Pasaulyje

2019.03.25 19:49

Rusija kaltina JAV planuojant Venesueloje „perversmą“

BNS2019.03.25 19:49

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pirmadienį apkaltino Jungtines Valstijas planuojant „perversmą“ prieš Venesuelos prezidentą Nicolas Maduro, kilus ginčui dėl rusų kariuomenės pagalbos krizės nualintai šaliai.

S. Lavrovas pranešime sakė, kad per pokalbį telefonu su JAV valstybės sekretoriumi Mike'u Pompeo (Maiku Pompėju) pasiskundė dėl „Vašingtono bandymų suorganizuoti valstybės perversmą Venesueloje“.

Kaip teigiama pranešime, tokie žingsniai „prilygsta JT (Jungtinių Tautų) chartijos pažeidimams ir atviram kišimuisi į suverenios valstybės vidaus reikalus“.

M. Pompeo kolegai iš Rusijos pareiškė, kad „Jungtinės Valstijos ir regiono šalys nestovės sudėjusios rankas Rusijai aštrinant įtampą Venesueloje“, teigiama Valstybės departamento pranešime.

Praėjusią savaitę buvo pranešta, kad didžiausiame Venesuelos oro uoste buvo pastebėtas Rusijos vėliava pažymėtas lėktuvas.

Orlaivį Venesuelos kariuomenės saugomame oro uoste užfiksavo naujienų agentūros AFP žurnalistai.

Pastarosiomis dienomis stebėtojai skelbė, kad Maskva Venesueloje dislokavo karių.

Nepriklausomas žurnalistas Javieras Mayorca (Chavjeras Majorka) šeštadienio vakarą pranešė, kad į Venesuelą atskrido du Rusijos kariniai lėktuvai – Antonov-124 ir vienas mažesnis orlaivis.

Anot jo, Venesueloje išsilaipino maždaug šimtas rusų karių, įskaitant Rusijos ginkluotųjų pajėgų Mobilizacijos direktorato vadą generolą Vasilijų Tonkoškurovą.

S. Lavrovas šio pranešimo nekomentavo.

JAV valstybės sekretorius pasmerkė Rusijos pajėgų stiprinimą kaip politinę krizę toje Pietų Amerikos valstybėje ilginantį veiksnį.

„Tebesitęsiantis Rusijos karių įtraukimas siekiant paremti neteisėtą Nicolas Maduro režimą Venesueloje gali prailginti Venesuelos žmonių, daugiausia palaikančių laikinąjį prezidentą Juaną Guaido (Chuaną Gvaidą), kančias“, – pareiškė M. Pompeo.

J. Guaido palaiko Jungtinės Valstijos ir dauguma Lotynų Amerikos bei Europos šalių, tačiau Rusija ir Kinija išreiškė politinę ir ekonominę paramą N. Maduro.

M. Pompeo paragino Rusiją „nutraukti savo nekonstruktyvų elgesį“ ir pradėti remti J. Guaido.

35 metų J. Guaido, Nacionalinio Susirinkimo lyderis, sausį pasiskelbė laikinuoju Venesuelos prezidentu, opozicijos kontroliuojamam parlamentui padarius išvadą, kad prezidento N. Maduro perrinkimas buvo suklastotas.

Apie 50 šalių yra pripažinusios J. Guaido teisėtu laikinuoju prezidentu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.