Pasaulyje

2019.03.21 09:53

Prasideda Europos Vadovų Taryba dėl „Brexito“

LRT TV naujienų tarnyba2019.03.21 09:53

Ketvirtadienį Briuselyje prasideda Europos Vadovų Taryba, skirta visus gerokai išvarginusiam „Brexitui“. Susitikimo išvakarėse Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May oficialiai paprašė atidėti galutinį „Brexito“ terminą trims mėnesiams, bet vienintelis jos motyvas – tai, kad ji vis dar tikisi, jog kitą savaitę Britanijos parlamentas pagaliau sugebės patvirtinti „Brexito“ sutartį.

Trečiadienį kreipdamasi į gyventojus, Th. May pareiškė, kad pavargusiai visuomenei reikia sprendimo.

Po eilinių aštrių apsižodžiavimų tarp Jungtinę Karalystę valdančių, bet susiskaldžiusių konservatorių ir jų įveikti nepajėgiančios Leiboristų opozicijos premjerė Th. May paskelbė, kad oficialiai kreipėsi į Vadovų Tarybą, prašydama atidėti kovo 29-ąją numatytą Jungtinės Karalystės pasitraukimą iš Europos Sąjungos.

Ketvirtadienį Tarybos posėdį rengę Sąjungos šalių užsienio reikalų ministrai sutiko šią žinią  be didelio entuziazmo.

„Theresos May laiškas neišsprendžia jokių problemų. Geriausiu atveju problema tik atidedama.  Visada sakėme, kad jei Europos Vadovų Taryba turės spręsti dėl termino atidėjimo Didžiajai Britanijai, mes turėtume žinoti priežastis, kam tai daroma“, – teigė Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas.

Savo ruožtu Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas iškart pabrėžė, ką Jungtinės Karalystės valdžia turi padaryti, kad terminas būtų atidėtas. „Turint omenyje pastarųjų dienų konsultacijas, manau, trumpas atidėjimas įmanomas. Bet jis bus su sąlyga, kad Bendruomenių rūmai patvirtins susitarimą dėl pasitraukimo. Kokio ilgio šis pratęsimas turėtų būti – klausimas lieka atviras“, – tvirtino Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas.

Ketvirtadienį Briuselyje premjerė May galės tik dar kartą bandyti įtikinti kolegas, kad Jungtinės Karalystės parlamentas pagaliau ims ir patvirtins išstojimo sutartį, nors jis du kartus ją atmetė. Ir vėl Europos Sąjungos šalių lyderiams teks laukti balsavimo, jau trečiojo, rezultatų Bendruomenių rūmuose. Jei sutarties patvirtinti vėl nepavyks, gresia pats blogiausias Britanijos išstojimo be jokio susitarimo variantas.

„Šiuo metu nematau poreikio neeilinei Europos Tarybai. Jei vadovai priims mano rekomendacijas ir kitą savaitę įvyks teigiamas balsavimas Bendruomenių rūmuose, galėsime baigti ir įforminti šį sprendimą rašytine procedūra. Kita vertus, jei toks poreikis bus, kitą savaitę nedelsdamas sukviesiu Europos Vadovų Tarybos narius į Briuselį“, – teigė D. Tuskas.

Pasak jo, „net jei vilčių dėl sėkmingos pabaigos nedaug, ar net jei jos tik iliuzija, o nuovargis dėl „Brexito“ aiškiai matomas ir pagrįstas, negalime nusileisti iki pat paskutinio momento siekdami teigiamo sprendimo. Aišku, neliečiant pasitraukimo sutarties“.

Nekeičiant su Europos Sąjungos šalimis suderėtos išstojimo sutarties Jungtinė Karalystė su jos niekaip apsispręsti negalinčiu parlamentu nelabai turi iš ko rinktis. Jei premjerė Th. May, kaip ji pati sakė, nenorės neribotai tęsti „Brexito“ proceso, labai tikėtina, kad Jungtinė Karalystė išstos iš Europos Sąjungos be jokio susitarimo.

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt