Pasaulyje

2015.02.04 19:58

Rusijoje mokslininkas apkaltintas paviešinęs valstybės paslaptis viename iš savo straipsnių

BNS2015.02.04 19:58

Rusijos branduolinės fizikos mokslininkui Vladimirui Golubevui pateikti kaltinimai dėl valstybės paslapčių atskleidimo viename Čekijos žurnale paskelbtame straipsnyje, už kurį mokslininkui gali grėsti iki keturių metų nelaisvės, trečiadienį pranešė jo advokatas.

Rusijos branduolinės fizikos mokslininkui Vladimirui Golubevui pateikti kaltinimai dėl valstybės paslapčių atskleidimo viename Čekijos žurnale paskelbtame straipsnyje, už kurį mokslininkui gali grėsti iki keturių metų nelaisvės, trečiadienį pranešė jo advokatas.

Pasak teisininko, Rusijos saugumo tarnybos tvirtina, kad V. Golubevas, buvęs didžiausio šalies branduolinių tyrimų ir ginklų kūrimo centro darbuotojas, atskleidė valstybės paslaptis straipsnyje apie sprogstamąsias medžiagas viename Čekijos žurnale.

Straipsnis parašytas pagal pranešimą, kurį mokslininkas skaitė 2013 metais Čekijoje vykusioje tarptautinėje konferencijoje.

Praėjusią vasarą FSB atliko kratą mokslininko namuose Žemutinio Naugardo mieste ir prieš jį pradėjo baudžiamąją bylą, informavo jo advokatas Jevgenijus Gubinas.

Mokslininkas, kuris yra pasižadėjęs neišvykti iš miesto ir nebendrauti su žiniasklaida, neigia padaręs kokį nors nusikaltimą. Jis tvirtina, kad čekų žurnale išspausdinta informacija yra prieinama visuomenei, sakė advokatas.

„Jis susisiekė su manim vakar, – sakė J. Gubinas ir pridūrė, kad mokslininko interesus anksčiau gynė valstybės paskirtas gynėjas. – Dabar aš studijuoju šią bylą“.

V. Golubevas nuo 1975 iki 2013 metų dirbo Rusijos federaliniame branduoliniame centre, kuris yra įsikūręs maždaug už 500 kilometrų į pietryčius nuo Maskvos. Mokslininkas buvo centro vyriausias mokslinis darbuotojas ir dirbo su sprogstamosiomis medžiagomis.

Šiame centre, kuris yra rusiškas amerikiečių Los Amoso nacionalinės laboratorijos atitikmuo, buvo sukurta pirmoji sovietinė atominė bomba.

V. Golubevas yra jau ne pirmas rusų mokslininkas, apkaltintas valstybės paslapčių atskleidimu.

Pasak jo advokato, prokurorai iš pažiūros seka „visuotine tendencija“.

„Visur yra šnipų“, – sakė jis, kalbėdamas apie spėjamą saugumo tarnybų mąstymą.

Visuomeninis mokslininkų gynimo komitetas trečiadienį pažadėjo užsiimti V. Golubevo byla.

„Mes jau žinome 20 žmonių, kurie buvo įkalinti už nieką“, – sakė komiteto narys Jurijus Ryžkovas interviu radijui.

2004 metais už slaptos informacijos perdavimų vienai britų kompanijai, kuria, pasak Rusijos, buvo prisidengusi amerikiečių CŽV, buvo nuteistas Igoris Sutiaginas, kuriam buvo skirta 15 metų laisvės atėmimo bausmė.

Mokslininkas savo kaltės nepripažino ir sakė, kad informacija buvo surinkta iš atvirų šaltinių ir nėra valstybinė paslaptis.

2010 metais I. Sutiaginas buvo deportuotas į Britaniją pagal apsikeitimo šnipais susitarimą su Jungtinėmis Valstijomis.

Praėjusį mėnesį valstybės išdavimu buvo apkaltinta septynių vaikų motina, kuri paskambino į Ukrainos ambasadą ir pranešė apie galimą Rusijos karių perkėlimą per sieną į Ukrainą. Jai gresia iki 20 metų laisvės atėmimo bausmė.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.