Pasaulyje

2019.03.25 17:36

Ekspertai: tyrimo dėl Trumpo susimokymo su Rusija rezultatai – gera žinia Lietuvai

LRT.lt2019.03.25 17:36

JAV prezidentas ar jo komandos nariai per 2016 metų rinkimus nebuvo susimokę ar sąmoningai nebendradarbiavo su Rusija, skelbia specialiojo prokuroro Roberto Muellerio ataskaita. Pasak LRT radijo laidoje „60 minučių“ dalyvavusių ekspertų, tokia tyrimo išvada yra labai gera žinia Lietuvai, kuriai svarbi stipri JAV lyderystė pasaulyje.

Po šios ataskaitos JAV prezidentas paskelbė savo visišką išteisinimą. Tačiau viešųjų ryšių ekspertas, apžvalgininkas Mykolas Katkus pabrėžė, kad „ataskaita taip tiesiogiai nesako, kad nebuvo tiesioginio susimokymo su Rusija. Ataskaitoje teigiama, kad tam nepakanka įrodymų".

Pasak jo, joje kalbama apie du dalykus: ar buvo susimokyta su Rusija ir, antra, ar buvo bandoma trukdyti teisingumui. „Antruoju klausimu teigiama, kad pritrūko įrodymų atiduoti šį klausimą teisingumui, tačiau pirmuoju klausimu yra pasakyta, kad yra įrodymų tiek vienoje, tiek kitoje pusėje", - teigė apžvalgininkas, pridurdamas, kad ataskaita nėra tokia jau palanki D. Trumpui, kaip jis teigia.

Taip pat ekspertas priminė, kad yra paskelbta tik ataskaitos santrauka, kurią parengė JAV generalinis prokuroras Williamas Barras ir ji neatskleidžia šio „grandiozinio tyrimo“ detalių. Tad, jo nuomone, demokratų kontroliuojamas Kongresas bandys pats gauti visa medžiagą ir pasidaryti išvadas pats.

Laidoje taip pat kalbėjusio Jungtinių Valstijų prezidento draugų grupės pirmininko Lauryno Kasčiūno požiūriu , ataskaitos rezultatai yra aiškūs: „jei nėra įrodymų, tai nėra ir susimokymo“.

Jo teigimu, būtina atkreipti dėmesį į ataskaitoje minimą teiginį, kad „nepaisant aktyvių Rusijos atstovų bandymų, nei Trumpas, nei jo komandos žmonės jokio organizuoto susimokymo, jokių organizuotų santykių nepalaikė. Tai turbūt visiems yra gera žinia, visam Vakarų pasauliui, visoms Amerikos valstijoms ir mums, kuriems svarbi stipri JAV lyderystė pasaulyje.“

Su tuo visiškai sutinka ir M. Katkus, sakydamas, kad „ tai gera žinia visiems, nes nepaisant to, kad yra užfiksuota labai daug Trumpo komandos bendradarbiavimo su Rusija, vis dėlto padaryta išvada, jog negalima sakyti, kad tas bendradarbiavimas buvo organizuotas, ir tai mums nuima labai didelį galvos skausmą ir sustipriną tarptautinį prezidento Trumpo autoritetą bei Amerikos lyderystę, kas Lietuvai tikrai yra labai labai svarbu."