Naujienų srautas

Pasaulyje2015.01.23 11:06

Jemeno prezidentas atsistatydina, o šalis vis giliau grimzta į chaosą

BNS 2015.01.23 11:06

Jemeno prezidentas Abdrabuh Mansuras Hadi nusprendė atsistatydinti, smarkiai paaštrėjus konfrontacijai su sostinę kontroliuojančiu įtakingu šiitų sukarintu judėjimu, o šis sprendimas tikriausiai nuves šalį į dar didesnį politinį chaosą.

Jemeno prezidentas Abdrabuh Mansuras Hadi nusprendė atsistatydinti, smarkiai paaštrėjus konfrontacijai su sostinę kontroliuojančiu įtakingu šiitų sukarintu judėjimu, o šis sprendimas tikriausiai nuves šalį į dar didesnį politinį chaosą.

Ketvirtadienį paskelbtame atsistatydinimo rašte A. M. Hadi, kuris buvo svarbus JAV sąjungininkas kovoje su tarptautiniu teroristų tinklu „al Qaeda“, sakė nebegalintis eiti pareigų, kai šalis atsidūrusi „visiškoje aklavietėje“.

„Manau, negalėjau pasiekti savo tikslų, dėl kurių ėmiausi šių pareigų“, – rašė jis, pridurdamas, kad Jemeno politiniai lyderiai nesugebėjo „nuvesti šalies į ramesnius vandenis“.

Premjeras Khalidas Bahah taip pat paskelbė atsistatydinantis, nurodęs, kad nenori būti šalies kracho dalimi.

Vienas aukšto rango pareigūnas naujienų agentūrai AFP sakė, kad Jemeno parlamentas atmetė A. M. Hadi atsistatydinimą.

„Parlamentas ... atsisakė patenkinti prezidento atsistatydinimo prašymą ir nusprendė penktadienio rytą sušaukti skubų posėdį “, – sakė savo vardo nepanoręs viešinti pareigūnas.

Šie netikėti pranešimai buvo paskelbti po to, kai maištingo šiitų judėjimo nariai, vadinami husiais, šią savaitę sustiprino savo kontrolę Sanoje – po to, kai pernai rugsėjį užėmė beveik visą sostinę.

Husių kovotojai ketvirtadienį tebebuvo sutelkti aplink kai kuriuos svarbius vyriausybinius pastatus ir tebelaikė šeštadienį pagrobtą įtakingą prezidento patarėją, nors buvo susitarta užbaigti šią krizę, kurią Jemeno valdžia vadino mėginimu įvykdyti perversmą.

Vakarų šalių palaikomos A. M. Hadi vyriausybės subyrėjimas didina nuogąstavimus, kad strategiškai svarbų, bet neturtingą Jemeną gali apimti visiškas chaosas.

Ši šalis yra svarbus Arabijos pusiasalio „al Qaeda“ (AQAP), taip pat veikiančios Saudo Arabijoje, bastionas. AQAP laikoma pavojingiausia „al Qaeda“ tinklo grupuote. Ji prisiėmė atsakomybę dėl anksčiau šį mėnesį įvykdytos kruvinos atakos prieš Prancūzijos satyrinį savaitraštį „Charlie Hebdo“ Paryžiuje.

Jemenas yra leidęs Jungtinėms Valstijoms vykdyti bepiločių lėktuvų smūgius prieš „al Qaeda“ kovotojus savo teritorijoje.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi