Naujienų srautas

Pasaulyje2019.03.21 17:24

Belgija: May prašo ES vadovų spręsti už JK

Sprendimas Jungtinės Karalystės parlamento rankose, sako Lietuvos prezidentė prieš istorinį susitikimą, kur Europos Sąjungos vadovai pirmąkart svarstys galimybę atsisveikinti su viena iš Bendrijos narių be susitarimo. Nesulaukdami aiškumo dėl Breksito, jie gali nuspręsti, kad išstojimą sutiktų atidėti, tik jei kitą savaitę trečiuoju bandymu parlamentas Londone patvirtintų pernykštį skyrybų susitarimą. Bet Terezą Mei dar įklampino karingas vakarykštis kreipimasis į tautą, atsakomybę permetant parlamentui.

Theresa May gali būti tikra, kad diskusijos laukia audringos, gal iki nakties, bet neaišku, ar laukia sprendimas dėl „Brexito“ atidėjimo. Tai būtų pirmas kartas istorijoje, kai bendrija nustato savo narės pasitraukimo datą. Bet lyderiai gali pasirinkti palaukti dar vieno, jau trečio, balsavimo Londone dėl pernai suderėto skyrybų susitarimo.

„Jau praėjo kone treji metai nuo pirminio balsavimo. Parlamentui dabar laikas apsispręsti - trumpas atidėjimas suteikia galimybę nuspręsti dėl išstojimo iš Europos Sąjungos ir įvykdyti referendumo rezultatą. Nuoširdžiai tikiuosi, kad su suderėtu susitarimu“, - teigė Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Th. May.

Vadinasi, niekas gali nepaaiškėti iki pat „Brexito“ dienos išvakarių. O juk parlamentui Londone dar reikės spėti atšaukti pernykštį įstatymą, kad toji diena yra kovo 29-oji.

„Visi žinome, kad tai istorinis įvykis, ir turime būti atsargūs. Turime dirbti iki paskutinės sekundės, kad įvyktų tvarkingas išstojimas“, - pareiškė Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

Jei lyderiai sutars dėl trumpo atidėjimo - tikriausiai iki gegužės 22-osios, Europos parlamento rinkimų, nors Th. May vakar paprašė išstojimą nukelti iki birželio 30-osios. Ji atmetė Briuselio perspėjimą, kad tuomet tektų rengti rinkimus, kaip sutartis įpareigoja kiekvieną Bendrijos narę.

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė: „Tikiuosi, kad šiandien nuspręsime dėl kokio nors pratęsimo datos. Nebūtinai birželio, gali būti gegužės, ir gali būti aptartos sąlygos. Pirmoji - laikas. Nes laukia rinkimai - Europos rinkimai. Vadinasi, sąlyga, ko gero, bus atidėti tik iki gegužės. Arba - ilgesnis pratęsimas, bet tokiu atveju Jungtinė Karalystė turės rengti rinkimus.“

Tai turėjo būti jau paskutinis vadovų susitikimas, „Breksitas“ jau turėjo būti išspręstas. Kaip tik todėl, kad jis atima tiek dėmesio nuo aktualių klausimų, lyderiai abejoja, ar verta nežinomybę pratęsti. Kita vertus, niekas nenori būti tas, dėl kurio JK būtų išstumta be susitarimo kovo 29-ąją.

Bet gera valia išseko, ypač Prancūzijoje. Jos prezidentas grasina vetuoti „Brexito“ atidėjimą, jei neišgirs aiškaus plano, kam jo reikia.

„Jeigu ponia May nesugebės Europos Vadovų Tarybai pateikti pakankamų garantijų, kad jos strategija įtikėtina, tai paskatins atmesti jos prašymą dėl pratęsimo ir išstojimą be susitarimo“, - tvirtino Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yvesas Le Drianas.

Bet pirmuosiuose Jungtinės Karalystės laikraščių puslapiuose - pasipiktinimas. Ir opozicija, ir pačios May konservatoriai užsipuolė ją, kai kaltę dėl sumaišties ji sumanė permesti parlamentarams, nors pati tiek laiko stumia susitarimą, kuriam neturi pritarimo. Jei nori gauti daugiau jų balsų per trečią balsavimą, tai prastas būdas.

„Jūs norite, kad ši Breksito proceso stadija būtų baigta ir uždaryta. Aš sutinku. Aš - jūsų pusėje. Dabar laikas parlamentarams apsispręsti“, - pareiškė Th. May.

Tad bendrijos lyderiai atvirai klausia, kieno vardu Th. May kalba - kai ir jos kabinetas, ir juolab parlamentas, nesutaria dėl jos veiksmų.

„Padarysime viską, ką galime, iš savo pusės, bet Jungtinė Karalystė turi priimti rimtą ir galutinį sprendimą. Manau, nėra prasmės ką nors duoti, jeigu nežinai, ko nori kita pusė“, - kalbėjo mūsų šalies prezidentė.

Opozicinių leiboristų vadovas Jeremy Corbynas irgi Briuselyje, lyderiams siūlo savąjį „Brexito“ planą.

„Darome tai, ką, manau, turėtų daryti vyriausybė - užuot grąžinusi parlamentui dukart jau atmestą susitarimą ieškoti konstruktyvios alternatyvos“, - teigė jis.

Todėl, jeigu vadovai nuspręs dėl ilgo atidėjimo, tai taptų atsisveikinimu su Th. May planu, o gal ir su pačia Th. May, ir alternatyvos pasirinkimu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi