Pasaulyje

2019.03.24 14:01

Mirė nacių karo nusikaltėlį Adolfą Eichmanną pagavęs buvęs Izraelio šnipas

BNS 2019.03.24 14:01

Eidamas 93-iuosius metus, šeštadienį mirė buvęs Izraelio slaptosios tarnybos „Mossad“ agentas Rafi Eitanas, 1960 metais vadovavęs operacijai, per kurią buvo sugautas aukšto rango nacis Adolfas Eichmannas, pranešė Izraelio valstybinis radijas.

R. Eitanas taip pat buvo tūkstančius slaptų dokumentų Izraeliui perdavusio JAV jūrų laivyno analitiko Jonathano Pollardo ryšininku ir vienu metu pats buvo ieškomas Amerikos valdžios.

Radijo teigimu, R. Eitanas mirė Tel Avivo Ichilovo ligoninėje, tačiau išsamesnės informacijos radijas nepateikė. Izraelio vadovai išreiškė savo užuojautą. Retų pagyrų žodžių velionis sulaukė ir iš „Mossad“ tarnybos.

„Velionis Rafi Eitanas apskritai buvo žvalgybos bendruomenės ramstis, ypač „Mossad“ tarnyboje, – išplatintame pareiškime sakė agentūros vadovas Yossi Cohenas. – Pirmaisiais valstybės gyvavimo metais Rafi padėtas pagrindas net ir dabar yra svarbus „Mossad“ veikloje.“

„Rafi buvo vienas iš Izraelio Valstybės žvalgybos tarnybos didvyrių, atlikęs daugybę darbų užtikrinant Izraelio saugumą. Mes gedime dėl jo netekties“, – pareiškė Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu.

R. Eitanas gimė 1926 metų lapkritį britų valdytoje Palestinos teritorijoje veikusiame kibuce. Jis buvo pravardžiuojamas „smirdžiumi Rafi“, nes per vieną karinę operaciją prieš Izraelio Valstybės įkūrimą 1948 metais įkrito į kanalizacijos vamzdį.

Sukarintos organizacijos „Haganah“ elitiniame dalinyje „Palmach“ iš pradžių tarnavęs R. Eitanas šeštajame dešimtmetyje prisijungė prie „Mossad“. Vėliau jis kilo karjeros laiptais ir tapo agentūros operacijų vadovu. Būtent jis vadovavo operacijai, per kurią Argentinos sostinėje Buenos Airėse buvo sulaikytas nacis A. Eichmannas ir išgabentas į Izraelį.

Nacių „Paskutinio spendimo“ plano sumanytojas A. Eichmannas Izraelyje buvo teisiamas ir vėliau pakartas.

„Gimė kovotoju“

Izraelio saugumo tarnybos sugebėjimas atgabenti buvusį nacį tapo Izraelio pasididžiavimu. Šalies dabartinis prezidentas Reuvenas Rivlinas tai vadina vienu įsimintiniausių įvykių Izraelio istorijoje.

Visgi 2017 metais „Mossad“ išslaptino dokumentų apie nepavykusias pastangas sulaikyti nacių gydytoją Josefą Mengele ir R. Eitanas prisipažino, jog dukart praleido progą jį sučiupti.

„Tuo metu, kai mes sugavome A. Eichmanną, J. Mengele taip pat gyveno Buenos Airėse. Mes radome jo butą ir jį stebėjome“, – Izraelio valstybiniam radijui tuomet pasakojo R. Eitanas.

Jo teigimu, „Mossad“ vadas Issaras Harelis norėjo, kad R. Eitanas sulaikytų ir J. Mengelę, tačiau jis nesutiko.

„Nenorėjau iš karto vykdyti dviejų operacijų, nes jau buvome sėkmingai įvykdę vieną, ir mano patirtis rodė, jog mėginant vykdyti dar vieną operaciją gali kilti grėsmė joms abiem“, – sakė R. Eitanas.

Ji sakė laukęs, kol A. Eichmannas bus nugabentas į Izraelį. Tačiau buvęs Aušvico koncentracijos stovyklos vyriausiasis gydytojas, kalinių vadintas „mirties angelu“, tuomet jau buvo pabėgęs.

„Mossad“ 1962 metų pabaigoje aptiko J. Mengele pėdsakus Brazilijoje, pasakojo R. Eitanas. Tačiau tuomet I. Harelis atsistatydino iš „Mossado“ vadovo pareigų, o jo įpėdiniai J. Mengele sugavimo operacijai nepritarė, nes tuomet pasaulyje buvo kiti prioritetai.

Devintajame dešimtmetyje R. Eitano vardas iškilo per didelio masto krizę tarp Izraelio ir jo pagrindinės sąjungininkės Amerikos. R. Eitanas buvo JAV jūrų laivyno analitiko J. Pollardo, tarp 1984 metų gegužės ir jo arešto 1985 metų lapkritį Izraeliui perdavusio tūkstančius slaptų dokumentų, ryšininkas.

Vėliau J. Pollardas 30 metų kalėjo Amerikos kalėjime ir 2015 metų lapkritį buvo išleistas į laisvę, tačiau jam buvo nustatytas penkerių metų lygtinio paleidimo laikotarpis ir buvo uždrausta keliauti.

FTB taip pat buvo išdavusi R. Eitano arešto orderį.

2006 metais, būdamas 79 metų, R. Eitanas buvo išrinktas į Izraelio parlamentą kaip Pensininkų partijos vadovas ir buvo paskirtas vyresnio amžiaus piliečių reikalų ministru.

Šeštadienio vakarą išplatintame pareiškime Izraelio prezidentas R. Rivlinas pabrėžė, jog R. Eitanas „gimė kovotoju, kuris vykdė savo misiją ir darė tai, ką gerai išmanė. Šiandien jo atminimui mes lenkiame savo galvas“.