Pasaulyje

2019.03.25 13:53

Rusijos parlamentaras: Muellerio ataskaita nepakeis Maskvos-Vašingtono santykių

BNS 2019.03.25 13:53

JAV teisėsaugai neradus įrodymų, kad prezidentas Donaldas Trumpas prieš rinkimus buvo susimokęs su Rusija, Maskvos ir Vašingtono santykiai vargu ar kaip nors pasikeis, pirmadienį pareiškė vienas aukšto rango Rusijos parlamentaras. Kremliaus atstovai dar kartą pakartojo nesikišę į JAV rinkimus.

Specialiojo prokuroro Roberto Muellerio ataskaita, nustačiusi, kad Trumpas nebuvo susimokęs su Rusija, yra tam tikra amerikiečių prezidento vidaus reabilitacija. Tačiau jos išvados vargu ar gali tučtuojau ką nors pakeisti Rusijos ir JAV dialoge. Deja, kol kas čia nevertėtų puoselėti iliuzijų“, žurnalistams sakė Valstybės Dūmos Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Leonidas Sluckis.

„Ankstesnio JAV prezidento Baracko Obamos administracijos paleistas antirusiškas smagratis per dvejus melo ir katastrofiškų netekčių dvišaliuose santykiuose metus tiktai įgavo pagreitį. Visi mitai apie daug triukšmą sukėlusį Rusijos kišimąsi (į JAV rinkimus) tebuvo pretekstas palaikyti spaudimą mūsų šaliai“, – pareiškė parlamentaras.

Jis pridūrė, kad Maskva vis dėlto „nepraranda vilties atkurti konstruktyvų lygį pirmaujančių branduolinių galybių JAV ir Rusijos santykiuose“.

Tai visų pirma būtina norint garantuoti stabilumą ir saugumą planetoje, ypač kai yra iškilęs pavojus kai kurioms svarbioms ginkluotės kontrolės sutartims, paaiškino L. Sluckis.

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas pareiškė žurnalistams neskaitęs konfidencialios R. Muellerio ataskaitos, kurios santrauką sekmadienį paskelbė JAV generalinis prokuroras Williamas Barras, bet pabrėžė, jog Rusijos „principinga pozicija šiuo klausimu yra gerai žinoma: mūsų šalis nesikiša į kitų šalių, įskaitant Jungtines Valstijas, vidaus reikalus“.

D. Peskovas patikino, kad „kaltinimus kišimusi... kurie vis dar keliami Rusijai, mes, kaip ir anksčiau, laikome nepagrįstais“.

Dvejus metus trukusį tyrimą užbaigęs R. Muelleris nustatė, kad Rusija rengė koordinuotas dezinformavimo kampanijas ir neteisėtai gavo prieigą prie demokratų kandidatės į JAV prezidentus Hillary Clinton elektroninių laiškų. Vis dėlto tyrėjai nerado įrodymų, kad prezidento Donaldo Trumpo rinkimų kampanijos štabas buvo susimokęs su Maskva.

Rusijoje Kremlių palaikantys įstatymų leidėjai teigia, kad atskaita išteisino tiek Maskvą, tiek D. Trumpą, bet atsargiai vertina galimybę, kad dvišaliai santykiai dabar gali normalizuotis.

Ataskaitos išvados „yra gėdingi JAV ir jų politinei elitai“, socialiniame tinkle „Twitter“ parašė senatorius Aleksejus Puškovas.

„Yra šansas daug dalykų mūsų santykiuose pradėti nuo nulio, bet ar Trumpas prisiims riziką – kol kas neaišku. Mes, žinoma, pasiruošę“, – socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė Rusijos parlamento aukštųjų rūmų Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Konstantinas Kosačiovas.

JAV generalinis prokuroras Williamas Barras sekmadienį įteikė Kongresui laišką, kuriame apžvelgė pagrindines R. Muellerio išvadas dėl galimų D. Trumpo rinkimų štabo ir Maskvos neteisėtų ryšių.

Remiantis šiuo dokumentu, specialusis prokuroras neaptiko įtikimų įrodymų, kad D. Trumpas ir jo komanda buvo susimokę su Rusijos vyriausybe pakreipti 2016 metų JAV prezidento rinkimų kampaniją respublikonų kandidato naudai.

Generalinio prokuroro laiške taip pat sakoma, kad R. Muelleris nesugebėjo nustatyti, ar D. Trumpas trukdė vykdyti teisingumą.