Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Po J. Kerry į Kijevą atvyko A. Merkel ir F. Hollande`as su nauju taikos planu

BNS, LRT.lt 2015.09.08 13:45

Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Prancūzijos prezidentas Francois Hollande`as ketvirtadienį atvyko į Kijevą su nauju taikos planu, padėsiančiu sustabdyti kovas Ukrainos rytuose. JAV valstybės sekretorius, anksčiau Kijeve susitikęs su Ukrainos prezidentu Petro Porošenka, neužsiminė apie ginklų tiekimą, kurį pastaruoju metu svarsto Vašingtonas. Jis teigė, kad vienintelis būdas pabaigti konfliktą – atitraukti pajėgas ir sėsti derėtis.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Prancūzijos prezidentas Francois Hollande`as Kijeve Ukrainos prezidentui Petro porošenkai pristato naują taikos planą. JAV valstybės sekretorius, anksčiau Kijeve P. Porošenka, teigė, kad Vašingtonas teikia pirmenybę diplomatiniam konflikto sprendimui, o dėl ginklų tiekimo Ukrainai JAV prezidentas Barackas Obama turėtų apsispręsti netrukus.

Ukrainos prezidentūroje ketvirtadienį vakare prezidentas P. Porošenka priėmė Vokietijos kanclerę ir Prancūzijos prezidentą, pranešė Ukrainos vadovo spaudos tarnyba.

Pasak jos, „šiuo metu vyksta Ukrainos ir Prancūzijos prezidentų bei Vokietijos kanclerės susitikimas tete-a-tete“.

Naujienų agentūros „Interfax“ žiniomis, A. Merkel išvyks iš Kijevo išvyks dar šįvakar apie 22 val. Penktadienį numatytas jos ir F. Hollande`o vizitas Maskvoje.

J. Kerry: B. Obama dėl ginklų apsispręs greitai

JAV prezidentas Barackas Obama „greitai“ apsispręs, ar aprūpinti Kijevą ginklais kovai su prorusiškais separatistams, tačiau pirmenybę jis teikia diplomatiniam sprendimui, pareiškė ketvirtadienį Kijeve JAV valstybės sekretorius J. Kerry.

„Prezidentas nuspręs, esu tikras, greitai, – sakė jis žurnalistams. – Pirmenybė, akivaizdu, turėtų būti gebėjimas išspręsti visa tai per diplomatiją“.

Pasak JAV valstybės sekretoriaus, karas Rytų Ukrainoje gali būti baigtas tik jei bus atitraukti ginklai ir pusės sės prie derybų stalo.

„Tai vienintelis būdas Rusijai išvengti tarptautinės izoliacijos“, – teigė J. Kerry.

Per bendrą su P. Porošenka spaudos konferenciją jis teigė, kad Rusija turi gerbti Ukrainos suverenitetą ir išvesti pajėgas ir ginkluotę „už sienos“.

„Rusijos Federacija turi nedelsdama nutraukti karinę paramą separatistams ir sėsti prie derybų stalo, kad būtų pasiektas politinis sprendimas. Visų pirma reikia realiai nutraukti ugnį – ne tik popieriuje. Būtina atitraukti sunkiąją ginkluotę nuo paliaubų linijos, kad ji nekeltų grėsmės taikiems gyventojams. Reikia išvesti pajėgas už sienos, sieną uždaryti, kad tankai ir pajėgos nepatektų į Ukrainos teritoriją, būtina gerti Ukrainos suverenitetą“, – sakė J. Kerry, kurį cituoja news.liga.net.

„Mūsų pasirinkimas – diplomatinis ir taikus sprendimas, bet Rusijai reikia pačiai pasirinkti, ir ne tik žodžiais – tai reikia parodyti veiksmais. Žengti žingsnius, kad būtų vykdomi Minsko susitarimai, kuriuos pati pasirašė“, – teigė J. Kerry.

JAV valstybės sekretorius per susitikimą su P. Porošenka pristatė naujausią 16 mln. dolerių (14 mln. eurų) vertės JAV humanitarinės pagalbos planą, kuriuo pirmiausiai siekiama padėti žmonėms, evakuotiems iš karo krečiamo rytinio regiono. J. Kerry Kijeve taip pat susitinka su Ukrainos premjeru Arsenijumi Jaceniuku ir užsienio reikalų ministru Pavlo Klimkinu.

Europos, JAV ir Ukrainos lyderiai, tarp jų J. Kerry, penktadienį susitiks kasmetinėje Miuncheno saugumo konferencijoje, į kurią taip pat atvyks Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

Suintensyvėjus kautynėms Rytų Ukrainoje, Vašingtonas peržiūri savo poziciją, spręsdamas, ar turėtų pasiųsti ginklų į keblią padėtį patekusiam Kijevui, atsižvelgdamas į garsėjančius raginimus tai padaryti.

„Mes toliau vertiname ukrainiečių saugumo poreikius, keičiantis padėčiai vietoje ... Bet joks sprendimas dar nebuvo priimtas“, – sakė vienas aukšto rango JAV Valstybės departamento pareigūnas.

F. Hollande`as ir A. Merkel siųlys naują planą

Prancūzijos prezidentas F. Hollande`as ketvirtadienį pareiškė, kad nors Paryžius ir Berlynas mano, jog taikos Ukrainoje reikia siekti diplomatinėmis priemonėmis, o ne apginkluojant Kijevo vyriausybės pajėgas, derybos negali tęstis amžinai.

Be Ukrainos apginklavimo „yra ir kitas pasirinkimas. Nėra aišku, ar jis bus sėkmingas, bet jeigu nepamėginsime – niekada to nesužinosime. Tas pasirinkimas yra diplomatija, derybos“, – sakė F. Hollande`as žurnalistams per spaudos konferenciją.

„Bet tai negali tęstis be galo“, – pridūrė jis.

Pasak į Kijevą ir vėliau Maskvą vykstančio F. Hollande`o, šiam konfliktui bus siūlomas naujas sprendinys, pagrįstas Ukrainos teritoriniu vientisumu.

„Aptarsime tai su prezidentu Porošenka, o penktadienį Maskvoje – su Rusijos prezidentu. [...] Ukrainoje vyksta karas. Naudojami sunkieji ginklai, kasdien žūva civilių“, – pabrėžė jis.

Prancūzijos lyderis pažymėjo, kad virtinė Rusijai paskelbtų sankcijų „nesustabdė kovos veiksmų“, ir sakė, kad kartu su A. Merkel parengė naują iniciatyvą, galinčią padėti užbaigti tą konfliktą.

Kremlius: V. Putinas pasirengęs „konstruktyvioms deryboms“

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra pasiruošęs surengti konstruktyvias derybas su Prancūzijos prezidentu F. Hollande'u ir Vokietijos kanclere A. Merkel dėl Ukrainos, ketvirtadienį pareiškė Kremliaus patarėjas užsienio politikos klausimais Jurijus Ušakovas.

Jis žurnalistams sakė, kad Rusija tikisi, jog A.Merkel ir F.Hollande'as atsižvelgs į anksčiau V.Putino dėl šios krizės pasiūlytas priemones bet kokiame plane, kurį pateiks per derybas Maskvoje penktadienį. Patarėjas taip pat sakė, kad tas susitikimas yra „teigiamas žingsnis“.

„Rytoj esame pasiruošę konstruktyviai derėtis ir tikimės pasiekti tam tikrų susitarimų, kurie prisidėtų prie bendro padėties stabilizavimo, tiesioginių kontaktų tarp Kijevo ir Donbaso pareigūnų užmezgimo“, – kalbėjo jis.

J.Ušakovas taip pat sakė, kad V.Putinas kalbėjosi su naujuoju Graikijos ministru pirmininku Aleksiu Cipru (Alexis Tsipras), ir pakvietė jį atvykti į Rusiją.

Rusija įspėja JAV dėl ginklų tiekimo: tai grėsmė Rusijai

Maskva bet kokį JAV sprendimą teikti Ukrainai letalią karinę pagalbą vertins kaip grėsmę Rusijos saugumui, ketvirtadienį pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Aleksandras Lukaševičius.

Šią poziciją A. Lukaševičius išsakė komentuodamas Vašingtone suintensyvėjusius raginimus apginkluoti Ukrainos vyriausybės pajėgas kovai su prorusiškais separatistais, suintensyvinusiais puolimą šalies rytuose. Tokį pageidavimą jau seniai reiškia Kijevas.

„Palaikydami kontaktus su JAV administracijos atstovais nuolat akcentuojame, kad Vašingtono ketinimai tiesiogiai arba per tarpininkus pradėti perdavinėti Kijevui šiuolaikinę letalią ginkluotę ... mums kelia didelį susirūpinimą, – sakė A.Lukaševičius. – Žinant „karo partijos“ Kijeve revanšistinius planus, tai kelia ne vien padėties eskalavimo (Ukrainos) pietryčiuose grėsmę, bet ir kelia grėsmę Rusijos Federacijai, kurios teritorija ne kartą buvo apšaudoma iš Ukrainos pusės.“

URM atstovas taip pat kaltino Kijevą, kad šis naudoja ginklus, kurių poveikis prilygsta „masinio naikinimo ginklų“ panaudojimui.

A.Lukaševičius taip pat pabrėžė, kad Maskva kategoriškai nusistačiusi prieš potencialius JAV planus pasiųsti Ukrainos vyriausybei ginkluotės ir karinės technikos, išvežamos iš Afganistano, kur pernai baigėsi koalicinių pajėgų kovinė misija.

„Taip pat perspėjame (JAV) administraciją nemėginti įgyvendinti planų permesti į Ukrainą ginkluotę ir karinę techniką, išvežamą iš Afganistano, ten pasibaigus ... Tarptautinių saugumo pagalbos pajėgų (ISAF) Amerikos karinio kontingento misijai“, – jis sakė per spaudos konferenciją Maskvoje.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi