Pasaulyje

2019.03.25 14:00

Kalifatas įveiktas, tačiau ISIS išlieka grėsme

LRT.lt 2019.03.25 14:00

JAV remiamų kurdų vadovaujamų Sirijos demokratinių pajėgų (SDF) kovotojai prieš kelias dienas paskelbė, jog džihadistų grupuotė „Islamo valstybė“ (IS arba ISIS) prarado paskutinę kontroliuotą teritoriją Sirijoje. Taip formaliai buvo padėtas taškas „kalifato“, kurį ISIS paskelbė 2014 metais, istorijoje. Tačiau fizinės teritorijos praradimas dar nereiškia, kad „Islamo valstybė“ yra visiškai įveikta, rašo BBC.

Prieš kelis metus IS kontroliavo 88 tūkst. kv. kilometrų teritoriją, kurį driekėsi nuo vakarų Sirijos iki rytų Irako. Beveik 8 mln. žmonių ji primetė brutalų valdymą, uždirbdama milijardus dolerių pajamų iš naftos, plėšikavimo ir žmonių grobimo.

Nepaisant fizinio kalifato sunykimo, IS lieka mūšio užgrūdinta ir disciplinuota jėga, tad negali būti jokių garantijų, kad užtikrintas jos „ilgalaikis sutriuškinimas“.

Dar vasario mėnesį JAV Centrinio štabo viršininkas generolas Josephas Votelis pareiškė, jog yra būtina palaikyti „budrų puolimą prieš dabar plačiai išsibarsčiusią ir išskaidytą (IS), kuri vis dar turi lyderių, kovotojų, talkininkų, resursų ir jų veiksmus kurstančią vulgarią ideologiją.“

O sausio mėnesį JAV kariuomenės pareigūnai šalies gynybos departamento generaliniam inspektoriui tvirtino, kad ir toliau nedarant spaudimo grupuotei visai tikėtina, kad IS „Sirijoje atgimtų per 6-12 mėnesių ir atgautų ribotą teritoriją Eufrato upės slėnio centrinėje dalyje.“

Regis, kad būtent tokie argumentai įtikino JAV prezidentą Donaldą Trumpą pakeisti nuomenę ir neišvesti visų 2 tūkst. amerikiečių karių iš Sirijos, kaip jis žadėjo praeitų metų gruodį.

Vasario mėnesį Baltieji rūmai paskelbė, kad Sirijoje „kuriam laikui“ paliks 400 „taikdarių“, iš kurių 200 bus dislokuoti Al-Tanf karinėje bazėje, įkurdintoje prie susikertančių Sirijos, Jordanijos ir Irako sienų.

Kas prognozuojama IS?

JT generalinio sekretoriaus Antonio Guterreso Saugumo Tarybai vasarį pateiktoje ataskaitoje teigiama, kad Irake, kur vyriausybė pergalę prieš ISIS paskelbė 2017 metų gruodį, džihadistų grupuotė jau sugebėjo transformuotis į slaptą tinklą. „Tai virsmo, prisitaikymo ir įsitvirtinimo etapas. Ji organizuoja kuopeles provincijose, atkurdama pagrindines lyderystės funkcijas“, - pridūrė jis.

IS kovotojai yra aktyvūs kaimiškose vietovėse su netolygiu reljefu, kas suteikia jiems laisvę judėti ir planuoti atakas. Tarp jų yra dykumos Anbaro ir Ninevijos provincijose, Kirkuką juosiantys kalnai bei Dijalos ir Salah-al Din provincijos.

Pasak A. Guterreso, regis, kad kuopelės planuoja veiksmus, kurie menkina valdžios autoritetą, kuria chaoso ir savivalės atmosferą, kenkia susitaikymo pastangoms ir didina šalies atstatymo bei kovos su terorizmu išlaidas. Tarp IS veiksmų: žmonių grobimas, prašant už juos išpirkos, tikslinis vietinių lyderių žudymas bei pastangos užkirsti kelią valstybės teikiamoms paslaugoms.

Manoma, kad greitu metu IS tinklas Sirijoje paseks grupuotės pavyzdžiu Irake.  

Be Eufrato slėnio grupuotės kovotojų taip pat vis dar yra ir šiaurės vakarų Idlibo provincijoje – paskutiniame opozicijos Basharui al-Assadui bastione, vyriausybės kontroliuojamose vietovėse į pietus nuo sostinės Damasko ir Badijos regione – plačiame dykumų plote pietryčių Sirijoje.

Pasak JAV gynybos departamento generalinio inspektoriaus, IS kovotojai vis dar turi sunkiosios ginkluotės ir geba rengti sprogdinimus ir žudymus visoje šalyje.

Nėra žinių, kur yra pasislėpęs nominalus grupuotės vadovas Abu Bakras al-Baghdadi, tačiau manoma, kad jam pavyko išlikti gyvam.

IS vis dar sugeba gauti pajamų iš kriminalinės veiklos. Grupuotė taip pat gauna paramą ir skaičiuojama, kad jos nariai turi sukaupę nuo 50 iki 300 mln. JAV dolerių grynais.

Kiek liko kovotojų?

IS patyrė rimtų praradimų, tačiau A. Guterreso duomenimis, Irake ir Sirijoje vis dar yra nuo 14 tūkst. – 18 tūkst. kovotojų, tarp jų – apie 3 tūkst. užsieniečių.

Pasak JAV specialiojo atstovo Sirijos klausimais Jameso Jeffrey, Vašingtono įsitikinimu, regione vis dar yra tarp 15 tūkst. – 20 tūkst. su IS susijusių ginkluotų asmenų, kurių dauguma priklauso „miegančioms kuopelėms“.

SDF yra sugavusios apie 1 tūkst. užsienio kilmės IS kovotojų. Šimtai su užsienio kovotojais siejamų moterų ir per 2500 vaikų šiuo metu glaudžiasi perkeltiems asmenims skirtose stovyklose, įkurdintose SDF kontroliuojamose teritorijose. Pranešama, kad Irake sulaikyti taip pat maždaug 1 tūkst. užsienio kovotojų.

JAV yra raginusios šalis, iš kurių kilę IS kovotojai, parsigabenti juos namo ir teisti. Tačiau jų tėvynės nerimauja dėl mūšyje užsigrūdinusių IS kovotojų parsivežimo namo bei dėl teisinių iššūkių, renkant prieš juos įrodymus, kad būtų galima juos patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

Skaičiuojama, kad kovoti į Sirija ir Iraką atvyko iki 40 tūkst. užsienio valstybių piliečių.

Nežinoma, kiek vis dar žmonių rengiasi į tokią kelionę, tačiau pastaruoju metu srautai yra smarkiai sumažėję. Tarptautinės koalicijos įveikti IS skaičiavimais, kas mėnesį vis dar atvyksta 50 asmenų.

Taip pat manoma, kad yra smarkiai sumažėję sugrįžtančiųjų atgal į gimtąsias valstybes srautai. 2017 metų spalio duomenimis, į savo tėvynes iš Sirijos ir Irako grįžo per 5600 asmenų.

Be to, nemažas skaičius su IS siejamų kovotojų vis dar veikia Afganistane, Egipte, Libijoje, Pietryčių Azijoje ir Vakarų Afrikoje ir kiek mažiau Somalyje, Jemene, Sinajuje ir Sahelio regione.

Grupuotės ideologijos pakurstyti individai visame pasaulyje vis dar vykdo išpuolius.

IS pasinaudojo chaosu

IS Irake kilo iš grupuotės „Al Qaeda“. Ją sukūrė sunitų arabų kovotojai po 2003 metų JAV invazijos į šalį.

2011 metais grupuotė, tuo metu besivadinusi „Islamo valstybe Irake“ (ISI) – prisijungė prie sukilimo prieš prezidentą Basharą al-Assadą Sirijoje, kur ji rado saugų prieglobstį ir lengvą priėjimą prie ginklų.

Irake prie šios grupuotės iškilimo smarkiai prisidėjo šiitų vadovaujamos vyriausybės vykdoma sektarinė politika, kuri pykdė sunitus, ir JAV karių išvedimas.

2013 metais ISI pradėjo užkariauti teritoriją Sirijoje ir pakeitė savo pavadinimą į „Islamo valstybė Irake ir Levante“ (ISIS arba ISIL).

Kitais metais ISIS į savo kontrolę perėmė didžiules teritorijas šiaurės ir vakarų Irake ir paskelbė įkurianti „kalifatą“ bei tapo žinoma kaip „Islamo valstybė“.

Dėl Irako kurdų mažumos kontroliuojamų vietovių puolimo bei tūkstančio jazidų išžudymo bei paėmimo į vergovę, JAV vadovaujama tarptautinė koalicija 2014 metų rugpjūtį pradeda bombarduoti IS taikinius Irake.

Tarptautinė koalicija

Karas su IS pareikalavo tūkstančių gyvybių, o milijonai žmonių buvo priversti palikti savo namus.

Sirijoje su džihadistų judėjimu kovėsi kelios viena su kita taip pat nesutariančios jėgos. Su IS Sirijos pietuose kovėsi prezidentui B. al-Assadui lojalūs kariai, padedami Rusijos antskrydžių ir Irano remiamų sukarintų grupuočių narių. Tuo tarpju JAV vadovaujama koalicija rėmė SDF ir kai kuriuos Sirijos arabų sukilėlius pietinėje dykumoje.

Irake vietines saugumo pajėgas palaikė tiek JAV vadovaujama koalicija, tiek ir sukarintos grupuotės, kuriose dominavo Irano remiamų kovotojų „Liaudies mobilizacija“ daliniai.

JAV vadovaujama koalicija, kuriai priklauso Australija, Bahreinas, Prancūzija, Jordanija, Nyderlandai, Saudo Arabija, Turkija, Jungtiniai Arabų Emyratai ir Jungtinė Karalystė, IS taikinius Irake bombarduoti pradėjo 2014 metų rugpjūtį. Koalicijos oro kampanija Sirijoje prasidėjo po mėnesio.

Pagrindinių miestų atsikovojimas

Pirmąją svarią pergalę prieš IS JAV vadovaujama koalicija pasiekė 2015 metų gruodį, kai Irako pajėgoms pavyko atsikovoti Ramadi miestą, al Anbaro muchafazos centrą.

O štai antro pagal dydį Irako miesto Mosulo atsiėmimas 2017 metų liepą buvo laikomas didžiuliu koalicijos proveržiu, tačiau 10 men. trukęs mūšis pareikalavo tūkstančių civilių gyvybių, kai per 800 tūkst. asmenų turėjo palikti namus.

2017 metų spalį SDF su koalicijos antskrydžių pagalba astikovojo Sirijos Rakos miestą – „Islamo valstybės“ de facto sostinę.

Tūkstančiai žuvusiųjų

Nėra tikslių duomenų, kiek žmonių žuvo per konkrečiai su IS vykusį karą.

JK įsikūrusios Sirijos žmogaus teisių stebėjimo organizacijos duomenimis, nuo Sirijos pilietinio karo pradžios 2011 metais žuvo 371 tūkst. asmenų, tarp jų 112600 civilių.

JT teigimu, Irake nuo 2014 iki 2018 metų per teroro atakas ir ginkluotą konfliktą žuvo mažiausiai 30912 civilių. Tačiau akademikų ir aktyvistų vykdomo projekto „Iraq Body Count“, kuris kaupia duomenis apie irakiečių civilių mirtis nuo 2003 metų JAV invazijos, duomenimis, per šį laikotarpį žuvo mažiausiai 70 tūkst. Irao civilių.

Milijonai perkeltų asmenų

Mažiausiai 6,6 mln. sirų tapo viduje perkeltais asmenimis, o dar 5,6 mln. paliko šalį – per 3,5 mln. jų prisiglaudė Turkijoje, beveik 1 mln. Libane ir apie 700 tūkst. Jordanijoje.

Daug sirų pasiprašė prieglobsčio Europoje. Daugiausiai jų priėmė Vokietija.

Šiais metais, pirmą kartą nuo 2013 metų gruodžio, perkeltų asmenų skaičius nukrito žemiau 2 mln. žmonių ribos.

2018 metų rugsėji Tarptautinė migracijos organizacija paskaičiavo, kad beveik 4 mln. žmonių grįžo namo. Tačiau JT teigimu, dėl įsidarbinimo galimybių trūkumo, sunaikintos nuosavybės ir riboto priėjimo prie paslaugų dar daug žmonių negali grįžti namo.