Pasaulyje

2019.03.24 15:38

Maduro Jungtines Valstijas apkaltino samdinių „sąmokslo“ jį nužudyti finansavimu

BNS 2019.03.24 15:38

Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro Jungtines Valstijas šeštadienį apkaltino naudojant įšaldytas Venesuelos lėšas finansuoti samdinių „sąmokslą“ jį nužudyti. Šiam sąmokslui esą vadovauja opozicijos lyderis Juanas Guaido.

„Užkirtome kelią planui, kurį asmeniškai organizavo ta velnio marionetė, mane nužudyti“, – tūkstančiams šalininkų Karakase pareiškė N. Maduro, turėdamas omenyje J. Guaido, kurį daugiau nei 50 šalių yra pripažinusios laikinuoju Venesuelos valstybės vadovu.

Venesuelos prezidentas teigė, kad su JAV susimokiusi kaimyninė Kolumbija esą prisidėjo prie sąmokslo. Anot N. Maduro, buvo suimtas neįvardijamas Kolumbijos kariškis, kuris esą „duoda parodymus“.

N. Maduro vyriausybė tariamo sąmokslo detales paskelbė per valstybinę televiziją.

Informacijos reikalų ministras Jorge Rodriguezas pareiškė, jog „už dideles pinigų sumas“ buvo pasamdyti „samdomi žudikai“ iš Salvadoro, Gvatemalos ir Hondūro, kurie prieš misijas Venesueloje, kur turėjo įvykdyti „tikslines žmogžudystes“ ir „sabotažą“, buvo nusiųsti į Kolumbiją.

J. Rodriguezas J. Guaido administracijos vadovą Roberto Marrero apkaltino gavus pinigų iš Jungtinių Valstijų ir esant vienu pagrindinių šios tariamos operacijos organizatorių.

49 metų teisininkas R. Marrero ketvirtadienį buvo sulaikytas savo namuose Karakase. Tai sukėlė Jungtinių Valstijų, Europos Sąjungos ir daugumos Pietų Amerikos šalių, kurios pripažįsta J. Guaido laikinuoju Venesuelos prezidentu, pasipiktinimą. Šalys pareikalavo nedelsiant jį paleisti.

Sulaikymo metu R. Marrero vienam savo kaimynui (opozicijos atstovui parlamente) sušuko, kad jį sulaikantys žvalgybos SEBIN pareigūnai pakišo jo namuose du automatus ir granatą. Po kelių valandų N. Maduro vyriausybės paskelbė nuotraukų, kuriose užfiksuoti minėti ginklai, ir pareiškė, kad jie buvo rasti namuose ir kad R. Marrero priklauso „teroristų grupei“.

JAV griežtina sankcijas

J. Rodriguezas eterio metu paleido įrašų, kurie, jo teigimu, buvo padaryti per J. Guado ir R. Marrero pokalbius „WhatsApp“ programėlėje. Tų pokalbių metu esą buvo kalbėta apie JAV įšaldytų Venesuelos lėšų panaudojimą finansuoti ginkluotas grupes, remiamas Kolumbijos prezidento Ivano Duque.

Šie kaltinimai buvo pakartoti netrukus po to, kai N. Maduro kreipėsi į tūkstančius savo rėmėjų sostinėje. Jo vyriausybė teigia, kad Jungtinės Valstijos įšaldė Venesuelos turto už 30 mlrd. JAV dolerių, įskaitant lėšas banko sąskaitose.

J. Rodriguezas pareiškė, kad minėtam sąmokslui surengti buvo panaudotos lėšos iš sąskaitų bankuose „Bank of America“ ir „Banesco Panama“.

Opozicijos kontroliuojamai asamblėjai vadovaujantis J. Guaido paragino tarptautinę bendruomenę daryti dar didesnį spaudimą N. Maduro vyriausybei.

Jungtinės Valstijos jau ne kartą sugriežtino sankcijas Venesuelai ir panaikino vizas 300-ams venesueliečių, kurie, kaip manoma, yra artimi režimui, bei apsunkino galimybes valstybinei naftos kompanijai PDVSA veikti ar skolintis tarptautinėse rinkose.

Balandžio 28 dieną sankcijos bus dar labiau sugriežtintos – bus įvestas embargas naftos eksportui.

JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija ne kartą perspėjo N. Maduro nesuimti ar nebauginti J. Guaido ir jo padėjėjų ir pagrasino neįvardijamomis pasekmėmis.

Pasak D. Trumpo, Venesuelos atveju galimi „visi variantai“. Netiesiogiai net užsimenama apie galimus karinius veiksmus.