Pasaulyje

2019.03.25 15:26

Theresa May bando išsilaikyti valdžioje

BNS2019.03.25 15:26

Britų ministrė pirmininkė Theresa May pirmadienį jaučia didelį spaudimą atsistatydinti, kad būtų rasta išeitis iš „Brexito“ aklavietės ir užtikrinta parama jos „skyrybų“ su Europos Sąjunga susitarimui.

ES sutikus atidėti Jungtinės Karalystės išstojimą viliantis, kad aklavietėje atsidūrę jos politikai galės rasti krizės sprendimą, Th. May sušaukė skubų vyriausybės pasitarimą.

Geriausiai perkamas Britanijos laikraštis „The Sun“ padidino spaudimą Th. May pirmajame puslapyje išspausdintu raginimu atsistatydinti: „Laikas baigėsi, Theresa.“

Praėjus beveik trejiems metams po referendumo, kuriame britai nubalsavo už išstojimą iš ES, bloko lyderiai praėjusią savaitę perėmė „Brexito“ grafiko kontrolę, kad išvengtų chaotiško išstojimo šio mėnesio pabaigoje sutrikdant didžiausią pasaulyje prekybos bloką ir labai pakenkiant Britanijai.

Dvejus metus Britanijos išstojimo data buvo 2019 metų kovo 29-oji. Dabar, jei JK parlamentas pritars Th. May su bloku suderintam susitarimui, šalis išstos gegužės 22-ąją. Jei ne, JK iki balandžio 12 dienos turės pasakyti ES lyderiams, ką planuoja daryti: išstoti be sutarties, atšaukti „Brexitą“ ar numatyti naują kelią.

Th. May viliasi šią savaitę pateikti jau dukart atmestą savo susitarimą trečiam parlamento balsavimui. Tačiau jo patvirtinimo tikimybė maža, jei ji neįtikins „Brexit“ šalininkų tarp savo pačios Konservatorių partijos parlamentarų.

Sekmadienį per susitikimą ministrės pirmininkės užmiesčio rezidencijoje Čekerse įtakingi „Brexito“ šalininkai pasakė Th. May, kad galėtų paremti susitarimą, jei ji sutiktų atsistatydinti ir naujas lyderis perimtų vadovavimą kitai derybų fazei dėl būsimų Britanijos santykių su ES.

„Kažkiek žmonių aiškiai nenori nė iš tolo prileisti ministrės pirmininkės prie kitos derybų fazės... dėl būsimų prekybinių santykių tarp mūsų ir ES“, – pirmadienį sakė „Brexit“ pritariantis parlamentaras Nigelas Evansas.

Vienas dalyvių, buvęs užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas, apkaltino vyriausybę neturint „drąsos“ ir bijant tesėti „Brexitą“. Pirmadienį laikraštyje „The Daily Telegraph“ jis rašė, kad norėdama pelnyti paramą savo susitarimui Th. May turi pademonstruoti, kad kita derybų fazė „bus kitokia nei pirmoji“.

Tai nuskambėjo kaip užuomina, kad jis galėtų paremti susitarimą, jei Th. May sutiktų pasitraukti. B. Johnsonas tikriausiai siektų konservatorių lyderio posto.

Th. May vis dar laukia ir viliasi įtikinti „Brexitą“ remiančius parlamentarus, kad atmetus jos susitarimą Britanija gali niekada neišstoti iš ES.

Šimtai tūkstančių žmonių šeštadienį dalyvavo demonstracijoje Londone ragindami surengti naują referendumą dėl to, ar išstoti iš ES, ar pasilikti joje, o „Brexit“ oponentai jaučia, kad politinė sėkmė gali gręžtis jų pusėn.

Tuo metu proeuropietiški parlamentarai planuoja bandyti perimti iš vyriausybės proceso kontrolę surengiant virtinę balsavimų dėl alternatyvų Th. May susitarimui.

Jie viliasi, kad šiais „indikaciniais balsavimais“ dėl galimybių, įskaitant naują referendumą dėl išstojimo ar „minkštą „Brexit“ išlaikant glaudžius ekonominius ryšius su bloku, galima surasti daugumą naujam keliui.

Tarptautinės prekybos sekretorius Liamas Foxas užstojo Th. May ir sakė, kad ją remia jei ne parlamentarai, tai visuomenė.

„Iš realių rinkėjų sužinojau tai, kad žmonės spontaniškai sako: „Nesuprantu, kaip Theresa May ištveria spaudimą, ji puiki valstybės tarnautoja, jos atsparumas nepaprastas“, – transliuotojui BBC sakė L. Foxas.

„Man atrodo, kad dabar Vestminsteris labiau nei bet kada atitrūkęs nuo to, kas vyksta šalyje“, – pridūrė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.