Pasaulyje

2015.02.06 13:42

Rusijos atstovas: NATO stiprinimas Europos rytuose neigiamai atsilieps saugumui

BNS 2015.02.06 13:42

Rusijos atstovas prie NATO Aleksandras Gruško įspėja, kad NATO gynybos ministrų sprendimai steigti štabus Rytų Europoje ir kurti greito reagavimo pajėgas privers peržiūrėti Rusijos gynybos planus ir tai neigiamai atsilieps Europos saugumui.

Rusijos atstovas prie NATO Aleksandras Gruško įspėja, kad NATO gynybos ministrų sprendimai steigti štabus Rytų Europoje ir kurti greito reagavimo pajėgas privers peržiūrėti Rusijos gynybos planus ir tai neigiamai atsilieps Europos saugumui.

„Mes susirūpinę tuo, jog NATO ir toliau vykdo Velso viršūnių susitikimo sprendimus dėl aljanso Rytų flango apsaugos prieš taip vadinamą grėsmę iš Rytų. Šiandieniniame susitikime buvo priimti kai kurie nauji sprendimai, kurie įtvirtina šią Europos saugumui negatyvią tendenciją vykdant karinį planavimą ir įkūnijant jį „geležimi“, – penktadienį Briuselyje žurnalistams sakė A. Gruško“.

„Galbūt kai kam gali susidaryti įspūdis, kad kalbama apie pakankamai santūrius sprendimus, kurie susiję su greitojo reagavimo pajėgų „smaigalio“ sukūrimu brigadoje, kuri kritiniais momentais bus pajėgi būti dislokuota aljanso zonos pietuose ir rytuose“, – pridūrė Rusijos diplomatinės misijos NATO vadovas.

Tačiau jis pažymėjo, kad žvelgiant į NATO pajėgų „karinio aktyvumo visumą“, tampa akivaizdu, kad vyksta „labai rimti karinės-politinės situacijos pasikeitimai, pirmiausia Rusijos Federacijos pasienyje“.

Anot Rusijos atstovo, per pastaruosius metus pastebimas NATO pajėgų suaktyvėjimas Juodosios ir Baltijos jūrų akvatorijose, kur, jo teigimu, NATO pajėgos yra dislokuotos nuolatiniam buvimui. Jis atkreipė dėmesį ir į NATO pajėgų rotaciją Lenkijoje bei Baltijos šalyse bei svarsto galimybę kurti čia „pažangias bazes“ ir perkelti karinę techniką.

Jis taip pat pareiškė, kad 2013-aisiais šalia Rusijos oro erdvės NATO orlaivių skrydžių padvigubėjo – jų esą užfiksuota per 3 tūkst., taip pat buvo sustiprinta aljanso Oro policijos misija Baltijos šalyse, dislokuotų naikintuvų skaičių padidinant nuo prieš tai buvusių 4 iki 12. A.Gruško susirūpinimą išreiškė ir dėl JAV karinių pajėgų nuolatinės rotacijos Lenkijos Lacko karinių oro pajėgų bazėje.

„Jei pridėtumėme dar ir priešraketinės gynybos objektus Lenkijoje ir Rumunijoje, tai paveikslas visiškai aiškus: NATO perkelia karinius pajėgumus arčiau Rusijos sienų, ir tai yra labai rimtas karinių pajėgų struktūros bei karinės-politinės situacijos pasikeitimas Europoje. Tokia politika ir karinis planavimas yra įvertintas mūsų karinėje doktrinoje, kur karinės infrastruktūros priartėjimas prie Rusijos sienų vertinamas kaip grėsmė Rusijos saugumui“, – pareiškė A. Gruško.

Ketvirtadienį NATO gynybos ministrai susitikime Briuselyje sutarė, kad nedelsiant būtų steigiamos šešios bazės rytų Europoje ir suformuotos 5 tūkst. karių itin greito reagavimo pajėgos, atsakant į Rusijos agresiją Ukrainoje. NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas  pranešė, kad bazės bus steigiamos Bulgarijoje, Estijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Lietuvoje ir Rumunijoje. Tuo metu itin greito reagavimo pajėgas, kurių steigimo imtis pirmiausia sutiko Prancūzija, Vokietija, Italija, Ispanija, Lenkija ir Didžioji Britanija, bus galima dislokuoti per savaitę krizės atveju. Priešakiniai pajėgų būriai bus visiškai pasirengę veikti per dvi paras.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.