Pasaulyje

2019.03.23 15:23

Londone vyksta masinė demonstracija prieš „Brexit“ (atnaujinta 16:14)

BNS2019.03.23 15:23

Tūkstančiai Europos Sąjungos šalininkų iš visos Jungtinės Karalystės šeštadienį dalyvauja Londone prasidėjusiose eitynėse, per kurias reikalaujama surengti pakartotinį referendumą dėl šalies narystės bloke, Didžiąją Britaniją krečiant politinei krizei dėl „Brexit“.

Britanijos išstojimo iš ES priešininkai vidurdienį (14 val. Lietuvos) laiku susirinko prie Haid parko ir nužygiavo prie Vestminsterio. Šios demonstracijos šūkis – „Atiduokite (teisę nuspręsti) žmonėms“.

Tarp renginio oratorių bus Škotijos vyriausybės vadovė Nicola Sturgeon (Nikola Sterdžen), Londono meras Sadiqas Khanas (Sadikas Chanas) ir opozicinės Leiboristų partijos lyderio pavaduotojas Tomas Watsonas (Tomas Vatsonas). Jie kreipsis į žmones, susirinksiančius į mitingą prie parlamento.

„Brexit“ yra visiška ir beviltiška netvarka, - renginio išvakarėse sakė S. Khanas. – Šeštadienį žygiuosiu kartu su žmonėmis iš kiekvieno šalies kampelio ir atstovaujančių visoms gyvenimo sritims, kad pareikalautume, jog lemiamas balsas būtų suteiktas Britanijos žmonėms.“

Šis protestas gali tapti vienu didžiausių sostinėje per kelis pastaruosius dešimtmečius. Jis rengiamas ES lyderiams šią savaitę sutikus atidėti „Brexit“ ir premjerei Theresai May (Terezai Mei) mėginant iš trečio karto įtikinti parlamento narius pritarti jos suderėtai išstojimo sutarčiai.

Tačiau jos laukia bauginamas iššūkis, nes įstatymų leidėjai jau daug mėnesių neįstengia susitarti, kaip turėtų būti įgyvendinama per 2016 metų referendumą gyventojų išreikšta valia pasitraukti iš bloko. Britanijos visuomenė šiuo klausimu taip pat yra smarkiai susiskaldžiusi.

Jeigu Th. May pastangos bus sėkmingos, Britanija, kuriai grėsė kovo 29-ąją nutraukti ryšius su ES neturint jokios sutarties, išstos gegužės 22-ąją pernai premjerės su Briuseliu suderinta „Brexit“ sutartimi numatytomis sąlygomis.

Priešingu atveju – jeigu įstatymų leidėjai sutartį trečiąkart atmes – Londonas turės skubiai parengti naują planą arba susitaikyti, kad šalis jau balandžio 12-ąją išstos iš ES be sutarties. To dar būtų galima išvengti paprašius ilgesnio pratęsimo ir sutikus dalyvauti gegužę vyksiančiuose Europos Parlamento rinkimuose.

Bet koks tolesnis atidėjimas veikiausiai išprovokuos naujų raginimų surengti antrąjį referendumą, galintį tapti vienintele galimybe išeiti iš aklavietės.

„Paskutinis žodis“ 

Proeuropietiška organizacija „People's Vote“ protestą surengė po panašios demonstracijos spalio mėnesį, kurioje dalyvavo maždaug pusė milijono žmonių.

Organizatoriai užsakė šimtus autobusų ir net traukinį protestuotojams iš visos šalies į sostinę atvežti.

Tarp dalyvių yra 96 metų Antrojo pasaulinio karo veteranas Stephenas Goodallas (Stivenas Gudalas), kuris traukiniu atvyko 300 km iš Pietvakarių Anglijos drauge su keturioms kartoms priklausančiais šeimos nariais, įskaitant provaikaitę.

„Aš – senas žmogus ir rezultatas manęs nepaveiks, bet jis daug metų veiks mano šeimą ir daug mano pažįstamų žmonių“, – sakoma jo pareiškime, kurį paskelbė organizatoriai.

Ministrė pirmininkė ne kartą atmetė galimybę surengti antrą referendumą šiuo klausimu ir tvirtino, kad toks balsavimas skaldytų visuomenę, be to, juo būtų sulaužyti pažadai gerbti 2016-ųjų referendumo rezultatą.

Tuo tarpu pagrindinė opozicinė Leiboristų partija atrodo nesutarianti šiuo klausimu.

Per savo 2018 metų suvažiavimą ji parėmė antrą referendumą kaip paskutinę priemonę, ragindama likti muitų sąjungoje su ES ir išlaikyti glaudžius ryšius su bendrąja rinka.

Tačiau vieni parlamentarai aktyviai ragina vėl leisti pasisakyti žmonėms, o kiti – atstovaujantys išstojimo šalininkų regionams centrinėje ir Šiaurės Anglijoje – tam kategoriškai nepritaria.

Susiskaldymą pademonstravo ir tai, kad mažiausiai pustuzinis leiboristų šešėlinių ministrų drauge su lyderio pavaduotoju T. Watsonu dalyvauja šeštadienio demonstracijoje, o pati partija paprašė aktyvistų vietoje to padėti vykdyti kampaniją prieš gegužės 2-ąją planuojamus vietos valdžios rinkimus.

T. Watsonas sakė dabar „nenoromis“ nusprendęs agituoti už referendumą ir paremsiantis Th. May susitarimą, jei jis taip pat bus pateiktas žmonėms.

„Šalies susitaikymas gali prasidėti tik jei visi mes gausime paskutinį žodį, o tada gyvensime su rezultatu, – sakė jis. – Pasitikiu žmonėmis, kuriems atstovauju. Ir tik jie gali sutvarkyti šią netvarką.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt