Naujienų srautas

Pasaulyje2019.03.20 06:43

Australijos premjeras pasmerkė „neatsakingus“ Erdogano komentarus apie ataką Naujoje Zelandijoje

BNS 2019.03.20 06:43

Australijos premjeras Scottas Morrisonas trečiadienį pasmerkė „neatsakingus“ ir „itin įžeidžiamus“ Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano komentarus po Kraistčerčo atakos Naujojoje Zelandijoje ir perspėjo, kad svarstys „visus variantus“, kaip toliau gali vystytis dvišaliai santykiai.

Turkų lyderis per savo partijos kampaniją artėjant vietos rinkimams kalbėjo apie praėjusios savaitės ataką dviejose Naujosios Zelandijos mečetėse kaip apie išpuolį prieš Turkiją ir islamą. 

Turkijos lyderis per renginį panaudojo vaizdo įrašą iš 50 gyvybių nusinešusios Kraistčerčo atakos ir taip pat perspėjo, kad prieš musulmonus nusiteikę australai – toks yra ir įtariamas atakos vykdytojas – „bus sugrąžinti karstuose“ kaip jų seneliai, dalyvavę kruviname Pirmojo pasaulinio karo mūšyje Galipolyje.

Per mūšius su turkų pajėgomis aplink šį tuometinės Osmanų imperijos pajūrio miestą žuvo daugiau kaip 8 tūkst. australų, ir tai yra žymus Australijos istorijos įvykis.

„Turkijos prezidentas Erdoganas pasakė komentarų, kuriuos laikau itin įžeidžiamais australams ir itin neatsakingais šiomis labai jautriomis aplinkybėmis“, – pareiškė S. Morrisonas, iškvietęs pasiaiškinti Turkijos ambasadorių ir atmetęs Ankaros „atsiprašymus“.

„Tikiuosi – ir to paprašiau – šių komentarų paaiškinimo, atšaukimo“, – sakė S. Morrisonas, kurio po kelių savaičių taip pat laukia rinkimų iššūkis.

„Paprašiau nuimti šiuos komentarus, ypač jų reportažus apie klaidingai nušviestą Australijos poziciją per Turkijos televiziją, valstybės finansuojamą transliuotoją, ir tikiuosi, kad taip įvyks“, – nurodė jis.

Pareiškimus apie Australijos ir Naujosios Zelandijos atsaką į minimą baltųjų viršenybės šalininko ataką australų ministras pirmininkas pavadino bjauriais.

Naujosios Zelandijos ministrė pirmininkė Jacinda Ardern atsisakė komentuoti R. T. Erdogano pareiškimus, bet nurodė, kad jos pavaduotojas nuvyks į Turkiją „pašalinti nesusipratimo“.

S. Morrisonas sakė, kad į Turkiją vykstantys australai turėtų vadovautis sveiku protu, ir perspėjo, kad šiuo metu peržiūrimos rekomendacijos dėl kelionių į Turkiją.

„Prieš imdamasis tolesnių veiksmų palauksiu ir pažiūrėsiu, koks bus Turkijos vyriausybės atsakas, bet galiu jums pasakyti, kad svarstomos visos galimybės“, – sakė S. Morrisonas.

Jis apkaltino R. T. Erdoganą išdavus modernios Turkijos valstybės įkūrėjo, savo tėvynėje gerbiamo Mustafos Kemalio Ataturko pažadą pasiekti taiką tarp šių abiejų šalių.

Ant minimo mūšio lauke stovinčio memorialo yra užrašyti M. K. Ataturko žodžiai: „Nėra skirtumo tarp džonių ir mechmetų... Šioje žemėje praradę savo gyvybes jie taip pat tapo mūsų sūnumis.“

„Ataturkas siekė paversti savo šalį modernia valstybe, visus įtraukiančia valstybe, ir aš galvoju, kad šie komentarai prieštarauja tai dvasiai“, – pareiškė S. Morrisonas.

„Absoliučiai nesąžiningas“ 

R. T. Erdoganui Naujoji Zelandija jau griežtai priekaištavo dėl jo komentarų ir šiurpios, Kraistčerčo atakos vykdytojo nufilmuotos vaizdo medžiagos panaudojimo rinkimų kampanijai.

Naujosios Zelandijos vicepremjeras Winstonas Petersas pirmadienį pareiškė, kad toks šaudynių mečetėse politizavimas „stumia į pavojų Naujosios Zelandijos žmonių ir mūsų žmonių užsienyje ateitį ir saugumą ir yra absoliučiai nesąžiningas“.

W. Petersas antradienį paskelbė, kad šią savaitę vyks į Turkiją dalyvauti specialiame Islamo bendradarbiavimo organizacijos susitikime.

Trys Turkijos piliečiai buvo sužeisti per penktadienio ataką dviejose Kraistčerčo mečetėse, kur žuvo 50 tikinčiųjų.

Įtariamas atakos vykdytojas, kuris vadina save baltųjų viršenybės šalininku iš Australijos, internetu tiesiogiai transliavo didelę šaudynių dalį, o socialinėje žiniasklaidoje išplatino manifestą, kuriame teigia, kad tai buvo smūgis musulmonų „įsibrovėliams“.

Manifeste minima Turkija ir garsiojo Stambulo Sofijos soboro, kuris Osmanų imperijos laikais buvo paverstas mečete, o dabar yra muziejus, minaretai.

„Tai nėra pavienis įvykis, tai labiau organizuotas dalykas, – pirmadienį sakė R. T. Erdoganas per kampanijos renginį Čanakalėje Turkijos vakaruose. – Jie išbando mus žinia, kurią siunčia mums iš Naujosios Zelandijos, už 16,5 tūkst. km nuo čia.“

Per pirmadienio renginį R. T. Erdoganas vaizdo medžiagos nerodė, tačiau ją keliskart panaudojo kampanijos tikslais savaitgalį ir antradienį.

Pasak W. Peterso, jis tiesiogiai dėl to pasiskundė atvykusiems Turkijos viceprezidentui Fuatui Oktay ir užsienio reikalų ministrui Mevlutui Cavusoglu.

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi