Naujienų srautas

Pasaulyje2019.03.23 20:37

Amžinasis Nursultanas: nuo piemens sūnaus iki ilgiausiai valdančio posovietinio autokrato

LRT.lt 2019.03.23 20:37

Ilgiausiai valdantis posovietinis autokratas, Kazachstano prezidentas Nursultanas Nazarbajevas šią savaitę netikėtai pareiškė paliekantis valstybės vadovo postą. Tikrą savo asmenybės kultą šalyje sukūręs N. Nazarbajevas garsėjo opozicijos slopinimu, pomėgiu viską vadinti savo vardu ir anekdotais apie moteris.

Nursultanas Nazarbajevas Kazachstaną valdė beveik 30 metų – ilgiau nei amžinieji prezidentai Aleksandras Lukašenka ar Vladimiras Putinas. Analitikų teigimu, nusprendęs pasitraukti net nesulaukęs kadencijos pabaigos kitais metais, prezidentas nori užsitikrinti galimybę pačiam parinkti savo įpėdinį. Taigi tikėtina, kad Kazachstane ir toliau bus minimas N. Nazarbajevo vardas – ir ne tik todėl, kad juo pervadinta visa sostinė.

N. Nazarbajevas gimė 1940 metais neturtingo piemens šeimoje, kuri iki Antrojo pasaulinio karo gyveno klajoklišką gyvenimą. Po karo pramokęs rusų kalbos, Nursultanas mokėsi inžinieriaus amato, po truputį kilo Kazachstano komunistų partijos hierarchijos laiptais, kol 1989-aisiais, likus dvejiems metams iki nepriklausomybės, tapo jos generaliniu sekretoriumi.

1991-ųjų gruodį jis laimėjo pirmuosius prezidento rinkimus, surinkęs 91,5 proc. balsų. Biuletenyje buvo vienintelis jo vardas.

Nuo tada triuškinančias pergales jis pakartojo 1999, 2005, 2011 ir 2015 metais. Vakarų valstybės nė vienerių rinkimų nepripažino laisvais ir sąžiningais.

Nors šalies konstitucija leidžia tam pačiam žmogui prezidentu būti ne ilgiau nei dvi penkerių metų kadencijas, 2007-aisiais parlamentas priėmė konstitucijos pataisą, leidusią N. Nazarbajevui balotiruotis kiek tik nori kartų. Ši pataisa galioja tik jam asmeniškai.

Per paskutinius rinkimus jis surinko 97 proc. balsų. Šalies aktyvistai teigia, kad prezidento populiarumas – tai propagandos, represijų prieš žiniasklaidą ir opoziciją rezultatas.

Stabilumą išlaikyti padėjo ir tai, kad šalis turtinga naftos (Kazachstanas turi didžiausius išteklius tarp buvusių SSRS respublikų po Rusijos) ir kitų naudingų iškasenų. Dėl to Kazachstanas yra gerokai turtingesnis nei kitos regiono šalys, nors jos ekonomika yra sunkiai priklausoma nuo pasaulinių naftos kainų.

Šalis vis dar bando atsigauti po 2014-ųjų naftos kainų kryčio. Šiemet N. Nazarbajevas netgi atleido visą savo vyriausybę už tai, kad, pasak jo, nesugebėjo pataisyti ekonomikos.

Tautos tėvas

N. Nazarbajevas prisiima nuopelnus už sąlyginę šalies ekonominę gerovę. Siekdami jį pamaloninti, kiti šalies valdininkai prezidento vardu yra privadinę daugybę objektų sostinėje ir visame Kazachstane.

Šalies sostinėje lėktuvai leidžiasi Tarptautiniame Nursultano Nazarbajevo oro uoste. Kazachstano elito vaikai mokosi Nazarbajevo universitete ir daugybėje jo vardu pavadintų mokyklų. Sostinėje taip pat yra Nazarbajevo biblioteka, nekalbant apie daugybę buvusio prezidento statulų.

Netgi valdančioji šalies partija, „Nur Otan“, savo pavadinimu atiduoda duoklę N. Nazarbajevui.

O dabar ir visa šalies sostinė vadinsis nebe Astana, o Nursultanu.

Tokį būdą pagerbti postą paliekančiam „tautos lyderiu“ (šitokį titulą jam 2010 metais suteikė parlamentas) pasiūlė jo įpėdinis Kasymas Žomartas Tokajevas, tačiau pervadinti Astaną Nursultanu jau buvo siūlyta 2007 metais. Anuomet N. Nazarbajevas kukliai atsisakė. Jis net yra išreiškęs susierzinimą, kad viskas vadinama jo vardu.

Pasigirdus žiniai, kad visgi nuo šiol Kazachstano sostinė vadinsis Nursultanu, internete pasklido memai, besišaipantys iš tokio geografinių vardų ribotumo, pavyzdžiui: „Sveiki atvykę į Nursultano Nazarbajevo universitetą Nursultano Nazarbajevo gatvėje Nursultane“.

Pats. N. Nararbajevas yra siūlęs pakeisti ir visos šalies pavadinimą į „Kazach Jeli“ („Kazachų šalis“), kad galima būtų pritraukti daugiau užsienio investicijų. „Kazachstanas“, prezidento manymu, pernelyg glaudžiai susieja šalį su kitais regiono „stanais“, o štai Mongolija sulaukia daugiau investicijų, nors nėra tokia turtinga ir politiškai stabili.

Nepaaiškinamos mirtys

Žmogaus teises ginančios organizacijos vienbalsiai kritikuoja N. Nazarbajevo režimą už priespaudą ir opozicijos persekiojimą.

2002 metais opozicinio laikraščio „Respublika“ redakcija buvo sudeginta, o šalia jos paliktas perspėjantis laiškas – priklijuotas ant šuns nupjauta galva.

2005 metais vienas prezidento kritikas, Zamanbekas Nurakadilovas, buvo rastas negyvas savo namuose Almatoje. Mirtį tyrę pareigūnai nusprendė, kad jis nusižudė – kažkokiu būdu paleido dvi kulkas sau į krūtinę ir trečią į galvą.

Kita N. Nazarbajevo reputacijai kirtusi savižudybė įvyko 2015 metais Austrijoje.

Čia kalėjo buvęs prezidento žentas Rachatas Alijevas. Jis laukė teismo už dviejų kazachų bankininkų nužudymą ir buvo rastas negyvas savo kameroje. Austrijos pareigūnai priėjo prie išvados, kad jis nusižudė.

R. Alijevas buvo vyriausiosios N. Nazarbajevo dukters Darigos vyras. 2007 metais jis susipyko su valdančiąja šeima ir parašė knygą apie jos paslaptis.

Kazachstane R. Alijevas buvo nuteistas už akių dėl daugybės nusikaltimų, tarp jų – sąmokslą nuversti šalies valdžią.

Dviprasmiški ryšiai su V. Putinu

Formaliai Kazachstanas yra artimas Rusijos draugas. N. Nazarbajevas buvo vienas iš trijų valstybių vadovų – kartu su Vladimiru Putinu ir Aleksandru Lukašenka – įkūrusių Eurazijos muitų sąjungą.

Vis dėlto N. Nazarbajevo strategija visada buvo išlaikyti pusiausvyrą tarp Rusijos ir Vakarų, niekad pernelyg nesusisaistant nė su viena puse.

N. Nazarbajevą ypač supykdė V. Putino komentarai 2014 metais, po Krymo aneksijos. Nacionalistinės euforijos pagautai šaliai V. Putinas tada tarė, kad ir Kazachstanas „niekada neturėjo valstybingumo“ ir buvo dirbtinai „sukurtas“.

N. Nazarbajevas atsakė viešai pareiškęs, kad šalis paminės savo 550-ąsias metines. Kiek vėliau prezidentas įsakė šaliai pereiti nuo rašto kirilica prie lotyniškų rašmenų.

O pernai N. Nazarbajevas uždraudė savo kabineto posėdžiuose kalbėti rusiškai. Visi ministrai turi kalbėti kazachų kalba, o tiems, kas nesupranta, prezidentas pasiūlė parūpinti sinchronišką vertimą.

Anekdotai apie moteris

Dar vienas dalykas, kuriuo garsėja N. Nazarbajevas – dėmesys moterims.

Kiekvienais metais per Tarptautinę moters dieną prezidentas mėgsta papasakoti po anekdotą apie moteris – dažniausiai gana seksistinį ir nederantį valstybės vadovui.

„Kai nori patikti moteriai, jei ji graži, sakyk, kad protinga. Jei ji nekaip atrodo, sakyk, kad graži. Jei nei tas, nei tas netinka, sakyk jai: kaip tu sukūdai!“ – šitaip Kazachstano moteris prezidentas pasveikino 2017 metais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi