Naujienų srautas

Pasaulyje2019.03.22 12:53

Pasitikėjimą May praradusi ES laikosi vieningos pozicijos dėl „Brexito“

BNS 2019.03.22 12:53

Europos Sąjungos lyderiai perėmė iš britų ministrės pirmininkės Theresos May „Brexito“ proceso kontrolę ir penktadienį sakė manantys, jog rizika pernelyg didelė ir reikia veiksmų sklandžiam didžiausio pasaulyje prekybos bloko darbui apsaugoti.

Th. May mantra nuo pat 2016 metų „Brexito“ referendumo buvo Jungtinės Karalystės reikalų „kontrolės susigrąžinimas“ iš ES. Tačiau bloko šalių lyderiai per viršūnių susitikimą Briuselyje pademonstravo, kad ir jie turi svarų žodį dėl to, kaip pasibaigs „Brexitas“.

Žengdami žingsnį, kuris akcentavo prarastą jų pasitikėjimą britų ministre pirmininke, lyderiai nustatė du terminus JK dėl išstojimo arba visiškai naujo kelio.

Per vėlyvo vakaro derybų Briuselyje maratoną lyderiai atmetė Th. May prašymą „Brexito“ kovo 29-osios terminą – iki kurio liko savaitė – pratęsti iki birželio 30-osios.

Vietoje to lyderiai sutiko pratęsti terminą iki gegužės 22-osios – ES rinkimų išvakarių, jei per kitą savaitę ministrė pirmininkė sugebės įtikinti JK parlamentą pritarti „Brexito“ sutarčiai. Jei to padaryti nepavyks, Th. May turės iki balandžio 12 dienos pasirinkti naują kelią.

„Britų politikai nesugeba įgyvendinti to, ko žmonės jų paprašė, – žurnalistams sakė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas. – Tai britų krizė. Mes (ES) jokiu būdu neturime įstrigti šioje situacijoje, štai kodėl davėme du terminus.“

ES žingsnio tikslas yra užtikrinti, kad JK, jei išstoja iš Bendrijos, nedalyvautų gegužės 23–26 dienomis vyksiančiuose Europos Parlamento rinkimuose. Iki balandžio 12 dienos turi būti pateiktos visos kandidatūros Europos rinkimuose, rengiamuose tvyrant dideliam susirūpinimui, kad dalis pagrindinės srovės partijų vietų gali atitekti antiimigracinėms grupėms ir populistams.

„JK vyriausybė vis tiek turės galimybes pasirinkti susitarimą, (išstojimą) be susitarimo, ilgą pratęsimą ar (procedūros pagal ES sutarties) 50-ąjį straipsnį atšaukimą. Balandžio 12-oji yra svarbi data“, – sakė viršūnių susitikimui pirmininkavęs Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas.

ES lyderiai „Brexit“ proceso kontrolę perėmė Th. May po pakartotinių klausimų nenorint ar, galbūt, negalint pasakyti jiems, ką ji planuoja daryti kitą savaitę, jei jai vėl nepavyks įtikinti skeptiškai nusiteikusio britų parlamento pritarti susitarimui, sakė bloko pareigūnai.

„Turime eiti į priekį. Mūsų piliečiams, mūsų kompanijoms reikia galimybių suprasti, koks yra britų parlamento pasirinkimas. Tikimės, kad tai bus racionalus pasirinkimas, kad tai bus pasirinkimas išlaikyti glaudžius ekonominius ir saugumo ryšius su Europos Sąjunga“, – penktadienį sakė Belgijos premjeras Charles'is Michelis.

„Dabar laukiame, kad britai aiškiai pasakytų Europos Sąjungai, ko jie nori ateičiai“, – reporteriams sakė jis.

Teisiškai įpareigojamą „Brexit“ susitarimą, kurį Th. May pernai lapkritį suderino su kitais ES lyderiais, britų parlamentarai jau dukart ryžtingai atmetė, o ministrė pirmininkė papiktino juos užsiminusi, kad jie yra atsakingi dėl susidariusios aklavietės.

„Jei parlamentas kitą savaitę nesutiks su sutartimi, Europos Vadovų Taryba pratęs (procedūrą pagal) 50-ąjį straipsnį iki balandžio 12-osios, – sakė Th. May. – Tuomet arba išstotume be sutarties, arba pateiktume alternatyvų planą.“

Th. May taip pat pabandė gydyti žaizdas po jos trečiadienio vakaro kalbos per televiziją. Kai kurie parlamentarai šią jos kalbą visuomenei pavadino „toksiška“ ir „smūgiu žemiau juostos“.

Bandydama slopinti pasipiktinimą ji sakė: „Išreiškiau savo nusivylimą. Žinau, kad parlamentarai taip pat yra nusivylę. Jie turi sunkaus darbo.“

„Viliuosi, kad visi galime sutarti, pasiekėme sprendžiamąjį momentą“, – pridūrė Th. May.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi