Pasaulyje

2019.03.22 11:54

Protestuose dėl Kazachstano sostinės pavadinimo sulaikyta per 20 žmonių

BNS 2019.03.22 11:54

Kazachstano sostinėje per protestus dėl jos pavadinimo keitimo buvo sulaikyti daugiau kaip 20 žmonių, penktadienį pranešė šalies žiniasklaida.

Naujienų agentūra „Interfax“ ir vietos žiniasklaida skelbia, kad Almatos mieste per protestus dėl sostinės pervadinimo buvo sulaikyti apie 20 žmonių. Ketvirtadienį per susirėmimus su policija Astanoje ir Almatoje buvo sulaikyta daugiau protestuotojų.

Kazachstano parlamentas šią savaitę per balsavimą nusprendė pervadinti sostinę Astaną į Nursultaną iš pareigų netikėtai pasitraukusio prezidento Nursultano Nazarbajevo garbei.

Sprendimas įsigalios jį pasirašius naujam šalies vadovui.

Užsienyje gyvenantis N. Nazarbaevo oponentas Muchtaras Abliazovas protestuoti kovo 22-ąją ragino dar prieš tai, kai ilgametis prezidentas antradienį paskelbė atsistatydinantis.

Sulaikytieji neturėjo galimybės protestuoti; atrodo, kad policija juos identifikavo prieš jiems atvykstant į protesto vietą miesto centre, kur buvo švenčiami persų Naujieji metai arba Novrūzas (pavasario pradžia).

Atskirai šalies žiniasklaida pranešė, kad sostinėje buvo areštuota „dešimtys žmonių“, įskaitant vieną žurnalistą.

Du vyrai tame Almatos rajone, kur buvo įvykdyti areštai, prisistatė kaip Prancūzijoje gyvenančio M. Abliazovo šalininkai.

„Taip, man patinka jo (M. Abliazovo) programa, – sakė vienas šių vyrų. – Bet jei jūs paskelbsit mano vardą, aš galiu atsidurti kalėjime.“

M. Abliazovo Kazachstano demokratinio pasirinkimo judėjimą kazachų teismas pernai pripažino ekstremistiniu. Kritikai sako, kad šiuo sprendimu buvo suintensyvinta griežta kampanija prieš režimo oponentus.

Neseniai prisaikdintas Kazachstano prezidentas Kasymas Žomartas Tokajevas pasiūlė pervadinti sostinę, antradienį netikėtai atsistatydinus beveik 30 metų šaliai vadovavusiam N. Nazarbajevui.

Savo pirmuoju oficialiu aktu K. Ž. Tokajevas pasiūlė, kad Astana – didžiulėse šalies stepėse išdygusi naujoji sostinė – būtų pervadinta „Nursultanu“, arba „Šviesos sultonu“.

Kazachstano sostinė 1997 metais buvo perkelta iš šalies didžiausio miesto Almatos į Astaną, iš mažo provincinio miestelio pavirtusią šiuolaikišku didmiesčiu.

Jo pavadinimas iš kazachų kalbos verčiamas kaip „sostinė“ – taigi, ilgą laiką buvo spėliojama, kad anksčiau ar vėliau miestas bus pervadintas jo viziją sukūrusio lyderio garbei.