Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

JAV saugumo strategija: Rusijos grėsmė – antroje vietoje

Jungtinių Valstijų prezidentas paskelbė naują saugumo strategiją, kurioje nepažadėjo jokių griežtesnių priemonių kovoti su Rusijos agresija, bet patikino, kad visada vykdys įsipareigojimus sąjungininkams.

Jungtinių Valstijų prezidentas paskelbė naują saugumo strategiją, kurioje nepažadėjo jokių griežtesnių priemonių kovoti su Rusijos agresija, bet patikino, kad visada vykdys įsipareigojimus sąjungininkams.

Kritikuojamas dėl neryžtingumo, Barackas Obama pripažino, kad Amerika neturi išteklių atsakyti į visus iššūkius, todėl pabrėžė, kad reikia ne persistengti ir daryti skubotus sprendimus, bet stengtis išnaudoti strateginę kantrybę ir atkaklumą.

Jis užbaigė du Amerikos karus, ir kaip galėdamas stengiasi nesivelti į naujus – taip, kad turi nuolat teisintis dėl neveiklumo, o visą jo užsienio politiką stebėtojai apibūdina dviem žodžiais: „nekrėskime kvailysčių“. Dabar Nobelio taikos premijos laureatas tiesiai sako, kad iššūkių pasaulyje per daug, į visus Amerika nesugebės atsakyti.

Naujoji, vėluojanti Nacionalinio saugumo strategija keičia ankstesnę, priimtą prieš penkerius metus. B. Obama sako, kad tenka sunkiai rinktis tarp konkuruojančių prioritetų, bet visad reikia priešintis sprendimams, kuriuos gena baimė, ir pripažinti, kad negalima remtis vien karine jėga. Atsakyti į iššūkius reikia strateginės kantrybės ir atkaklumo.

Kritikai iškart užsipuolė, kad kuo B. Obama kantresnis, tuo jo priešai jaučiasi stipresni: kitaip negu žadėjo, jis nepanaudojo jėgos, kai Sirijos lyderis griebėsi cheminio ginklo, o Ukrainoje administracijos žingsniai nuolat vėluoja. Tačiau Baltieji rūmai dabar pabrėžia, kad prieš veikiant, svarbiau suburti sąjungininkus.

„Sukūrėme partnerių visame pasaulyje koaliciją, ir primetėme aukštą politinę ir ekonominę kainą Rusijai, kitaip negu po įsiveržimo į Gruziją, kuris nekainavo. Ir toliau didinsime spaudimą, nebent Rusija iš esmės apgręžtų kryptį“, – sakė  JAV prezidento patarėja nacionaliniam saugumui Susan Rice.

Rusiją dokumentas mini kaip antrą grėsmę po kibernetinių atakų, bet prieš klimato kaitą ir epidemijas. Strategija sako, kad siekiama užtikrinti sąjungininkus, vykdant saugumo įsipareigojimus ir greičiau reaguojant, be to, dinamiškai būnant Vidurio ir Rytų Europoje bei rūpinantis energetiniu saugumu. Atgrasysime Rusijos agresiją, budriai seksime jos strateginius pajėgumus ir padėsime sąjungininkams atsilaikyti prieš Rusijos prievartą, jei reikės – ir ilgai.

„Šioje vietoje prieš šešerius metus, sakydamas pirmą mūsų administracijos užsienio politikos kalbą, minėjau „perkrovimą“. Šiandien čia kalbu, kad reikia daugiau negu „perkrovimo“. Reikia iš naujo įtvirtinti pamatinius principus – nedalomos, laisvos Europos, kur nepažeidžiamos sienos, nėra įtakos sferų, Europos, kur kiekviena šalis turi suverenią teisę rinktis savo aljansus“, – kalbėjo JAV viceprezidentas Joe Bidenas.

B. Obama žada Europai skirti prioritetą, bet dvigubinti pastangas pasiekti diplomatinę, karinę ir ekonominę pusiausvyrą su Azija. Amerika nori stabilios, taikios ir klestinčios Kinijos, bet žada varžytis su ja iš jėgos pozicijų ir vesti ją laikytis tarptautinių taisyklių bei normų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi