ ir sako, kad jo šalį praturtino lenkiškos ir lietuviškos parduotuvės, kurias atidarė čia atsikėlę atvykėliai iš naujųjų ES šalių.

Jungtinės Karalystės parlamentą sudaro Bendruomenių ir Lordų rūmai. Televizijos reportažuose dažniausiai matome Bendruomenių rūmus – ten vyksta aršiausios diskusijos, balsuojama dėl naujų įstatymų. Lordų rūmai atlieka priežiūros funkciją – svarsto parlamento narių teikiamus įstatymus ir išsako pastabas, jei jų turi.

Pastariesiems jau daugiau nei dvidešimtmetį priklauso Davidas Evansas. Praėjusią savaitę Lietuvos ekonomikos konferencijoje lankęsis lordas sako, kad pastarieji metai, kai vyko derybos dėl pasitraukimo iš Europos Sąjungos, buvo labai įtempti.

Tačiau jis nesutinka su daugiau nei 17 milijonų britų, per referendumą nusprendusių palikti bendriją. Anot D. Evanso, narystė Europos Sąjungoje Jungtinei Karalystei buvo labai naudinga, todėl trauktis neracionalu.

„Narystė Europos Sąjungoje mums buvo labai naudinga. Naudinga dėl mūsų žmonių užimtumo, naudinga regionams. Todėl nėra logiška išstoti. Kai vyko referendumas, buvo paskleista labai daug melo. Vienas jų – kad 350 milijonų svarų per savaitę grįš į mūsų sveikatos apsaugos sistemą. Žinoma, kad tai netiesa. Tai buvo sumaniai panaudota narystės Europos Sąjungoje kainų statistika. Dabar žmonės, aktyviai agitavę balsuoti už išstojimą – Nigelas Farage`as, Borisas Johnsonas – atsitraukė. Buvo daug melo. Iš abiejų pusių“, – LRT RADIJUI sakė D. Evansas.

Lordas Evansas, Leiboristų partijos narys, vardija pagrindines priežastis, lėmusias Britanijos sprendimą trauktis. Tai – nesutarimai pasitraukimą inicijavusioje Konservatorių partijoje, mažas visuomenės susidomėjimas Briuselyje vykstančiais procesais ir imigrantų baimė.

Pasak pašnekovo, Jungtinė Karalystė buvo viena pirmųjų Vakarų Europos valstybių, pakvietusių rytų europiečius dirbti ir gyventi šalyje. Šiandien maždaug ketvirtadalį britų sveikatos apsaugos sistemos darbuotojų sudaro atvykėliai iš svetur. Tai – ne tik žemos kvalifikacijos darbuotojai, bet ir gydytojai, seselės.

„Kai kuriuose sektoriuose, pavyzdžiui, statybų, kvalifikuotiems Jungtinėje Karalystėje gimusiems darbuotojams nepatinka čia atvykstančių rytų europiečių keliama grėsmė. Jie pavydi, yra įsižeidę. Turiu pasakyti, kad jie pavydi ir dėl to, kad rytų europiečiai yra įpratę sunkiai dirbti. O mūsiškiai – jau per daug atsipalaidavo“, – mano D. Evansas.

Lordas Evansas neslepia balsavęs už pasilikimą Europos Sąjungoje.

„Taip, tikrai balsavau už pasilikimą Europos Sąjungoje. Be to, kad priklausau Lordų rūmams, esu ir verslininkas. Parlamente dirbu daugiau nei 20 metų. Tačiau prieš tai vadovavau kompanijai „Centurion press“, kuri eksportuoja daug savos produkcijos. Mačiau buvimo Europos Sąjungoje privalumus, nes kompaniją pradėjau valdyti, kai dar nebuvome įstoję į bendriją.

Prisijungus prie Muitų sąjungos, pasidarė daug paprasčiau eksportuoti spaudą Europos šalims. Tai viena priežasties. Antroji – naujai sukurtos darbo vietos. Manau, imigrantų iš Europos Sąjungos antplūdis mums labai padėjo. Dabar miestuose mes turime lenkiškų, lietuviškų parduotuvių, ir tai labai naudinga“, – LRT RADIJUI sakė D. Evansas.

Tačiau dabar situacija Jungtinėje Karalystėje įtempta. Parlamentas du kartus atmetė „Brexito“ susitarimą, dėl to teko nukelti išstojimo datą iki balandžio arba gegužės – priklauso, kaip vyks numatomas trečiasis balsavimas dėl sutarties baigties.

„Negaliu, žiūrėdamas į akis, pasakyti, kad „Brexitas“ įvyks. Parlamentas derasi labai chaotiškai. Tikiuosi, sulauksime dar vieno referendumo dėl išstojimo. Manau, žmonės pamatė „Brexito“ pasiūlymų padarinius. Be to, gali balsuoti daug daugiau jaunų žmonių. Jiems patinka kelionės, jie nenori sienų tarp mūsų ir Europos Sąjungos. Jie yra globalūs“, – mano D. Evansas.

Kalbėdamas apie Lietuvos ir Jungtinės Karalystės santykius, lordas Evansas vartoja žodį „draugai“.

„Mūsų santykiai geri. Mes suprantame, kokį geografinį pažeidžiamumą ir nesaugumą jaučiate. Rusija yra netoli jūsų, vyksta kibernetinės atakos. Mes esame antri pagal NATO aljansui skiriamų pinigų kiekį. 900 geriausių mūsų karių yra Baltijos šalyse ir Lenkijoje. Tai gestas, rodantis, kad palaikome jus, esame pasirengę padėti ir suprantame nesaugumo jausmą, kurį jaučiate.“