Pasaulyje

2019.03.20 14:25

Theresa May paprašė atidėti „Brexitą“ tik iki birželio 30-osios

LRT.lt, BNS 2019.03.20 14:25

Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May paprašė Europos Sąjungos atidėti „Brexitą“ tik iki birželio 30 dienos.

Ji Briuseliui išsiuntė laišką su prašymu trečiadienį, pranešė premjerė.

Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos atidėjimui turi pritarti visos likusios 27 bendrijos narės.

Pagal tebegaliojantį planą, „Brexitas“ turi įvykti kovo 29 dieną, tačiau Britanijos parlamentui du kartus atmetus Th. May suderėtą išstojimo sutartį – ir galimybę palikti ES be jokios sutarties – premjerės planas atsidūrė aklavietėje.

Th. May laiške Europos Vadovų Tarybos pirmininkui Donaldui Tuskui sakoma, kad pratęsimas reikalingas, kad būtų galima pamėginti įtikinti parlamentą iš trečio karto pritarti susitarimui.

„Nenoriu ilgo pratęsimo“, – sakė ji ir perspėjo, jog ilgesnis atidėjimas reikštų, kad Britanija turi gegužės pabaigoje surengti Europos Parlamento rinkimus.

„Mintis, kad treji metai po balsavimo už išstojimą iš ES šios šalies žmonių reiktų prašyti išrinkti naujus europarlamentarus, mano nuomone, yra nepriimtina, – sakė Th. May. – Kaip ministrė pirmininkė nesu pasirengusi atidėti „Brexito“ bent kiek ilgiau nei iki birželio 30-osios.“

Premjerė tikisi papildomo laiko, kad vis dėlto įtikintų britų parlamentą pritarti išstojimo iš ES sutarčiai, prieš tai sakė jos atstovas.

Kad „Brexit“ būtų atidėtas, tam turi pritarti visos kitos 27 ES narės. Šis klausimas bus svarstomas ketvirtadienį Briuselyje prasidėsiančiame bloko lyderių susitikime.

Vis dėlto Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris trečiadienį pareiškė, jog mažai tikėtina, kad Europos Sąjunga per šios savaitės viršūnių susitikimą Briuselyje pasieks kokį nors sprendimą dėl „Brexito“.

Atkreipdamas dėmesį į politinį sąmyšį Londone dėl Jungtinės Karalystės planų išstoti iš ES, J.-C. Junckeris vokiečių transliuotojui „Deutschlandfunk“ sakė, kad kol tai nebus išspręsta, likusių 27 bloko narių rankos bus surištos.

„Kol nežinome, kam Britanija galėtų pasakyti „taip“, ir savo pusėje negalime priimti jokio sprendimo“, – sakė jis.

„Rimta teisinė ir politinė rizika“

Kad „Brexit“ būtų atidėtas, tam turi pritarti visos kitos 27 ES narės. Šis klausimas bus svarstomas ketvirtadienį Briuselyje prasidėsiančiame bloko lyderių susitikime.

Tačiau Europos Komisija trečiadienį prieš viršūnių paskelbtame vidiniame pranešime perspėja, kad sprendimas atidėti "Brexit" iki birželio 30-osios sukeltų „rimtą teisinę ir politinę riziką“. 

Dauningo gatvės paskelbtame laiške D. Tuskui Th. May rašo ketinanti sugrąžinti į parlamentą jos su ES suderėtą „Brexit“ susitarimą, nors parlamentarai jį jau du kartus ryžtingai atmetė.

„Jei šis pasiūlymas bus priimtas, esu įsitikinusi, kad parlamentas paskui konstruktyviai ratifikuos šią sutartį. Bet tai tikrai nebus baigta iki 2019 metų kovo 29-osios“, – rašė ji ir pridūrė, kad išstojimui būtinų įstatymų priėmimo grafikas, „kaip ir reikėjo tikėtis, yra neaiškus“.

„Todėl rašau norėdama informuoti Europos Vadovų Tarybą, kad JK siekia periodo pagal (ES sutarties) 50-ąjį straipsnį pratęsimo... iki 2019 metų birželio 30 dienos“, – sakoma laiške.

Maišto pavojus

Anksčiau trečiadienį britų žiniasklaida pranešė, kad Th. May ministrų kabinete kiltų maištas, jei ji paprašytų Europos Sąjungos ilgam atidėti „Brexitą“, nors vyriausybės vadovė buvo perspėjusi parlamentarus dėl tokios galimybės.

Dauningo gatvė patvirtino, kad Th. May prašys Briuselyje ketvirtadienį susitiksiančių ES lyderių trumpam atidėti Jungtinės Karalystės išstojimą iš bloko po kovo 29-osios, ir nurodė, kad britų rinkėjai nori tęsti „Brexito“ procesą.

Sprendimas buvo priimtas po ministrų kabineto antradienio posėdžio, per kurį keli „Brexito“ remiantys ministrai, kaip pranešama, užsiminė apie atsistatydinimą, jei atidėjimas būtų ilgas.

Pranešimuose cituojamas vienas šaltinis sakė, kad dėl nesutarimų britų vyriausybėje atsirado „paskutinių Romos dienų“ pojūtis.

Pati Th. May ne kartą sakė nenorinti atidėti „Brexito“, bet pripažino, kad tai labai tikėtina, turint omenyje parlamente susidariusią aklavietę dėl šio proceso.

Praėjusią savaitę Bendruomenių Rūmai sutiko leisti Th. May dar kartą bandyti prastumti savo susitarimą šią savaitę, su sąlyga, jog jeigu jai pavyks, ji sieks „Brexito“ atidėjimo trims mėnesiams, kad būtų galima ratifikuoti sutartį.

Tačiau jų paremtame pasiūlyme taip pat sakoma, kad jei nebus ES viršūnių susitikimo patvirtinto susitarimo, Briuselis tikriausiai pareikalautų ilgo pratęsimo, tad Londonas galėtų persvarstyti savo strategiją.

Nuomonės nesutampa

Th. May pavaduotojas Davidas Lidingtonas yra perspėjęs, kad be susitarimo „siekti tokio trumpo ir, labai svarbu, vienkartinio pratęsimo būtų absoliučiai nutrūktgalviška ir visiškai neatitiktų (Bendruomenių) Rūmų užimtos pozicijos“.

Praėjusią savaitę jis sakė, kad ES tikriausiai nepriimtų tokio pasiūlymo, ir pridūrė, kad tai labai padidintų išstojimo be sutarties kovo 29 dieną tikimybę.

Galiausiai surengti balsavimo šią savaitę ministrei pirmininkei neleido Bendruomenių Rūmų pirmininkas Johnas Bercow.

Bendruomenių Rūmų lyderė Andrea Leadsom – „Brexitą“ remianti Th. May ministrų kabineto narė – trečiadienį pripažino, kad ministrai turi „skirtingas nuomones“ dėl tolesnių žingsnių.

Radijui LBC ji sakė: „Žinau, kad ministrė pirmininkė yra itin nusivylusi parlamento sprendimu atmesti išstojimą kovo 29 dieną. Ji išlieka pasiryžusi išvesti mus iš ES ir aš esu gana įsitikinusi, kad tai bus tik trumpas pratęsimas.“

Tačiau ji pripažino: „Spręs 27 (liekančios) ES narės.“