Pasaulyje

2019.03.25 14:54

Visas pasaulis apie tai kalba: Trumpo ir rusų susimokymo nebuvo, bet kaltųjų – kaip iš gausos rago

LRT.lt 2019.03.25 14:54

Nuo paskyrimo 2017 metų gegužę JAV specialusis prokuroras Robertas Muelleris aiškinosi, ar Donaldo Trumpo rinkimų kampanijos štabas buvo susimokęs su Rusija, siekiant paveikti 2016 metų prezidento rinkimų rezultatus. Nepaisant išvados, kad slapto susimokymo su priešiška valstybe nebuvo, procesas tikrai negali būti vadinamas „raganų medžiokle“, kaip linkęs sakyti JAV prezidentas. Per 22 mėnesius trukusį tyrimą buvęs FTB direktorius pateikė kaltinimus, sulaukė kaltinamųjų nuosprendžių ar kaltės pripažinimų iš 34 asmenų ir 3 įmonių, tarp jų – svarbių prezidento Trumpo patarėjų, Rusijos šnipų ir su Kremliumi susijusių programišių.

Pagrindiniai žaidėjai

Rusijos „trolių fabrikas“: kaltinimai dėl neteisėtų informacinio karo veiksmų

Kaip rašo žurnalas „Time“, bene rimčiausi Muellerio kaltinimai vargiai kada baigsis teismo nuosprendžiu ir bausmės paskyrimu. 2018 metais JAV specialiojo prokuroro komanda pateikė kaltininimus dėl kišimosi į 2016 metų rinkimus Sankt Peterburge įsikūrusiai ir su prezidentui Vladimiru Putinui artimu verslininku Jevgenijumi Prigožinu susijusiai įmonei „Internet Research Agency“ („Interneto tyrimų agentūra“), dar žinomai kaip „trolių fabrikas“.

Pareikštuose kaltinimuose teigiama, kad rusai, naudodamiesi socialinių tinklų „Facebook“, „Twitter“, „Instagram“ ir „YouTube“ paskyromis, ragino balsuoti už D. Trumpą ir skleidė prieš Hillary Clinton nukreiptą propagandą. R. Muellerio komanda konkrečius kaltinimus pateikė dviems fiktyvioms bendrovėms ir trylikai Rusijos piliečių, tarp jų ir J. Prigožinui.

Mažai tikėtina, kad nors vienas jų kada stos prieš teismą Jungtinėse Valstijose, tačiau Muellerio kaltinimai apsunkino jų galimybes keliauti užsienyje.

Rusijos šnipai: kaltinimai dėl pavogtų demokratų el. laiškų

Antrą didelę kaltinimų puokštę Muellerius pateikė 12-ai Rusijos karinės žvalgybos pareigūnų. Kaltinamajame dokumente aiškinama, kad programišiai neva puolė Demokratų nacionalinį komitetą (DNC) ir H. Clinton prezidento rinkimų kampanijos štabą. Jie pavogė tūkstančius komiteto darbuotojų elektroninių laiškų ir dokumentų, o tada bendradarbiavo su „WikiLeaks“, kad platintų H. Clinton kampanijai nepalankią informaciją, siekdami prisidėti prie D. Trumpo išrinkimo.

JAV specialiojo prokuroro komanda taip pat tvirtino, kad už šias pastangas buvo mokama kriptovaliuta. Dėl šių kaltinimų, greičiausiai, taip pat niekada nevyks teismo procesas.

Buvęs rinkimų štabo pirmininkas Manafortas nuteistas 7,5 metų kalėjimo

Vienas realiausių asmenų, galėjusių susieti Rusijos pastangas išrinkti D. Trumpą JAV prezidentu su kandidato rinkimų kampanija, buvo jos pirmininkas P. Manafortas. Ilgalaikis respublikonų konsultantas, pataraisiais metais jis dirbo užsienyje. Vienas jo darbų buvo paslaugų teikimas prorusiškai partijai Ukrainoje.

R. Muelleris pateikė kaltinimus P. Manafortui dėl milijonų dolerių, gautų už darbą Ukrainoje, nuslėpimą nuo JAV mokesčių tarnybos, bei kitų nusikaltimų. Nei vienas iš kaltinimų nėra susijęs su 2016 metų rinkimais. Iš viso P. Manafortas buvo nuteistas kalėti 7,5 metų.

Konstantinas Kilimnikas: kaltinimai dėl trukdymo teisingumui

Rusų politinis konsultantas K.Kilimnikas dirbo P. Manafortui jo lobizmo įmonėje ir buvo vadinamas „Manaforto manafortu“, o štai pats P. Manafortas neva jį praminė savo „rusiškomis smegenimis“. FTB įsitikinimu, šis žmogus turi ryšių su Rusijos žvalgyba.  

Teismui pristatytuose dokumentuose Muellerio komanda atskleidė, kad P. Manafortas per prezidento rinkimų kampaniją K. Kilimnikui teikė išsamią informaciją apie reitingus bei aptarinėjo Ukrainos taikos planą, o tada dėl šių dalykų melavo JAV specialiajam prokurorui. R. Muellerio komanda K. Kilimniką apkaltino sąmokslu trukdyti teisingumui, trukdymu teisingumui dėl pastangų paveikti liudininkus per P. Manaforto teismą.

Trumpo patikėtinis Rogeris Stone`as: kaltinimai dėl melagingų parodymų Kongresui

R. Muelleris ilgametį D. Trumpo patikėtinį, respublikoną apkaltino 2017 metais melavus Atstovų rūmų žvalgybos komitetui dėl jo kontaktų su „WikiLeaks“ ir bandymu paveikti liudininkus, kurie galėtų paneigti jo įvykių versiją.

Pateiktuose kaltinimuose nėra nurodoma, ką R. Muelleris žino apie R. Stone`o kontaktus ar kaip jie susiję su H. Clinton laiškų paviešinimu. Kaip teikia „Time“, šiuo metu dėl R. Stone`o bylos kyla daugiau klausimų nei yra atsakymų. Pats kaltinamasis savo kaltę neigia. Jo teismo procesas numatytas šių metų lapkritį.

Talkininkai

Buvęs nacionalinio saugumo patarėjas Flynnas: prisipažino melavęs FTB

Buvęs JAV kariuomenės žvalgybos vadas M. Flynnas konsultavo D. Trumpą užsienio politikos klausimais dar rinkimų kampanijos metu, vėliau tapo jo nacionalinio saugumo patarėju Baltuosiuose rūmuose. Jis atsistatydino 2017 metais ir pripažino melavęs Federaliniam tyrimo biurui (FTB) apie savo pokalbius su tuometiniu Rusijos ambasadoriumi Sergejumi Kisliaku. Vėliau jis sutiko bendradarbiauti su R. Muellerio komanda. Po metų jis paprašė federalinio teisėjo nukelti bausmės skyrimą, kad turėtų daugiau laiko padėti tyrimui.

R. Muellerio komanda teismo prašė, kad M. Flynnui būtų skirtalengva bausmė o tai reiškia, kad jo bendradarbiavimas buvo vertinamas kaip naudingas.

Manaforto pavaduotojas Rickas Gatesas: prisipažino melavęs tyrėjams

Rickas Gatesas buvo ilgalaikis P. Manforto verslo partneris ir pagrindinis padejėjas per D. Trumpo rinkimų kampaniją. Suvokęs, kad jam gali grėsti iki 6 metų kalėjimo bausmė, 2018 metais R. Gatesas prisipažino melavęs tyrėjams ir dalyvavęs sąmoksle įvykdyti kitus nusižengimus. Jis sutiko bendradarbiauti su R. Muellerio komanda.

Buvęs Trumpo asmeninis advokatas Michaelas Cohenas: prisipažino melavęs Kongresui, slėpęs mokesčius

Ilgametis D. Trumpo asmeninis advokatas Michaelas Cohenas turėjo daug žinių apie prezidento verslą ir kitus sandorius, tarp jų mokėjimą pornografijos žvaigždei Stormy Daniels už tylą dėl tariamo romano su prezidentu tapusiu verslininku. Kadangi tai nebuvo susiję su jo pagrindiniu tyrimu, R. Muelleris buvusio D. Trumpo advokato bylą perdavė Niujorko prokurorams.

M. Cohenas prisipažino kaltu dėl melavimo Kongresui, sukčiavimo, mokesčių slėpimo ir rinkimų kampanijos finansavimo taisyklių pažeidimų. Jis buvo nuteistas trejiems metams kalėjimo.  D. Trumpas, kuris kaltinamuosiuose dokumentuose buvo įvardintas kaip „1-asis asmuo“ laikomas bendrininku, kuriam kaltinimai gali būti pareikšti, kai jis paliks prezidento postą.

Buvęs Trumpo patarėjas George`as Papadopoulos: dėl melavimo FTB 12 dienų praleido kalėjime

Nors buvo gana nesvarbi figūra D. Trumpo prezidentinėje kampanijoje, tačiau George`as Papadopoulos suvaidino pagrindinį vaidmenį, FTB pradedant tyrimą dėl galimų prezidento rinkimų kampanijos štabo ryšių su Rusija. FTB tyrimas buvo inicijuotas prieš šią užduotį pavedant R. Muelleriui.

Kai G. Papadopoulos bare vienam Australijos diplomatui pareiškė, kad rusai gali turėti H. Clinton nepalankios informacijos, australas apie tai informavo FTB. Tyrėjams 2017 metų sausį apie tai paklausus paties G. Papadopouloso, jis jiems melavo. Vėliau jis pripažino savo kaltę ir buvo nuteistas 14 dienų kalėjimo ir vieneriems metams lygtinai bei 9500 dolerių bauda. Iš įkalinimo įstaigos G. Papadopoulosas buvo paleistas po 12 dienų.

Antraplaniai veikėjai

Alexas van der Zwaanas: dėl melavimo tyrėjams 30 dienų sėdėjo kalėjime

Olandas advokatas Alexas van der Zwaanas prisipažino melavęs FTB dėl kontaktų su Ricku Gatesu ir neįvardintu asmeniu Ukrainoje. 30 dienų praleidęs kalėjime, jis buvo deportuotas iš Jungtinių Valstijų.

Richardas Pinedo: nuteistas 6 metams kalėjimo už tapatybės vagystę

Iš visų dėl Muellerio tyrimo nuteistų žmonių bene mažiausiai yra žinomas 28 metų kalifornietis Richardas Pinedo. Jis neturi jokių ryšių su D. Trumpu ar su juo susijusiais asmenimis. Tačiau jis turėjo portalą, kuriuo pardavinėjo fiktyvias banko sąskaitas ir buvo pagautas, atliekant tyrimą dėl Rusijos programišių. Jis pripažino savo kaltę ir buvo nuteistas 6 mėnesiams kalėjimo bei 6 mėnesiams namų arešto.  

Samas Pattenas: prisipažino neužsiregistravęs kaip užsienio lobistas

Atlikusi tyrimą dėl respublikonų lobisto Samo Patteno, R. Muellerio komanda perdavė bylą Vašingtono prokurorams. Jiems S. Pattenas padarė kaltės pripažinimą dėl to, kad, dirbdamas su K. Kilimniku ir atstovaudamas klientams iš Ukrainos, neužsiregistravo kaip užsienio lobistas, o taip pat padėjo klientui apeiti dotacijoms iš užsienio galiojančius apribojimus, kad šis galėtų gauti bilietus į D. Trumpo inauguraciją, bei tyrėjų klaidinimo.

Bijanas Kianas ir Skimas Alptekinas: kaltinimai dėl sąmokslo pažeisti lobizmo įstatymus

Bylas, susijusias su dviem buvusiais M. Flynno bendradarbiais Bijanu Kianu ir Skimu Alptekinu, Muellerio komanda perdavė Virdžinijos valstijos prokurorams, kurie jiems pateikė kaltinimus dėl sąmokslo pažeisti federalines lobizmo taisykles. Kaltinamieji atstovavo Turkijos pareigūnams, kurie siekė įtikinti JAV Ankarai išduoti šalies prezidento Recepo Tayyipo Erdogano priešininką, Pensilvanijoje gyvenantį dvasininką Fethullah Guleną.

Gregory Craigo, Vino Weberio ir Tony Podesta bylos atiduotos Niujorko prokurorams

Muellerio komanda Niujorko prokurorams taip pat perdavė trijų svarbių Vašingtono veikėjų bylas. Jie taip pat tiriami dėl užsienio lobizmo įstatymų pažeidimų. Tai buvęs Baracko Obamos administracijos Baltųjų rūmų patarėjas Gregory Craigas, buvęs respublikonų atstovas Kongrese Vinas Weberis ir H. Clinton 2016 metų kampanijos vadovo brolis Tony Podesta. Jiems dar nėra pateikta jokių kaltinimų.