Pasaulyje

2019.03.20 16:04

Radovanui Karadžičiui skirta laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė

LRT.lt, BNS2019.03.20 16:04

Jungtinių Tautų tribunolas trečiadienį buvusį Bosnijos serbų lyderį Radovaną Karadžičių nuteisė laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausme už genocidą ir karo nusikaltimus per Bosnijos karą, taip sugriežtinę jam anksčiau skirtą 40 metų įkalinimo bausmę.

Penki taip vadinamo Tarptautinių baudžiamųjų tribunolų liejamojo mechanizmo (International Residual Mechanism for Criminal Tribunals, IRMCT) – teismo, įsteigto nagrinėti jau uždarytų tarptautinių tribunolų bylas, teisėjai beveik visiškai palaikė 2016 metų JT tribunolo nuosprendį, atmesdami praktiškai visus R. Karadžičiaus apeliacijos argumentus kaip „paprasčiausią nesutikimą“ su teismo išvadomis, o ne priimtinus teisinius argumentus.

2016 metų kovą Tarptautinis baudžiamasis tribunolas buvusiai Jugoslavijai (TBTBJ) jį pripažino kaltu dėl genocido, karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui, įvykdytų Bosnijoje per 1992-1995 metų karą, nusinešusį apie 100 tūkst. gyvybių.

IRMCT taip pat nepanaikino 2016 metų sprendimo, kad R. Karadžičius yra kaltas dėl 1995 metų masinių žudynių Srebrenicoje, kur buvo išžudyta beveik 8 tūkst. musulmonų vyrų ir berniukų, organizavimo. Šios žudynės buvo kruviniausios Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo, ir jas genocidu pripažino du tarptautiniai teismai.

2016 metais jam buvo skirta 40 metų laisvės atėmimo bausmė. Dabar teisėjai nusprendė, kad jis visą likusį gyvenimą praleis kalėjime.

JT Tarptautinio baudžiamųjų tribunolų liekamojo mechanizmo pirmininkas Vagnas Joensenas sakė, kad pirminę bylą nagrinėję teisėjai „nepakankamai įvertino R. Karadžičiaus atsakomybės už sunkiausius nusikaltimus, įvykdytus per šio konflikto laikotarpį, išskiriamus dėl paties jų masto ir sistemingo žiaurumo, nepaprastą sunkumą“.

Apeliaciją nagrinėję teisėjai ne kartą atmetė R. Karadžičiaus teiginius, kad jis nežinojo apie Bosnijos serbų pajėgų įsakymus likviduoti musulmonus vyrus ir berniukus Srebrenicoje, taip pat beatodairiškai atakuoti civilius Sarajeve.

Jie atmetė R. Karadžičiaus pareiškimus, kad jam nebuvo žinoma, jog karinė direktyva dėl Srebrenicos likimo, kurią jis parengė ir pasirašė, ragina Bosnijos serbų pajėgas sukurti anklavo gyventojams „nepakeliamą padėtį be tolesnio išgyvenimo vilties“.

Juodą kostiumą ir raudoną kaklaraištį dėvėjęs 73 metų R. Karadžičius nuosprendį išklausė stovėdamas niūriu veidu.

IRMCT iš naujo svarstė bylą todėl, kad 2016 metų nuosprendį buvo apskundęs tiek pats R. Karadžičius, tiek ir jo bausmės sugriežtinimo siekę prokurorai.

R. Karadžičius buvo vienas aukščiausio rango veikėjų, nuteistas Hagoje įsikūrusio karo nusikaltimų tribunolo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt