Naujienų srautas

Pasaulyje2012.12.18 15:13

Vengrijos studentai protestuoja dėl finansuojamų vietų universitetuose mažinimo

Vengrijoje tęsiasi tūkstantiniai studentų ir švietimo profesinių sąjungų narių protestai prieš vyriausybės planus dar labiau sumažinti valstybės finansuojamų vietų universitetuose skaičių. Studentai reikalauja ne paskubomis daromos, o gerai apgalvotos visuotinės aukštojo mokslo reformos.

Vengrijoje tęsiasi tūkstantiniai studentų ir švietimo profesinių sąjungų narių protestai prieš vyriausybės planus dar labiau sumažinti valstybės finansuojamų vietų universitetuose skaičių. Studentai reikalauja ne paskubomis daromos, o gerai apgalvotos visuotinės aukštojo mokslo reformos.

Viktoro Orbano vadovaujama centro dešiniųjų vyriausybė, į valdžią atėjusi 2010-aisiais, šį mėnesį nusprendė sumažinti valstybės išlaidas aukštajam mokslui ir dėl to susilaukė priešiškos studentų reakcijos. Nuo kitų metų planuojama iš valstybės biudžeto visiškai finansuoti tik apie 10,5 tūkst. studentų, t. y. dviem trečdaliais mažiau nei šiemet. Taip pat teigiama, kad iš dalies finansuojami bus dar 46 tūkst., o kitiems bus teikiamos valstybės remiamos paskolos.

 Studentai nusivylę, nes valdžia tokių sprendimų ėmėsi su jais nepasitarusi. Pirmadienį vykęs protestas yra jau trečiasis šį mėnesį.

„Valdžia teigia: gerai, studijų vietos nebus ribojamos, studijuoti galės visi norintys, bet mes jūsų nefinansuosime. Tai kvaila“, – sakė studentas Gergo Birtalanas.

Premjeras, susitikęs su studentais pareiškė, kad šią savaitę vyriausybė peržiūrės savo siūlymą. Jis nepaskelbė detalių, tačiau pasakė, kad reikalinga skaidresnė ir paprastesnė sistema, kuri panaikintų studentų kvotas universitetuose.

„Norintiems studijuoti Vengrijoje, atitinkantiems priėmimo reikalavimus ir liksiantiems dirbti šalyje“ aukštasis išsilavinimas turi būti nemokamas“, – kalbėjo Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas.

Vis dėlto studentai atkakliai tvirtina, kad problemos negali būti išspręstos pernakt – reikia kalbėtis su tais, kuriems ši problema itin aktuali, ir suderinti veiksmus su organizacijomis, kurias paveiks reforma.

„Po protestų premjeras ir jo komanda išsigando – staiga jie nori didžiulę reformą įvykdyti per tris dienas. Tai neįmanoma“, – mano studentas Gergi Kraseczki.

Studentai bijo, kad vyriausybės sprendimas apkarpyti išlaidas auštajam mokslui užkirs kelią stoti į universitetus bei kolegijas Vengrijoje ir paskatins vykti ten, kur mokslas nemokamas, pvz., į kaimyninę Austriją.

Šių metų pradžioje valstybės finansuojamos vietos universitetuose jau buvo sumažintos 40 proc., o pagal pakeistą aukštojo mokslo įstatymą studentai turi pasirašyti sutartį, kad po studijų baigimo dar keletą metų liks Vengrijoje.

Vengrija šiuo metu yra labiausiai įsiskolinusi valstybė Vidurio Europoje, šalies vyriausybė stengiasi išlaikyti biudžeto deficitą mažesnį nei ES reikalaujama 3 proc. riba. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi