Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Ukrainoje – intensyvūs mūšiai, separatistai skelbia mobilizaciją

BNS, ELTA 2015.09.08 13:45

Penki Ukrainos vyriausybės pajėgų kariai žuvo, o dar 29 buvo sužeisti per pastarąją parą šalies rytuose vykusius įnirtingus susirėmimus prie strategiškai svarbaus geležinkelių mazgo, pirmadienį pranešė pareigūnai.

Penki Ukrainos vyriausybės pajėgų kariai žuvo, o dar 29 buvo sužeisti per pastarąją parą šalies rytuose vykusius įnirtingus susirėmimus prie strategiškai svarbaus geležinkelių mazgo, pirmadienį pranešė pareigūnai.

Gynybos ministerijos atstovas Vladyslavas Selezniovas naujienų agentūrai „The Associated Press“ sakė, kad intensyviausi mūšiai tęsiasi aplink vyriausybės pajėgų ginamą Debalcevės miestą, kuris dabar beveik visiškai apsuptas prorusiškų separatistų.

Pagrindinės separatistų tvirtovės Donecko, esančio už maždaug 60 km į pietvakarius nuo Debalcevės, administracija pranešė, kad 15 civilių žuvo per praeitą savaitgalį vykusius artilerijos bombardavimus. Pirmadienio rytą visame mieste tebebuvo girdimi sprogimai.

Nuo praeitų metų balandžio Ukrainos rytuose vykstantis konfliktas jau nusinešė per 5,1 tūkst. žmonių gyvybių. Nors nuo rugsėjo, kai buvo pasirašyta paliaubų sutartis, kautynės buvo aprimusios, pastarosiomis savaitėmis jos vėl suintensyvėjo.

Separatistų lyderis skelbia mobilizaciją Donbase

Separatistų bastionuose Donecke ir Luhanske žuvo mažiausiai 23 civiliai, apie 50 asmenų buvo sužeisti. Sukilėliai dėl šių žūčių atsakomybę suvertė vyriausybiniams daliniams. Nepriklausomų duomenų apie aukas nėra.

Separatistų atstovas Eduardas Basurinas taip pat pranešė apie 7 žuvusiuosius ir 23 sužeistuosius kovotojų gretose.

Separatistų lyderis Aleksandras Zacharčenka pranešė apie mobilizaciją Donbase. Kitą savaitę buvus apginkluota 100 000 naujų kovotojų, sakė jis Donecke.

Rusijoje, remiantis apklausa, vis daugiau žmonių baiminasi tolesnės konflikto eskalacijos. Skaičius tų, kurie „gana tikėtinu" laiko atvirą karą tarp Rusijos ir Ukrainos, per 3 mėnesius išaugo nuo 17 iki 26 proc., pranešė VCIOM nuomonės tyrimo institutas. 10 proc. respondentų teigė, kad, jų manymu, toks karas jau vyksta.

Donecką ir Luhanską pasiekė Kremliaus „humanitarinės pagalbos konvojus“

Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos Informacinio ir analitinio centro vadovo pavaduotojas Vladimiras Polevojus pranešė, kad Donbasą pasiekė 1 500 tonų sveriantis Kremliaus „humanitarinės pagalbos“ krovinys, informuoja „Ukrinform“.

„Dvyliktas vadinamasis humanitarinis konvojus atvyko iš Rusijos. Pasak Rusijos nepaprastųjų situacijų ministerijos, 1 500 tonų sveriantis krovinys atvyko į Donbasą. 85 sunkvežimiai važiavo Donecko kryptimi, 90 – Luhansko“, – nurodė V. Polevojus.

Anot jo, atvykus Kremliaus „humanitarinei vilkstinei“ į Donecko kontrolės punktą, jame nebuvo Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus komiteto atstovų. Sunkvežimius apžiūrėjo Ukrainos pasienio ir mokesčių tarnybų atstovai.

V. Polevojus nurodė, kad sukilėlių karinis aktyvumas ir atakų prieš antiteroristinių operacijų pajėgas skaičius padidėja separatistams sulaukus vadinamųjų Rusijos „humanitarinių konvojų“.

Vokietija kartoja, kad netieks ginklų Ukrainai

Vokietija netieks ginklų Ukrainai, tačiau palaikys derybas ir diplomatinį konflikto tarp Kijevo vyriausybės ir Rusijos palaikomų separatistų rytinėje Ukrainoje sprendimą, pirmadienį pareiškė Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

„Vokietija nerems Ukrainos ginklais. Esu įsitikinusi, kad šis konfliktas negali būti išspręstas karinėmis priemonėmis“, – sakė A. Merkel spaudos konferencijoje Budapešte, kurioje taip pat dalyvavo Vengrijos lyderis Viktoras Orbanas.

Ji tai pat pareiškė, jog pasisako už ekonomines sankcijas, dėl kurių susitarė Europos Sąjunga, ir derybas, siekiant „išspręsti ar bent jau sušvelninti konfliktą“.

Ukraina: tikslingai šaudoma ten, kur telkiasi žmonių grupės

Po 11 val. vietos laiku kovotojai nuo okupuoto Pervomaisko miesto iš salvinės ugnies sistemų „Grad“ apšaudė Popasnos miestą.

Du sviediniai sprogo vos už 30 m nuo rajono administracijos pastato. Sprogimai nugriaudėjo kaip tik tuo momentu, kai pastate rinkosi žmonės, kad autobusas išvežtų juos į saugią vietą, rašo unian.net. Per stebuklą niekas nenukentėjo, nėra nei žuvusiųjų, nei sužeistų, nurodė Luhansko apskrities administracijos vadovas Genadijus Moskalis.

„Popasna šiuo metu yra vienas karščiausių taškų Ukrainos kontroliuojamoje Luhansko teritorijoje“, - teigė G. Moskalis.

„Apšaudymai čia beveik nenutrūksta. Praėjusią savaitę teroristai iš „Grad“ taip pat apšaudė gyvenamąjį kvartalą, netoli kurio buvo evakuojami psichoneurologinio internato pacientai (tuomet buvo sužeisti du taikūs gyventojai – aut. past.). Dabar – analogiškas atvejis. Nėra jokių abejonių, kad tikslingai šaudoma ten, kur telkiasi žmonių grupės. Separatistams neturi jokios reikšmės, ar tai kariškiai, ar civiliai gyventojai“, - pareiškė jis.

Rytų Ukrainoje per 2000 gyventojų evakuoti iš separatistų supamos Debalcevės ir Avdijivkos

Rytų Ukrainoje tęsiasi įnirtingi susirėmimai tarp Kijevo vyriausybės pajėgų ir prorusiškų separatistų, iš Debalcevės ir Avdijivkos miestų Donecko srityje evakuota daugiau negu 2 000 žmonių, pirmadienį pranešė Valstybinės nepaprastųjų situacijų tarnybos vadovas Serhijus Bočkovskis.

„Iki šiol evakuota 2 240 žmonių. Šiuo metu ten dirba mobilioji gelbėtojų brigada, turinti šešis automobilius“, – jis sakė žurnalistams pietrytiniame Zaporožės mieste.

Pasak S. Bočkovskio, pirmadienio rytą į Kijevą atvyko traukinys, vežantis 157 evakuotus žmones, tarp jų 24 vaikus.

Tuo metu separatistų pajėgos toliau apšaudo mašinas, kuriomis iš tų vietovių evakuojami civiliai, sužeistieji ir neįgalieji, pabrėžė pareigūnas.

Ukrainos premjeras nurodė nepaprastųjų situacijų agentūrai pasiųsti gyventojų evakavimą vykdančioms brigadoms šarvuotų sunkvežimių.

Armijos atstovas Andrijus Lysenka nurodė, kad per pastarąsias 24 valandas separatistai surengė penkis puolimus prieš vyriausybės pajėgų pozicijas Debalcevėje, bet visos atakos buvo atremtos.

„Miestas nėra apsuptas. Ukrainos armija gina savo pozicijas. Daliniai, atvykę sustiprinti mūsų karių Debalcevėje, kontratakuoja priešą ir neleidžia jam uždaryti vadinamojo katilo“, – A. Lysenka pirmadienį sakė per spaudos konferenciją Kijeve.

Tuo metu Donecko separatistų lyderis Aleksandras Zacharčenka anksčiau pirmadienį tvirtino, kad Ukrainos armija mėgina atsitraukti iš Debalcevės.

„Ukrainos kariai mėgina išeiti iš Debalcevės. Priešas pietuose telkia pajėgas kontratakai“, – jis sakė žurnalistams.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi