Pasaulyje

2015.01.23 14:55

Mirė Saudo Arabijos karalius

DELFI.lt 2015.01.23 14:55

Penktadienio naktį pranešta, kad mirė Saudo Arabijos karalius Abdullah.

Penktadienio naktį pranešta, kad mirė Saudo Arabijos karalius Abdullah.

Abdullah mirė būdamas 90-ies metų. Jis buvo seniausias pasaulio monarchas, šalį valdęs nuo 2005-ųjų metų rugpjūčio.

Abdullah šių metų pradžioje buvo paguldytas į ligoninę, kur jam diagnozuotas plaučių uždegimas ir įvestas kvėpavimo vamzdelis.

Po monarcho mirties naujuoju šalies valdovu jau paskelbtas 77 metų Abdullah brolis Salmanas.

Pagal pagrindinį šalies įstatymą, Saudo Arabiją valdo pirmojo valstybės karaliaus Abd Al Aziz Al Saud palikuonys.

Nors oficialiai karaliumi Abdullah tapo 2005 m. rugpjūtį, tačiau šalies valdymą jis perėmė dar 1995-aisiais, kai tuometinį šalies monarchą Fahdą ištiko širdies smūgis.

Abdullah laikytas reformatoriumi, paskatinusiu platesnių laisvių suteikimą piliečiams, skatino švietimo ir infrastruktūros vystymąsi. Tokioms monarcho inicijuotoms reformoms aršiai priešinosi konservatyvios šalies grupės, todėl žmogaus teisių padėtis Saudo Arabijoje tebėra kritiška.

„Jis buvo ypatinga figūra. Jis buvo turbūt progresyviausias ir liberaliausias Saudo Arabijos karalius nuo Faisalo, kuris valdė prieš daug metų, 1970-aisiais“,– kalbėjo CNN žurnalistas Fareedas Zakaria.

Abdullah mirtis kelia klausimų dėl tolimesnės didžiausios naftos eksportuotojos politikos. Šalis priklauso OPEC ir turi bene didžiausius šio produkto išteklius pasaulyje.

Kas laukia šalies

Vadovaujant karaliui Abdullah Saudo Arabija lėtai, bet užtikrintai stūmė lauk „Al-Qaeda“ – šios teroristinės grupuotės vadai buvo sulaikomi ar sunaikinami, likusieji traukėsi į pogrindį, o radikalių pažiūrų šventikai stengėsi laikytis kuo atokiau.

Be to, šios šalies vaidmuo tarptautinėje arenoje pastaruoju metu stipriai išaugo.

Praėjusiais metais Saudo Arabija tapo lyderiaujančia arabų šalimi JAV vadovaujamoje koalicijoje, skirtoje susidoroti su ultraradikaliaisiais „Islamo valstybės“ kovotojais Irake ir Sirijoje, rašo CNN.

Analitikai prognozuoja šiai šaliai sklandų politinį perėjimą, nepaisant daugybės iššūkių, su kuriais Saudo Arabijai neišvengiamai teks susidurti. Rimčiausi šiai šaliai tenkantys iššūkiai – Iranas, „Islamo valstybės“ stiprėjimas, krizė Jemene ir mažėjančios naftos kainos.

Remiantis JAV Energetikos informacijos administracijos pateikiamais duomenimis, Saudo Arabijai tenka 16 proc. pasaulinių naftos atsargų. Ši šalis dažnai vadinama Naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC) lydere, daranti didelę įtaką energijos išteklių kainoms ir politiniam stabilumui Artimuosiuose Rytuose.

„Pastarąjį kartą, kai nafta taip stipriai pigo, griuvo Sovietų Sąjunga“, – priminė Fareedas Zakaria iš CNN. – Tai rodo, kad  pasekėjas yra labai kompetetingas.“

„Nesitikėčiau jokių reikšmingesnių permainų, tačiau bet kuriuo atveju tai rimtas pokytis, pamatysime, koks bus naujasis vadovas“, – samprotavo jis.

Saudo Arabijos karalius Salmanas įpėdinystės klausimą išsprendė paskirdamas sūnėną

Naujasis Saudo Arabijos karalius Salmanas penktadienį skubiai ėmėsi ilgalaikės įpėdinystės klausimo ir sosto įpėdinio pavaduotoju paskyrė sūnėną Mohammedą bin Nayefą, kuris tokiu būdu tampa pirmuoju iš savo kartos būsimu karalystės valdytoju.

Princas Mohammedas, kuris lieka dirbti vidaus reikalų ministro poste, yra antras žmogus eilėje į sostą po kronprinco Moqreno, rodo karališkasis įsakas, paskelbtas per valstybinę televiziją.

Princas Mohammedas, artimas Jungtinių Valstijų draugas, pelnė Vakarų valstybių pagyras už „al Qaeda“ sukilimo slopinimą 2003-2006 metais, kai jis vadovavo karalystės saugumo pajėgoms, o jo tėvas buvo vidaus reikalų ministras.

1959 metais gimęs princas Mohammedas yra jaunas, palyginti su vyresniais karališkosios šeimos nariais, ir jo paskyrimas sosto įpėdinio pavaduotoju turėtų daugeliui metų išspręsti klausimus dėl paveldėjimo.

Tuo tarpu savo sūnų Mohammedą bin Salmaną naujasis karalius paskyrė gynybos ministru ir karališkųjų rūmų galva, pranešė valstybinė televizija.

Karalius Salmanas taip pat nusprendė palikti toliau dirbti kitus ministrus, tarp jų – užsienio reikalų, naftos ir finansų.

Khaledas al Tuwaijri, kuris vadovavo karališkiesiems rūmams valdant penktadienį mirusiam karaliui Abdullah, buvo atleistas iš savo posto, pranešė televizija.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.