Pasaulyje

2012.12.17 07:59

Tragedija Konektikute: aiškėja užpuolimo detalės, atgyja diskusijos dėl prekybos ginklais ribojimo

Jolanta Paškevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba2012.12.17 07:59

Prezidentas Barakas Obama aplankys aplankys Niutauno miestą Konektikute, kur 20-metis užpuolikas nušovė 20 mažamečių mokinių ir šešis suaugusiuosius. Amerikai gedint, policija paskelbė visą pasaulį sukrėtusio išpuolio aukų tapatybes.

Prezidentas Barakas Obama aplankys aplankys Niutauno miestą Konektikute, kur 20-metis užpuolikas nušovė 20 mažamečių mokinių ir šešis suaugusiuosius. Amerikai gedint, policija paskelbė visą pasaulį sukrėtusio išpuolio aukų tapatybes.

Užuojautos telegramos į Konektikutą plaukia iš viso pasaulio, jas atsiuntė Popiežius Benediktas XVI, Jungtinių Tautų Generalinis sekretorius, Europos užsienio politikos vadovė Catherine Ashton.

Aukų sąrašas – 16 šešiamečių, 4 septynmečiai. 12 mergaičių, 8 berniukai. Tarp jų – šešerių Emily Parker, kurios tėvas prisimena, kaip nušvisdavo kambarys, kai įeidavo jų vyriausioji iš trijų vaikų.

„Ji visuomet visiems pasakydavo ką nors gera, jos meilė ir stiprybė buvo mums pavyzdys. Esu laimingas būdamas jos tėtis“, – kalbėjo aukos tėvas Robbie Parker.

Pasak policijos pareigūnų, dauguma aukų buvo „mielus vaikiškus drabužėlius vilkėję pirmokai“, peršauti kas tris, o kas – vienuolika kartų, taip pat šešios mokytojos, kurios juos mokė, globojo. Jauniausia nušauta mokytoja buvo 27-erių, vyriausia – 56-erių mokyklos psichologė.

Ne tik Sendi Huko pradinės mokyklos prieigos, o ir iki tol ramaus pasiturinčio miestelio gatvės virto memorialu. Tuo metu policija tęsia tyrimą, skelbia jo detalių. Žudikas šaudė pusiau automatiniu šautuvu, o ne pistoletais, kaip spėta anksčiau. Nusikaltimo motyvai iki šiol neaiškūs, jie gali paaiškėti nuodugniai ištyrus Adamo Lancos namus, kur buvo rasta pirmoji jo auka – motina.

Po to Adamas Lanca jėga pateko į mokyklą, jo bandė neleisti po to, kai šūviais sutrupino stiklines duris. Klasėje, į kurią pirmą pateko žudikas, buvo nušauti visi 14 vaikų. Skerdynės dviejose klasėse truko 10 minučių. Išgirdę šūvius kitose klasėse mokytojai bandė apsaugoti – užsibarikadavo klasėse, tualetuose. Pareigūnai patvirtino – Adamas Lanza ėjo prie kitos aukos tik įsitikinęs, kad sužeidė mirtinai.

„Iš pradžių artimiesiems nerodėme kūnų, parodėme nuotraukas, kad atpažintų veidus, taip šeimoms lengviau. Pirmam tokiam susitikimui turi būti atitinkamas laikas ir vieta“, – aiškino teismo medicinos ekspertas Wayne‘as Carveris.

Miestelio gyventojai sako nepastebėję užuominų, kad Adamas Lanca gali tapti masiniu žudiku. Anot jų, jis buvo drovus, nerangus, netgi nuobodokas. Jo motina taip pat niekuo neišsiskyrė, buvo pasiturinti gerbiama miestelio gyventoja. Pareigūnai tiesiogiai nesako, ar rado kokį nors atsisveikinimo laišką (paskutinį šūvį Adamas Lanca skyrė sau), ar kitokių užuominų apie savo motyvus, tik tvirtina radę nusikaltimo vietoje  gerų įkalčių.

„Jeigu jam reikėjo pagalbos, būtų jos sulaukęs. Jie buvo geri tėvai ir kai gyveno santuokoje, ir kai buvo išsiskyrę“, – tikino užpuoliko teta Marsha Lanza

Užpuoliko tėvas Peteris Lanca sako, kad šeima bando suvokti, kas įvyko. O miestelio gyventojai atšaukė Kalėdų renginius, nupuošė jau išdabintus artėjančioms šventėms namus. Tragedija ir vėl atgaivino diskusijas, ar nevertėtų Amerikoje riboti prekybos ginklais. Užpuoliko namuose buvo keli motinos vardu registruoti ginklai.