Pasaulyje

2015.02.01 18:20

Ukrainoje kovojama dėl kiekvieno metro

Ukrainoje savaitgalį vyksta kovos ties Vuhlegirsko miestu. Pranešama, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos iš pradžių atsitraukė, bet vėliau bandė atsiimti miestą. Deja, pastangos buvo nesėkmingos.

Mažiausiai 19 karių ir civilių gyventojų žuvo Rytų Ukrainoje, kur, žlugus deryboms dėl ugnies nutraukimo, sekmadienį toliau vyko įnirtingi vyriausybinių pajėgų ir prorusiškų separatistų susirėmimai.

Ukrainos kariškiai pranešė, kad per pastarąsias 24 valandas 13 karių žuvo, o dar 20 buvo sužeisti. Tokiu būdu per dvi pastarąsias dienas žuvusių kariškių skaičius padidėjo iki 28.

Per kovas separatistų paskelbtoje „Donecko liaudies respublikoje“ ir Kijevo kontroliuojamuose miestuose Luhansko srityje taip pat žuvo šeši civiliai gyventojai, pranešė vyriausybės pareigūnai ir separatistai.

Naujausi pranešimai apie aukas pasirodė tokiu metu, kai abi konflikto šalys atrodo kaip niekad toli nuo taikos susitarimo, šeštadienį žlugus Minske surengtoms deryboms dėl paliaubų.

Tarpininkai ir Ukrainos atstovai kaltino separatistus sužlugdžius derybas nepaisant didėjančio tarptautinio spaudimo neutralizuoti kovų suintensyvėjimą, kai pastarosiomis dienomis žuvo dešimtys žmonių.

Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacija (ESBO), kuri, kaip ir Rusija, dalyvauja derybose, sakė, kad separatistų derybininkai Minske „net nebuvo pasirengę aptarinėti ugnies nutraukimo įgyvendinimo ir sunkiosios ginkluotės atitraukimo“.

Vietoje to separatistų atstovai ragino visiškai persvarstyti ankstesnį, Kremliaus paremtą taikos planą, kuris buvo pasirašytas rugsėjo mėnesį ir kuriuo buvo suformuotas pamatas visoms deryboms, sakoma ESBO pareiškime.

Separatistai sako, kad dabar nori iš naujo nubrėžti demarkacinę liniją tarp kariaujančių šalių įtraukiant jų laimėjimus, pasiektus stumiantis į Ukrainos teritoriją.

Kijevas atmetė šį reikalavimą ir sakė, kad dėl separatistų pozicijos bet kokios būsimos taikos derybos atrodo abejotinos.

„ Deja, taikos procesui dabar iškilusi grėsmė“, – savo „Facebook“ puslapyje parašė Ukrainos prezidento administracijos vadovo pavaduotojas Valerijus Čalyj.

„Nuolatiniai mūšiai“

Įnirtingiausios kovos vyksta aplink strateginę reikšmę turintį Debalcevės miestą – geležinkelio mazgą tarp separatistų bastionų Donecko ir Luhansko, kur separatistai bando apsupti vyriausybines pajėgas.

Ukrainos kariškių atstovas Volodymyras Poliovyj sekmadienį sakė, kad aplink miestą vyksta „nuolatiniai mūšiai“, bet neigė sukilėlių teiginius, kad jie apsupo maždaug 8 tūkst. Debalcevę ginančių vyriausybinių pajėgų karių.

Pabėgę civiliai gyventojai pasakoja apie vis baisesnes sąlygas tame mieste, kuriame anksčiau gyveno 25 tūkst. žmonių, ir sako, kad jame nėra vandens ir elektros, o likę gyventojai glaudžiasi požeminėse slėptuvėse.

16:54 val. Ukrainos valstybinė pasienio tarnyba ir Nacionalinė gvardija ima taikyti priemonių, skirtų sienos su Moldova ties Padniestre saugumo stiprinimui, kompleksą. Apie tai pranešė Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos informacinio-analitinio centro vadovo pavaduotojas Vladimiras Polevojus. Pasak jo, šios priemonės skirtos išvengti karinių provokacijų, neteisėto ginklų gabenimo per sieną, teroristinių ir kitokių neteisėtų veiksmų.

Anksčiau buvo pranešta, kad Padniestrėje apie 400 rusų karių pradėjo pratybas.
 

uacrisis/Twitter nuotr.

15.38 val. Per gaisrą Ukrainos kariuomenės lauko stovykloje pietinėje Chersono srityje žuvo 4 kariai, 11 buvo sužeisti, o dar 6 buvo pasigesta, sekmadienį pranešė Ukrainos gynybos ministerija.

Kaip informavo ministerijos Spaudos ir informacijos valdybos viršininkas papulkininkis Bogdanas Fenikas, gaisras įsiplieskė apie 3 val. nakties karinio dalinio lauko stovykloje Červonyj Čabano gyvenvietėje.

15:37 val. Luhanske pagrobta žurnalistė iš Ukrainos

Vadinamosios „Luhansko liaudies respublikos“ „vidaus reikalų ministerijos“ pareigūnai teigia sulaikę žurnalistę iš Ukrainos Mašą Varfolomejevą.

Moterį Luhansko „liaudies policija“ kaltina šnipinėjus Ukrainos kariuomenei, nukreipus artilerijos ugnį ir palaikius draugiškus santykius su Ukrainos pajėgų batalionu „Aidar“.

14:55 val. Naujienų agentūra AFP praneša, kad per pastarąją parą, be 13 karių, žuvo ir 6 civiliai gyventojai. Remiantis agentūros pranešimu, Debalcevą paliekantys žmonės pasakoja, kad mieste nutrauktas vandens ir elektros tiekimas. Liekantys gyventojai slepiasi slėptuvėse.

14:38 val. Pranešama, kad Luhanske į separatistų nelaisvę pateko ukrainiečių žurnalistė Marija Varfolomejeva.

14:37 val. Žurnalistas Christopheris Milleris socialiniame tinkle praneša, kad Debalcevas apšaudomas artilerijos. Miesto tarybos pastatas nukentėjo nuo raketos.

 13:32 val. Per pastarąsias 24 valandas Ukrainoje per susirėmimus su separatistais iš viso žuvo 13 karių, dar 20 sužeista, praneša naujienų agentūra „Reuters", remdamasi Ukrainos kariuomenės atstovu Volodimyru Polyjovu.

Sudėtinga situacija išlieka Debalcevo mieste ir jo apylinkėse. Čia „Grad“ sistemomis apšaudytas geležinkelio mazgas.

Sudėtinga padėtis išlieka ir Černuchino bei Nikišino gyvenvietėse.

Remiantis Jungtinių Tautų duomenimis, nuo praėjusių metų balandžio vidurio iki šių metų sausio 21-osios konflikte žuvo 5086 žmonės, sužeista 10 948.

www.DELFI.lt