Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Naujasis Graikijos premjeras atsiribojo nuo ES perspėjimų Rusijai

BNS 2015.09.08 13:45

Graikijos naujasis premjeras Alexis Tsipras antradienį atsiribojo nuo Europos Sąjungos (ES) perspėjimų Rusijai, kad jai gali būti sugriežtintos sankcijos dėl karo Ukrainoje, nurodęs, jog šis Bendrijos žingsnis nebuvo derintas su Atėnais.

Graikijos naujasis premjeras Alexis Tsipras antradienį atsiribojo nuo Europos Sąjungos (ES) perspėjimų Rusijai, kad jai gali būti sugriežtintos sankcijos dėl karo Ukrainoje, nurodęs, jog šis Bendrijos žingsnis nebuvo derintas su Atėnais.

Pareiškime, paskelbtame praėjus dviem dienoms po to, kai jo kairiųjų radikalų partija „Syriza“ laimėjo parlamento rinkimus, A. Tsipras kaltino ES lyderius nesitarus su jo vyriausybe prieš antradienį priimant bendrą deklaraciją, kurioje Rusija kaltinama vis aktyviau remianti prorusiškus separatistus Ukrainos rytuose.

Pabrėždami „Rusijos atsakomybę“ jau devynis mėnesius vykstančiame konflikte, ES lyderiai nurodė, kad Bendrijos šalių užsienio reikalų ministrai per ketvirtadienį vyksiantį susitikimą tarsis dėl tolesnių spaudimo priemonių Maskvai.

A. Tsipro biuras apkaltino Bendrijos lyderius „nesilaikius įprastos procedūros“, padedančios pasiekti bendrą ES šalių poziciją, ir teigė, kad bloko pareiškimas „neturi Graikijos pritarimo“.

Premjeras išsakė savo „nepasitenkinimą“ kalbėdamasis telefonu su ES užsienio politikos vadove Federica Mogherini, taip pat pareiškė protestą ES atstovybei Atėnuose, sakoma Graikijos pranešime.

Tuo metu vienas ES diplomatinis šaltinis paneigė, kad su Atėnais nebuvo tartasi, pabrėžęs, jog „buvo laikomasi“ įprastų procedūrų ir kad šiuo atveju, vadovaujantis įprasta praktika, valstybės narės tylėjimas – kaip esą elgėsi Graikija – buvo palaikytas pritarimu.

ES perspėjimas Rusijai buvo paskelbtas tą pačią dieną, kai Graikijoje buvo paskirta naujoji vyriausybė, ir kitą dieną po to, kai A. Tsipras, kategoriškai nusistatęs prieš ankstesnės vyriausybės vykdytą griežto taupymo politiką, buvo prisaikdintas ministrų kabineto vadovu.

Jo pozicija dėl ES santykių su Rusija bus priekabiai analizuojama, nes „Syriza“ iki šiol buvo laikoma promaskvietiška.

Pernai pavasarį Ukrainoje įsiplieskus krizei, dėl kurios smarkiai pašlijo Rusijos santykiai su Vakarų šalimis, A. Tsipras apsilankė Maskvoje ir susitiko su vyriausybės pareigūnais.

Rusijos ambasadorius Atėnuose buvo pirmasis, pirmadienį pasveikinęs A. Tsiprą su pergale rinkimuose.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.