Pasaulyje

2019.03.29 09:50

Pekinas: Dalai Lamos reinkarnacija turi vykti laikantis Kinijos įstatymų

LRT.lt2019.03.29 09:50

Tibeto budizmo dvasinis lyderis Dalai Lama sako, kad po mirties jo inkarnaciją – vaiką, į kurį, tikima, reinkarnuosis jo siela – greičiausiai bus galima rasti Indijoje, kur jis tremtyje gyvena jau 60 metų. Jis taip pat įspėjo, kad joks kitas jo įpėdinis, kurį paskirs Kinija, tikinčiųjų nebus pripažįstamas, rašo „Reuters“.

Sėdėdamas šventyklos pašonėje įsikūrusioje savo buveinėje, apsuptoje žalių kalvų ir snieguotų kalnų viršūnių, keturioliktasis Dalai Lama kalbėjosi su „Reuters“ kitą dieną po to, kai tibetiečiai šiaurės Indijos mieste Dharamšaloje paminėjo jo pabėgimo iš Tibeto sukaktį.

Jis į Indiją pabėgo 1959-ųjų pradžioje po nepavykusio sukilimo prieš kinų valdžią. Nuo tada jis stengiasi užtikrinti pasaulio paramą savo tolimai ir kalnuotai tėvynei, siekiančiai išlaikyti lingvistinę ir kultūrinę autonomiją.

Kinija, 1950-aisiais užėmusi Tibetą, 83-ejų Nobelio taikos premijos laureatą vadina pavojingu separatistu.

Dalai Lama mano, kad po jo mirties Pekinas greičiausiai bandys pats paskirti Tibeto budistų vadovą.

„Kinijai Dalai Lamos reinkarnacija yra labai svarbus klausimas. Jie dėl kito Dalai Lamos jaudinasi daug labiau nei aš pats“, – agentūrai „Reuiters“ kalbėjo Dalai Lama.

„Ateityje, jei atsiras du Dalai Lamos – vienas iš šios laisvos šalies, kitas išrinktas kinų – niekas juo (kinų išrinktuoju) netikės ir nepripažins. Tai bus dar viena problema kinams. Tai įmanoma, taip gali nutikti“, – besijuokdamas pridūrė Dalai Lama.

Kinija teigia, kad Pekino vadovai turi teisę tarti žodį renkant Dalai Lamos įpėdinį, nes tai sena iš Kinijos imperatorių paveldėta tradicija.

Bet daugelis tibetiečių, kurie tiki, kad vyriausiojo budistų vienuolio siela po jo mirties persikelia į vaiko kūną, bet kokį Kinijos žingsnį laiko bandymu daryti įtaką jų bendruomenei.

Dabartinis Dalai Lama gimė 1935-aisiais. Kai jam buvo dveji metai, Tibeto budistų vienuoliai paskelbė, kad jis yra jų vadovo reinkarnacija.

Neseniai Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Geng Shuang spaudos konferencijoje pareiškė, kad keturioliktasis Dalai Lama irgi buvo išrinktas laikantis per daugelį amžių susiformavusių religinių ritualų ir tradicijos, kurią „gerbia ir saugo“ religiją reguliuojantys įstatymai.

„Todėl visos reinkarnacijos, įskaitant ir Dalai Lamos reinkarnaciją, turi vykti laikantis šalies įstatymų ir nurodymų bei religinių ritualų ir istorijos,“ – kalbėjo Geng Shuang.

Ar bus kitas Dalai Lama?

Kinijoje gyvena šeši milijonai tibetiečių ir daugelis jų vis dar garbina Dalai Lamą, nepaisant valdžios draudimų viešai rodyti jo atvaizdus ar demonstruoti atsidavimą dvasiniam lyderiui.

Dalai Lama sakė, kad ryšys tarp tėvynėje ir tremtyje gyvenančių tibetiečių stiprėjo, bet nuo 2010-ųjų formaliai neįvyko jokie susitikimai tarp Kinijos pareigūnų ir jo atstovų.

Tačiau kai kurie buvę Kinijos pareigūnai ir verslininkai, turintys ryšių su Pekinu, kartkartėmis jį neformaliai aplanko.

Dalai Lamos vaidmuo po dabartinio dvasinio vadovo mirties – ir klausimas, ar išvis jis reikalingas – turėtų būti aptartas šiemet Indijoje vyksiančiame Tibeto budistų suvažiavime.

Dabartinis Dalai Lama sako, kad dvasinio lyderio reinkarnacija nėra būtina, kad tikėjimas gyvuotų. Nors Buda ir nepersikūnijo į kitą kūną, jo mokymas išliko.

„Jeigu dauguma (Tibeto žmonių) nori, kad ši institucija išliktų, tuomet ji ir išliks, – kalbėjo jis. – Tada iškils penkioliktosios Dalai Lamos reinkarnacijos klausimas.“

Jei Dalai Lamos institucija ir išliks, ji neturės jokio politinio vaidmens. Dabartinis Dalai Lama savo politinių pareigų atsisakė 2001-aisiais, sukūręs demokratinę sistemą maždaug šimtui tūkstančių Indijoje gyvenančių tibetiečių.

Norėtų dėstyti Kinijoje

„Reuters“ duotame interviu Dalai Lama aistringai kalbėjo apie domėjimąsi kosmologija, neurobiologija, kvantine fizika ir psichologija.

Jeigu jam būtų leista apsilankyti savo tėvynėje, jis sako norėsiantis padėstyti šiuos dalykus kuriame nors Kinijos universitete.

Bet nepanašu, kad jam pavyks apsilankyti Kinijoje, ją valdant komunistams.

„Kinija – puiki, sena šalis, bet jos politinė sistema yra totalitarinė, joje nėra jokios laisvės. Todėl renkuosi pasilikti šioje šalyje“, – sakė Dalai Lama.

Dabartinis Dalai Lama gimė ūkininkų šeimoje Tibeto plokščiakalnio pakraštyje įsikūrusiame Taktserio kaime Kinijos Činghajaus provincijoje.

Kai „Reuters“ žurnalistai pastarąjį kartą bandė patekti į Taktserį, jiems kelią pastojo automatais apsiginklavę pareigūnai. Policija ir daugiau nei tuzinas neuniformuotų pareigūnų teigė, kad į kaimą galima patekti tik vietiniams gyventojams.

„Mūsų jėga ir galia remiasi tiesa. Kinų jėga remiasi ginklais, – kalbėjo Dalai Lama. – Trumpalaikėje perspektyvoje ginklas įtikina greičiau, bet ilgalaikėje perspektyvoje tiesa yra daug galingesnė.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt