Pasaulyje

2015.02.12 21:25

Ukrainos separatistai iškėlė sąlygas dėl derybų

BNS, Ignas Kinčinas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.02.12 21:25

Kovai Rytų Ukrainoje tęsiantis apsiskelbusių Donecko ir Luhansko respublikų vadai pareiškė, kad sutinka tartis dėl paliaubų ir taikos, tačiau Kijevas privalo vienašališkai nutraukti ugnį. Įtampai šalies rytuose vis didėjant Jungtinės Valstijos pareiškė, kad ginklų artimiausiu metu Ukrainai netieks.

Kovai Rytų Ukrainoje tęsiantis apsiskelbusių Donecko ir Luhansko respublikų vadai pareiškė, kad sutinka tartis dėl paliaubų ir taikos, tačiau Kijevas privalo vienašališkai nutraukti ugnį. Įtampai šalies rytuose vis didėjant Jungtinės Valstijos pareiškė, kad ginklų artimiausiu metu Ukrainai netieks.

Sugriauti namai ir gatvėje gulintys lavonai – tai kasdienis vaizdas karo kamuojamoje Rytų Ukrainoje. Kovos su prorusiškais separatistais nusinešė daugiau kaip 5 tūkstančius gyvybių ir kasdien šis skaičius auga. Vien antradienį Kijevo vyriausybės ir prorusiškų separatistų atstovai pranešė apie mažiausiai 16 civilių aukų Rytų Ukrainoje. Penki civiliai žuvo per kautynes aplink Debalcevės miestą į šiaurės rytus nuo pagrindinės separatistų tvirtovės Donecko, šeši – Donecke arba jo apylinkėse, o dar penki – kaimyninėje Luhansko srityje.

Po savaitgalį nesėkmingai pasibaigusių taikos derybų vakar vėlai vakare Donecko separatistų lyderis Aleksandras Zacharčenka dėl nepasirašytos taikos sutarties apkaltino Kijevą, o centrinę Ukrainos valdžią išvadino – „didžios žydų tautos apgailėtinais atstovais.“

„Tai, kad derybos Minske sugriuvo nėra mūsų kaltė. Mes ten siuntėme savo atstovus, kurie turėjo visus įgaliojimus pasirašyti dokumentus dėl artilerijos atitraukimo ir paliaubų“, – teigia apsišaukėliškos Donecko liaudies respublikos vadovas.

Po šio pareiškimo praėjus keletui valandų Maskvoje vyko kita spaudos konferencija. Joje separatistų atstovas paskelbė, kad į naujas derybas jų lyderiai atvyktų patys, jei prieš tai Kijevas  visiškai nutrauktų ugnį.

„Jeigu norite, kad Donecko liaudies respublikos vadovai dalyvautų derybose, Ukrainos prezidentas privalo pasirašyti ugnies nutraukimo įstatymą. Jis privalo įsakyti savo pajėgoms nutraukti ugnį, tai padaryti oficialiu dokumentu ir jį paskelbti viešai. Mes privalome jiems įsakyti nutraukti ugnį Ukrainoje. Tik tokiu atveju lyderiai dalyvautų derybose dėl taikos“, – tvirtina apsišaukėliškos Donecko liaudies respublikos atstovas Denisas Pušilinas.

Nyderlandų gynybos ministerija pranešė, kad ekspertų komanda rado žmonių palaikų viename kaimelyje netoli tos vietos, kur praėjusių metų liepą buvo numuštas keleivinis lėktuvas MH-17. Per paiešką vakar buvo rasta ir aukų asmeninių daiktų ir paties lėktuvo nuolaužų.

Ukraina laukia ketvirtadienį atvyksiančio Jungtinių Valstijų valstybės sekretoriaus Johno Kerry. Šalis tikėjosi, kad per vizitą  jis paskelbs apie karinės technikos paramą Ukrainai. Nors vakar per interviu CNN  Baracko Obamos patarėjas saugumo klausimais pareiškė, kad Jungtinės Valstijos ginklų tiekti Ukrainai artimiausiu metu neketina, Valstybės departamentas spaudos konferencijoje tokios galimybės galutinai neatmetė ir pareiškė, kad situacija nuolatos yra analizuojama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt