Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

JAV ir Kuba pradėjo istorines derybas Havanoje

BNS 2015.09.08 13:45

Kubos ir Jungtinių Amerikos Valstijų pareigūnai Havanoje trečiadienį pradėjo derybas, siekdami atsikratyti dešimtmečius trukusio šaltojo karo priešiškumo ir atnaujinti diplomatinius santykius.

Kubos ir Jungtinių Amerikos Valstijų pareigūnai Havanoje trečiadienį pradėjo derybas, siekdami atsikratyti dešimtmečius trukusio šaltojo karo priešiškumo ir atnaujinti diplomatinius santykius.

Šis susitikimas vyksta po gruodį JAV prezidento Baracko Obamos ir Kubos lyderio Raulio Castro istorinio sprendimo siekti normalių diplomatinių santykių tarp šalių.

JAV valstybės sekretoriaus padėjėjas Alexas Lee ir Kubos užsienio reikalų ministerijos pareigūnė Josefina Vidal susėdo prie stalo pirmąją derybų dieną už uždarų durų kalbėtis pirmiausia migracijos tema, o ambasadų atidarymo klausimas bus svarstomas ketvirtadienį.

Jų įžanginiai pareiškimai viešai neskelbiami.

JAV ir Kubos ambasadų, kurios buvo uždarytos 1961 metais, nutrūkus šalių diplomatiniams santykiams, atidarymo klausimas bus pagrindinis ketvirtadienio susitikime, kuriame amerikiečių derybininkams vadovaus JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja Vakarų pusrutulio reikalams Roberta Jacobson.

Trečiadienio vakarą į Kubą atvykstanti R.Jacobson bus aukščiausio rango amerikiečių pareigūnė, apsilankiusi šioje komunistinėje saloje nuo 1980 metų.

Derybų išvakarėse JAV prezidentas B.Obama paragino Kongresą nutraukti dešimtmečius trukusį embargą Kubai, dėl kurio R.Castro režimas kaltino šalies ekonomines problemas.

„Kuboje mes užbaigiame politiką, kuriai jau seniai baigėsi galiojimo terminas“, – sakė B.Obama antradienį savo metinėje kalboje „Apie padėtį Sąjungoje“ Kongrese.

„Kada, tai kas daroma 50 metų, neveikia, ateina laikas pabandyti ką nors nauja“, – kalbėjo jis.

Tuo metu neįvardintas Kubos užsienio reikalų ministerijos aukšto rango pareigūnas vietos žiniasklaidai sakė: „Mes tikimės sukurti civilizuotus santykius tarp šalių, turinčių skirtingus politines koncepcijas, bet galinčių sutarti gerbdami šiuos skirtumus“.

Migracija, ambasadų atidarymas

Derybose dėl migracijos bus paliestas daug metų nerimą abiem šalims kėlęs klausimas. Per tuos metus už 145 kilometrų esančią Floridą bandė pasiekti daugybė kubiečių valtelėmis.

Kubos užsienio reikalų ministerijos pareigūnas sakė, kad Havana išsakys susirūpinimą dėl JAV politikos, leidžiančios pabėgėliams iš Kubos greitai gauti leidimą gyventi šalies teritorijoje, kai tik šie įkels į ją koją.

Nors vienas aukšto rango JAV pareigūnas šią savaitę sakė, kad „nėra planų keisti JAV politiką“, kurią nustato Kongresas.

Ketvirtadienio derybose JAV greičiausiai paprašys Kubos vėl akredituoti jos diplomatus, panaikinti jiems kelionių po salą apribojimus, supaprastinti siuntų JAV misijai tvarką ir panaikinti ambasados darbuotojų skaičius kvotą.

Abi šalys dabar turi atitinkamus „interesų skyrius“ kitų šalių ambasadose.

JAV ir Kubos pareigūnams ruošiantis susitikimui, Havanoje prisišvartavo rusų žvalgybos laivas, apie kurio slaptą apsilankymą nebuvo pranešta anksčiau.

Kubiečiai turi vilčių

Eiliniai Kubos gyventojai tikisi, kad santykių su JAV atnaujinimas turės teigiamos įtakos gyvenimo gerinimui jų šalyje, kur parduotuvių lentynose dažnai trūksta pagrindinių produktų, o žmonės per mėnesį vidutiniškai uždirba po 20 JAV dolerių.

„Reikalai gali pasikeisti į gera, suteikdami mums truputį daugiau, nei mes paprastai turime materialine ir dvasine prasme“, – sakė 27 metų dalininkas Dayronas Herrera, tapęs iš natūros prie Havanos katedros.

Salos disidentų bendruomenė šios pokyčius vertina prieštaringai – dėkoja B.Obamai už jo pastangas pagerinti gyvenimą jų šalyje, tačiau nerimauja, kad F.Castro režimas gavo per daug nuolaidų, nedaug ką atiduodamas už jas.

B.Obamos politiką kritikavo ir kai kurie Kongreso nariai. Iš Kubos kilęs Respublikonų senatorius Marco Rubio pareiškė, kad tokie sprendimai yra „tirono ir jo režimo tręšimas“.

Abi šalys jau žengė pirmuosius žingsnius, gerindamos dešimtmečiais priešiškus santykius.

Kubos vyriausybė šį mėnesį Vašingtonui perdavė visus jo reikalautus 53 politinius kalinius, tačiau skeptikai sako, kad Obama padarė nepakankamai, kad priverstų Havaną gerbti žmogaus teises.

Po kelių dienų JAV iždo departamentas sušvelnino prekybos su Kuba ir kelionių suvaržymus, nors paskutinį žodį dėl visiško embargo panaikinimo turi tarti JAV Kongresas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi