Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Pasaulio lyderiai ir išgyvenusieji Aušvice mini tragedijos pabaigos 70-metį

Lenkijoje antradienį prasidėjo Aušvico-Birkenau mirties stovyklų išvadavimo 70-ųjų metinių minėjimas, kuriame aukas pagerbė pasaulio šalių lyderiai ir išgyvenusieji.

Lenkijoje antradienį prasidėjo Aušvico-Birkenau mirties stovyklų išvadavimo 70-ųjų metinių minėjimas, kuriame aukas pagerbė pasaulio šalių lyderiai ir išgyvenusieji.

Ceremonijoje dalyvauja apie 300 išgyvenusiųjų, taip pat daugelio šalių lyderiai bei Holivudo režisierius ir prodiuseris Stevenas Spielbergas, režisavęs „Oskarą“ pelniusį filmą apie Holokaustą „Šindlerio sąrašas“ (Schindler's List).

Pagrindinis dėmesys minėjime skirtas likusiems gyviems Aušvico liudininkams, kurių atstovai kartu su šalių delegacijų vadovais uždegė atminimo žvakutes prie Aukų monumento.

Naciai šiose stovyklose išžudė mažiausiai 1,1 mln. žmonių, daugiausia žydų, taip pat romų, lenkų politinių kalinių ir kitų.

Lietuvos lyderiai: abejingumas atveria kelią žmonijos tragedijoms

Tragiška Europos istorija rodo, jog abejingumas atveria kelią smurtui ir agresijai bei gali reikšti stovėjimą blogio pusėje, sakė Lietuvos vadovai, antradienį dalyvaudami minėjime Lenkijoje.

„Milijonai mirties stovyklose prarastų gyvybių yra priminimas mums apie tai, kad ciniškas abejingumas atveria kelią smurtui ir agresijai. Todėl visų mūsų pareiga ir atsakomybė – neleisti, kad juodi istorijos puslapiai pasikartotų. Negalime likti abejingi tam, kas buvo ir tam, kas vyksta šiandien“, – pranešime spaudai cituojama prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Minėdami vienos didžiausių tragedijų žmonijos istorijoje – Holokausto – aukų atminimą, dalinamės bendru skausmu su išgyvenusiais šį košmarą. Liudydami skaudžią istorinę atmintį, dar kartą pabrėžiame, kad Lietuvoje nėra ir niekuomet nebus vietos antisemitizmui, ksenofobijai ir kitoms žmogaus neapykantos formoms. (...) Holokausto pragarą išgyvenusieji liudija, kad abejingumas ir tyla blogio akivaizdoje gali reikšti stovėjimą blogio pusėje“, – sakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

B. Obama: pasaulis turi kovoti su augančiu antisemitizmu

JAV prezidentas Barackas Obama antradienį pažymėjo Aušvico stovyklos išlaisvinimo 70-ąsias metines perspėjimu pasauliui kovoti su atsigaunančiu antisemitizmu.

Žadėdamas „niekada neužmiršti“ tų šešių milijonų žydų ir nesuskaičiuojamos daugybės kitų tautų žmonių, kuriuos nužudė nacistinės Vokietijos režimas, B.Obama paragino tarptautinę bendruomenę užtikrinti, kad „tai niekada nepasikartotų“.

„Pastarieji teroristų išpuoliai Paryžiuje mums skausmingai primena mūsų pareigą pasmerkti ir kovoti su kylančiu antisemitizmu, visomis jo formomis, įskaitant Holokausto neigimą arba menkinimą“, – sakoma B.Obamos pareiškime.

„Šiandien mes kartu pažadame milijonams nužudytų sielų ir visiems išgyvenusiesiems, kad tai neturi niekada pasikartoti“, – nurodoma jame.

Lenkija: jaučiame pagarbą stovyklos išlaisvintojams

Aušvico išlaisvinimo metinių minėjime svečius priėmė Lenkijos Prezidentas Bronislavas Komorowskis.

Lenkija „gerbia ir pripažįsta“ sovietinės kariuomenės vaidmenį prieš 70 metų išlaisvinant Aušvico koncentracijos stovyklos belaisvius, sakė Lenkijos prezidentas Bronislawas Komorowskis per minėjimo ceremoniją antradienį.

B. Komorowskis taip pat sulygino „du totalitarizmus“ – Vokietijos nacistinį režimą ir Sovietų sistemą, priminė Lenkijos elito žudynes sovietų diktatoriaus Josifo Stalino laikais.

Renginiuose Lenkijoje iš viso dalyvavo apie 50 šalių atstovų, tarp jų – Prancūzijos prezidentas Francois Hollande‘as, Vokietijos Prezidentas Joachimas Gauckas, Ukrainos Prezidentas Petro Porošenka, Austrijos Prezidentas Heinzas Fischeris, Kroatijos Prezidentas Ivo Jasipovičius, Maltos Prezidentė Marie Loise Coleiro Preca, Šveicarijos Prezidentė Simonetta Sommaruga, Belgų Karalius Filipas ir Karalienė Matilda.

Jungtinės Valstijos, Izraelis ir Rusija į iškilmes atsiuntė žemesnio rango atstovus. Iškilmių šeimininkė Lenkija, viena aktyviausių Rusijos kritikių dėl agresyvios politikos Ukrainos atžvilgiu, tad Rusijos prezidentui aiškaus diplomatinio kvietimo nebuvo išsiųsta.

Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena oficialiai minima sausio 27 dieną. Šią dieną 1945 metais buvo išlaisvinta Aušvico koncentracijos stovykla Lenkijoje.

Antrojo pasaulinio karo metais per Holokaustą žuvo apie 90 proc. iš maždaug 208 tūkst. Lietuvos žydų. Pasaulyje per Holokaustą nužudyta apie 6 mln. žydų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi